| elmina666 a întrebat:

Am vrut sa public o intrebare si m-am trezit ca nu-s logata cand s-o public. Si am pierdut-o (si pe asta, ca multe lucruri). Era vorba despre industria muzicala ca am niste nelamuriri, am inceput sa-mi fac piesele mele, cant, scriu versuri de cand eram in scoala generala, de cativa ani fac instrumentale cu programe (free). Si da, am planuri "ce vreau sa fac si unde sa ajung". Cautand eu informatii anii trecuti pe internet am gasit tot felul de obstacole, si adevaru este ca-s o fata saraca cu o viata imposibila (care sper ca si cu ani in urma ca problemele au trecut). Citisem eu "platesc mii de euro anual ca sa fie legal unde intra si drepturile de autor" unde nu erau prea multe informatii despre ce vorbeau de fapt, si am inteles eu ca trebuie sa platesc legii ca sa pot sa imi cant piesa mea? Am intrebat eu prin alte parti si nu imi raspundea nimeni cu nimic, cei care imi raspundeau imi ocoleu intrebarea. Am trimis mesaj si unei case de discuri unde am mai adaugat eu ceva cu "youtube" intreband daca trebuie sa platesc ceva sa-mi folosesc piesa proprie facuta de mine (din punct de vedere legal) treceu zilele/saptamanile probabil lunile de nu-mi raspundeau si am mai intrebat de ce nu raspunde nimeni si mi-a zis ca nu trebuie sa platesc youtube-ul. Mai spuneam ca, mai nou am o noua problema cu inregistrarea, si intrebam daca pot sa-i dau unei case de discuri o inregistrare facuta acasa (cu alte zgomote pe ea) si se ocupa ei de inregistrare fara ca sa platesc bani care nu-i am? Am mai avansat cu limba engleza, am ales genul de muzica electronica, straina. Ceea ce am nevoie este un "ajutor" care sa-mi faca prima piesa (instrumentalu si textu meu, ma ocup eu de tot, doar inregistrarea, daca se poate sa-si ia plata pentru inregistrare din comert sau cum?) ca sa ma pot lansa pentru inceput. Cautand pe google, logic ca am vazut cu ce se ocupa cantaretele, ce faze fac pe la straini. Si nu caut sefi care sa ma controleze, am planuri cu ce vreau sa fac si unde sa ajung iar operatiile nu sunt in planurile mele.

1 răspuns:
| fdhgcvnb a răspuns:

Hei,scuze că răspund pe lângă subiect, dar data viitoare când vrei să postezi un răspuns sau o întrebare mai lungă, dă-i un copy înainte, că dacă-i site-ul mai aglomerat sau ceva similar cu ce-ai spus tu, o pierzi și știu cât de frustrant este.
Baftă cu cariera! happy