Cum poti schimba discursul despre viol in Romania

Date fiind discutiile recente din comunitatea TPU.ro, iscate de evenimentele din Vaslui, vrem sa va aducem in atentie cateva informatii si maniere in care puteti schimba ceva. Pentru a sonda lucrurile mai in profunzime, v-am pregatit aici o serie de intrebari.

In primul rand, in cazul in care va confruntati cu problema violului, a asaltului sau a abuzului sexual, exista asociatii care va pot oferi ajutor specializat (consiliere psihologica si juridica) in mod gratuit si va pot indruma, indiferent daca sunteti fete sau baieti. Iata doar cateva dintre ele:

- Asociatia Telefonul Copilului - www.telefonulcopilului.ro
- Consiliere online de la ALEG - Asociatia pentru libertate si egalitate de gen
- Salvati Copiii - aici gasiti date de contact generale si pentru filialele din tara
- Aici puteti vedea si alte ONG-uri din tara care abordeaza aceasta tematica

Aici puteti vedea ce va recomanda Politia Romana pentru a evita sa deveniti victima unui viol sau abuz sexual, iar aici puteti vedea la ce lucreaza Reteaua informala ”Rupem Tacerea despre Violenta Sexuala”.

Daca vreti sa aflati ce parere au despre acest subiect senatorii si deputatii care va reprezinta sau ce isi propun sa faca in aceasta directie, aici si aici le gasiti informatiile de contact si puteti sa luati legatura cu ei.

Daca vreti schimbarea pedepselor acordate pentru viol, abuz sau asalt sexual sau sa propuneti un proiect de lege, o idee, aveti la dispozitie aceasta platforma.

Daca considerati ca este necesara introducerea de ore de educatie sexuala in scoli, puteti semna aceasta petitie sau altele similare.

Daca vreti sa sustineti introducerea castrarii chimice in Romania pentru violatori sau pedofili, puteti sa semnati aceasta petitie sau altele similare.

Daca nu sunteti de acord cu maniera in care media a abordat acest caz din Vaslui si vreti sa semnalati derapajele, aici puteti face plangere la CNA.

In cazul in care aveti si alte idei de maniere reale in care se poate face o schimbare, va rugam sa ne ajutati sa completam aceasta lista cu informatii si date de contact.

105 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu discursul despre viol e problema! Aici e vorba de mentalitati; alea ar trebui schimbate.
Atata timp cat inca mai exista persoane care considera ca violul s-a petrecut din vina victimei, degeaba ne dam de ceasul mortii.
Ce-ar trebui sa facem? Sa umblam infofolite, ca musulmanele, pentru ca barbatii nu sunt capabili sa-si tina panatalonii pe ei? Sa nu cumva sa-i provocam prin vreo suvita de par scapata de sub basma?
Aici e, cred eu, numai chestie de educatie. Exista un set de valori pe care fiecare dintre noi il capata sau il transmite prin educatie. Cand oamenii vor invata ca instinctele animalice nu au ce cauta intr-o societate civilizata, cand vor invata ca NU inseamna NU si in niciun caz HAI, atunci violul va deveni un accident si vom putea vorbi despre discurs.
Deocamdata, insa, din o gramada de motive, violul este ceva atat de frecvent incat nici nu mai e bagat in seama decat in cazuri foarte rare.
Lipsa de educatie, saracia, alcoolismul sunt subiecte de discurs.
Introducerea de ore de educatie sexuala in scoli ar fi benefica, dar, de ce nu si niste cursuri de educatie sexuala pentru adulti/parinti? Prea des familia paseaza motanul educatiei in bratele scolii. Educatia sexuala si cea religioasa ar trebui sa apartina familiei, nu scolii. Atata timp cat tinerii nu pot afla ceea ce vor sa stie din surse de incredere (si in cine sa ai mai multa incredere decat in parinti?), violurile vor continua sa prolifereze.

| IonutCG90 a răspuns:

