| TaviComplicat a întrebat:

Cum diferentiez un drum public de un drum obisnuit (pe care pot conduce fara permis)?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Alternativa nu este public/obisnuit, cum iti place tie sa crezi, ci public/privat. Daca ai un drum privat, poti sa circuli pe el fara permis, cu conditia sa il inchizi accesului public. Sa iti spun cum diferentiezi un drum public de unul privat. Cel privat e prevazut cu un afis care anunta ''drum privat'' sau orice formula cu un inteles echivalent. De regula, are bariera la ambele capete. Daca nu are afis, e tratat ca drum public, chiar daca e privat.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un drum care nu este public trebuie sa fie semnalizat, respectiv sa exista un indicator cu mentiunea ca nu este drum public.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"

Elianna
| Elianna a răspuns:

Https://permis2012.wordpress.com/2012/06/17/1-1-drumul-public/
Poti conduce fara permis pe camp! Adica acolo unde nu circula oameni sau in poligon.