| snnd234 a întrebat:

Ca sa-mi fac o piesa muzicala, trebuie sa platesc eu ceva? Daca fac instrumentalu cu un program (pe calculator) si eu fiind "trupa", piesa proprie, am de platit ceva ca sa ma pot lansa?

Am cautat pe internet pentru ca vreau sa cant de cand eram copil, insa problema (inca) sunt logic "banii" (multe probleme din trecut care nu m-au lasat sa fac nimic). Am citit eu pe site-uri (vrand sa ma informez, nu vreau sa fac nimic ilegal nu caut -si mai multe- probleme)si am dat numai de glume care dupa ce spun ce nu pot mi se spune ca asta trebuie sa fac, Si pe un forum citisem ca "platesc zeci de mii de euro anual pentru o piesa unde intra si drepturile de autor". Se platesc drepturi de autor sau ce?

Stiu si eu (sunt un nimeni, de ce mi-ar face mie cineva piesa?)

Exista posibilitatea ca daca imi fac eu cantecu(+instrumentalu) altcineva sa mi le inregistreze, lanseze si sa isi ia plata din ele (sa mi le faca altcineva fara sa platesc eu ceva?). Pentru inceput imi trebuie sa castig ca sa am cu ce plati.

Eu nu pot sa-mi pun inregistrari pe cd, daca se strica calculatoru s-a dus tot (s-a mai intamplat asta). Si nu pot nici sa mi-o inregistrez "sa se auda bine".

Am trimis mesaje pe (numai stiu unde) dar nu-mi raspunde nimeni, si pentru ca de vreo 10 ani uite asa imi pierd timpul, eu n-o sa renunt si pe la bantranete tot pe siteurile astea o sa mai scriu "poate sa-mi faca si mie cineva o piesa pe gratis sa isi ia plata din ea?". Am implinit 18 anid e mai putini ani si de atunci rascolesc internetu unde vad stiri cu ce gafe fac cantaretele prin strainatate si le citesc biografia in care nu ma incradez ca vezi tu, eu mai mult decat "visat" n-am putut face, mama si tata nu m-au dus mai departe de Banat/Dobrogea, nu cantam la instrumente la 3 ani si nu stiam ce era canto cand aveam 8 ani. Eu ma jucam imitandu-le pe unele care nu le mai suport acum, cand aveam 10 -15 ani (poate mai tarziu sau mai devreme), Care nu stiu daca sunt chiar banii problema, sunt nascuta in zi de 13 si ora 13, (sunt invizibila)nu ma vede/aude/baga in seama nimeni insa cand e vorba de probleme toti sar pe mine.
Unde as putea gasi pe cineva care sa-mi facauna sau mai multe piese numai ca sa ma pot lansa (sau chiar sa ma lanseze)? Nu am nici o sursa de venit, vreau sa ma lansez ca sa pot avea. Si nu as face chiar "orice" (nu ma operez si nu apar in lenjerie in public).