Bună seara, am răspuns la întrebări însă dat fiind că întrebările sunt cum sunt, nici răspunsurile nu pot fi complete de aceea o dezbare mai lungă ar fi fost ideală, de exemplu când am răspuns că vina pentru viol o au pentru că "a dat de inteles ca vor mai mult" evident ca ma refer la unele cazuri, si anume atunci cand multe din ele cauta asta, poate nu sex fortat dar cauta sa aiba distractii se imbraca evident foarte provocator și au o oarecare istorie. Evident sunt si cazuri de abuzuri de pedofilie care in acele cazuri nu se poate pune problema ca victima are vreodată vină. Dar sunt si cazuri in care ele se duc de buna voie si se ajunge la mai rau etc. sunt si cazuri in care multe fac dragoste/sex din propria dorinta si atunci cand el le lasă sau nu le oferă nu știu ce, hărțuiesc pe respectivii băieți cu acuzații. Cred că la nivel mondial, 70 la sută din cazurile de viol(la adulți)(deci nu ma refer pedofilie) sunt reale, 20% sunt invenții total aberante și 10 la suta sunt cum am spus mai sus, sunt violori dar si victimile au vină. Ca să se înțeleagă mai bine, Doamne ajută să mă înșel și-mi cer scuze public dacă e așa, dar dacă vorbim de cazul de la Vaslui cu cei 7 gandaci de baligar și acea fată, cred că evident ei au violato dar cred mai ales din declaratiile ei ca ea se stia de mult cu xulescu si nu a fost o abordare gen necunoscut, practic ea poate a fost iubita lui sau a facut sex cu unu sau mai multi dintre acesti 7 retardati mintal înăinte și apoi s-a ajuns aici. Repet, nu știu exact situația dar așa pare din poveste și așa îmi spune intuiția. Asta nu inseamna ca cei 7 puricoși nu merită să plătească măcar 25 ani de închisoare pe cap. Și ca să închei c-o poveste, o intamplare reala, am cunoscut in Sicilia acum cativa ani un pusti (intamplator era din Moldova) și el lucra pe plantatie in fine, il duceam cu motocicleta mai venea pe la mine acasă, era el suspect dar suspiciunea a avut verdictul intr-o zi(tind sa precizez ca il cunosteam de 3-5 zile) cand acest băiețel de 18-20 de ani a sunat la o fată în ROmânia din sat de la el si sa-mi arate mie ca e jmecher, golan. Si daca vedeati cum vorbea acel retardat cu acea fată... Deci vorbea cu ea oribil si o trata mai rau ca pe orice posibil. Datorita acestui fapt, i-am dat un sut in fund si l-am aruncat in strada instant. I-am zis sa se duca acasa pe jos(5 km) pe arsita siciliei ca poate poate ii mai vine puțin mintea la cap. Si i-am zis sa ma ocoleasca. De atunci nu ne-am mai vorbit. Sunt cazuri multe, din pacate nu pot sa fiu prezent la toate, nu-s un super erou dar as putea face multe. Din pacate vina in mare parte insa o au parintii acestor retardati si mediul social. Nu cred de fapt sunt sigur ca nu in Moldova e problema. Eu sunt nascut in SInaia dar garantat oameni de joasă speță se întâlnesc in absolut orice județ. E drept că în unele județe din așa zisa Moldova predomina dar nu cu mult. Si in Bucuresti si in Ardeal si in Muntenia si oriunde sunt brute de 2 lei care merita si trebuiesc excluse instant din societate. Si sa mai SUBLINIEZ ceva, sa fiți siguri ca nu doar masculii/baietii sunt vinovati, sunt tot pe atatea persoane de sex feminin care gandesc si actioneaza si au o valoare morala scazuta ca si acei 7 violatori.

| IonutCG90 a răspuns (pentru IonutCG90):

Dezbatere*

NOname
| NOname a răspuns:

Bună iniţiativă.

