| nnknn1133 a întrebat:

Cum este cu drepturile de autor de fapt? Adica trebuie sa le platesc undeva, cat costa? Cautam eu mai demult pe niste siteuri sa ma lansez in industria muzicala, si cineva scria pe un forum ca platea mii de euro anuale "unde intra si drepturile de autor" numai stiu ce forum era, cautam cum sa-mi fac o piesa.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Drepturi de autor le platesc cei care folosesc operele create de altii.
Daca tu creezi o piesa si altii o folosesc trebuie sa-ti plateasca drepturi de autor tie, bineinteles daca nu o pui pentru folosire gratuita.
Pentru detalii te sfatuiesc sa citesti Legea nr.8/1996, privind dreptul de autor şi drepturile conexe, cu md. si compl. ulterioare.