Problema e că unii nu înţeleg că şi dacă o femeie se plimbă goală pe stradă la 2 noaptea, tot nu au dreptul să o violeze.

| Jardelin a răspuns:

Felicit site-ul TPU pentru initiativa.

Sper sa nu-si schimbe mai tarziu atitudinea fata de aceasta problema conform trendului occidental unde violul tinde sa fie privit cu din ce in ce mai multa ingaduinta, in unele tari mergandu-se pana la ne-pedepsirea violatorilor cu privare de libertate. Si asta in contextul in care a aparut o noua motivatie pentru viol care ia amploare: violul ritualic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema sunt filmele XXX, va spun eu...

| oprescudorin11 a răspuns:

Violul ca ACT este resimtit, presupun, mai rau decat moartea.
Este aproape imposibil de a depista toate cazurile.
Violul este bine incadrat in codul penal, greu de demonstrat din cauza procedurii codului penal.
Violul este greu de declarat, in cazul Victimei, doar daca crede ca nu mai are ce pierde.
Violul este cel mai perfid mod in a-ti manifesta Puterea. Cel mai Condamnabil.
Violul incepe in famile, chiar intrwe soti, si le e rusine sa declare.
DAR V-AS RUGA SA FACETI UN SONDAJ (ANONIM DESIGUR) SA VEDETI IN CATE FAMILII SOTIILE SI-AU VIOLAT SOTII SI SOTII SI-AU VIOLAT SOTIILE!?
Consecinta apare pe strada!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Omul incearca prin legi si educatie sa modifice cursul naturii. Uneori, treaba asta nu se poate. Alteori, educatia lipseste cu desavarsire.
Au fost de cand lumea, sunt si vor mai fi cazuri de viol la fel cum exista pe pamantul asta si alte nenorociri: boli incurabile, catastrofe naturale, etc. Nu poti sa te pui contra naturii, te lupti cu morile de vant.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Eu sunt inginer, nu filosof asa ca gandesc inginereste orice situatie. Dupa umila mea parere, daca mergi pe trotuar ai sanse mai mici sa dea masina peste tine decat daca mergi pe strada. Doar stii bine ca pe strada circula neregulamentar masini, chiar daca legea le interzice treaba asta. Daca totusi alegi sa mergi pe strada in loc sa mergi pe trotuar inseamna ca ori esti idiot (iar prostia se plateste) ori iti asumi de buna voie un risc (si atunci ai partea ta de vina daca vine ceasul negru).
Ce-mi spui tu mie cum ar trebui sa fie lucreurile? Teorie stiu si eu. Practica difera de teorie iar cine nu stie sa se adapteze moare. Asa-i viata, asa a fost de cand lumea si pamantul. Ai varsta pe care o ai, n-ai cum sa nu-ti fi dat seama de treaba asta. Pe mine viata m-a invatat ca nimic nu se plateste mai scump decat prostia si neatentia.

| milan9 a răspuns:

Un front comun realizat doar aici pe net este insuficient. Eu propun un mars, o pichetare simbolica a unei institutii ce tine de justitie, o scandare publica pentru ca vocea sa ne fie auzita...

| IonutCG90 a răspuns (pentru milan9):

Pe rând prietene, intai sa ne ocupam de moschee. Daca se va face acea moschee, islamu va veni la putere si pedofilia si violurile vor fi chiar legale. Asculta la mine ce spun happy. Legea SHARIA este peste tot in islam

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Sa inteleg, deci, ca, in cazurile de viol, fata e de vina. Ca n-a mers pe trotuar. Cam ca iepurasul care n-are basca.
Ma intreb daca ai gandi la fel daca mama/sora/sotia/fiica ta ar fi violate de o turma de animale cu fermoarele stricate la pantaloni.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru ardnaxur1961):

''Sa inteleg, deci, ca, in cazurile de viol, fata e de vina''

Tu intelegi ce vrei, eu n-am zis asta. Nu ai cum sa dai vina pe victima, dar asta nu inseamna ca n-are si victima partea ei de vina si raspundere (in conditiile sus mentionate). Zic victima fiindca nu in 100% din cazuri este vorba despre o reprezentanta a sexului frumos.

| Marian_Dragomir_1969 a răspuns:

Nu numai ca trebuiesc pedepsiti cu inchisoare severa dat fiind faptul ca au fost in banda organizata...trebuiesc castrati chimic ..pt ca toti cei care au aceste porniri diabolice sa se gandeasca bine inaine de a face asa ceva.

| electron50 a răspuns (pentru NOname):

Nu contest punctul de vedere exprimat, dar intre teorie si realitate exista o diferenta enorma.Proverbul cu oaia care nu i-si pazeste blana va fi mancata de lup are o aplicare practica in speta de viol. Nu ca un comportament iresponsabil al victimei scade din vinovatia autorului. Dar favorizeaza comiterea faptei. Un vechi proverb romanesc spune ca paza buna trece primejdia rea. Nici fapta hotului care fura din locuinte nu este ceva placut si normal. Dar in acest caz de regula oameni sanatosi la cap au sisteme de siguranta la usile de acces- lacate,iale,sisteme de alarma. Sa nu mai facem pe infantili si sa recunoastem ca violul, furtul, talharia si prostitutia au aparut odata cu omenirea si vor dispare odata cu ea. Problema care se pune, ese cum reactioneaza societatea in ansamblu si in special organele abilitate sa tina in frau si sa sanctioneze astfel de manifestari care daca stam sa analizam nu exista in regnul animalelor salbatice sau domestice, in special violul care este specific oamenilor. Prin democratie, romani au inteles societate in care fiecare poate sa faca orice/ Ori democratia inseamna mai mult ca in orice alt sistem social respectarea legi si a demnitati umane.
Cel mai mult asi dori ca acel procuror si acei judecatori care au permis lasarea in libertate a unor javre turbate sa aiba cat mai curand in familiile lor o victima a unui viol. Si daca s-ar putea fica sau sotia avocatului care ii apara sa aiba aceiasi soarta cu a victimei. Sa vedem daca atunci ar mai fi asa de umani si intelegatori. Agarici din CSM ar trebui sa stie ca nici un politician sau ziarist nu va putea sa aduca un prejudiciu de imagine minunatei justitii din Romania mai mare decat propri membri ai clanului magistratilor.

| lizucalisuca a răspuns:

Sau uite o idee: asa cum stau fetele de vorba si isi spun una alteia temerile in legatura cu posibilitatea de a fi agresate sexual, hartuite sau mai stiu eu ce, baietii de treaba (macar aia care-si iubesc mamele si surorile) ar putea sa stea de vorba cu prietenii lor sa le zica ca nu-i ok sa agreseze si sa hartuiasca sexual fetele!

| lizucalisuca a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Sau poate mergi pe strada pentru ca esti o femeie care prefera sa isi asume riscul de a fi lovita de masina decat trasa in tufisuri pe marginea trotuarului. ce zici de asta domnu' inginer?

| Harry_Milea_1946 a răspuns:

Propun ca pentru violatori si pedofili sa fie promulgata legea castrarii chimice.

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

Castratea chimica este metoda ce a mai buna de a scoate violatorii si pedofilii pe tusa, dar pedeapsa ar trebui sa fie pe viata, pentru ca lasa urme adanci asupra victimei!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru lizucalisuca):

Ca nu prea le ai cu metaforele, n-ai inteles ce vrea sa spuna poetul sau n-ai vrut sa intelegi si pe deasupra ai avut si o tentativa de ironie. Oricum, tipic feminin... O gandire bazata pe ratiuni strict sentimentale, subiectiva.

| eXtremeAdy a răspuns:

Eu personal militez pentru legi privind sterilizarea violatorilor si eventual si pentru legi privind eutanasia pentru faptele grav anti sociale, dar cum Romania este o tara cu oameni in justitie in mare parte ce pot fi corupti usor, nu cred ca legile astea se vor aplica cum trebuie, cand trebuie si unde trebuie. Apoi eu cred ca si din cauza p... ografiei, ea trebuie totusi redusa si cna ar trebui sa-si faca treaba pentru ca in presa este promovata intens p... ografia.

| Ognean_Danut_1971 a răspuns:

Violatorii inchisi pe viata sau izolati intr-un ghetou numai pentru ei si castrati chimic

| Kyılε a răspuns:

Discursul meu despre viol este urmatorul: "De violezi, castrare primesti!"!

| Fatamuntilor a răspuns:

Legi mai aspre in cea ce priveste violul si tentativele.Dar cine sa le aplice! Degeaga violul este dovedit si recunoscut daca nu este si pedepsit

S-a auzit de cazuri de viol in care faptasii au scapat nepedepsiti, oare cine e mai vinovat? Vina apartine in mare cauza si celor care ar trebui sa sa aplice legea pentru ca nepedepind asemenea fapte, ii incurejeaza.
Schimbarea mentaliati.In majolitatea cazurilor femeia este de vina. Daca un fata se imbraca provocator, barbatilor li se aprind imediat calcaiile...

Discutii sincere si libere atat in familie cat si scoala in cea priveste viata sexuala

Fetele ar trebuie sa faca cursuri de aparare.Se considera ca femeie sunt sexul slab,mai vulnerabile si lipsite de aparare,iar posibilul violator profita de asta.
Mamele ar trebui sa discute mai mult cu copiii lor pentru ca agresiunile sunt si in randul lor.
Am observat ca lumea nu prea se implica cand cineva este agresat / batut, de parca ar fi ceva normal.Mi s-a intampat sa fiu batuta in plina strada ziua in amiza mare in plin centru si nimeni nu s-a bagat.
Nu as fi de acord cu castrarea chimica, decat in cazurile dovedite (probe ADN) Au fost cazuri in care au oamenii au stat in inchisoare nevinovati( vezi cazul Tundrea)

In trecut violul era pedepsit mult mai aspru, de la munca zilnica, la taierea,, madularului''
http://adevarul.ro/......nicul-madu
Acuma violatorii se plimba liberi alaturi de victimile lor.

| Dorugar a răspuns:

Da eu cred ca pot ajuta prin propunera unor noi modele de scoala si integrare in viata, care sa inlocuiasca actualul modelul ortodox de tipul "sa faci ce spune popa si nu sa faci ce face popa."
Pina cand modelul ortodox este unul al minciunii si al duplicitatii, acesta ar trebui sa fie total interzis in scoli si inlocuit cu etica care iti arata un alt model de a fi decat minciuna si santajul cu o divinitate care vede tot, si legat de educatie, ar trebui sa se faca in scoli educatia in cultul muncii si al valorilor sociale in locul orelor multe de materii care nu-ti folosesc in viata.
Asa ca marea schimbare trebuie sa inceapa cu schimbarea modelului scolar care este vechi deci total anacronic cu cerintele vremurilor pe care le traim, si cu interzicerea modelului ortodox de tip sa faci ce spune popa ca el poate face ce vrea.
Preoti care primesc salarii de la stat, ar trebui inlocuiti cu dascali care sa fie adevarate exemple si repere pentru societate si care sa-i educe pe tineri in spiritul Cunoasterii Rationale in locul credintei a proasta.
Numai cu tineri bine pregatiti si bine ancorati in realitate vom avea o societate fara violuri si fara golanie, asa cum avem acum!

| Vi003 a răspuns:

Nu popa, nu politistul sunt vinovati, ci familiile celor implicati. In familie se face educatie, acolo se formeaza deprinderile unui comportament civilizat, acolo se invata de ce cainele nu-i persoana la fel ca si omul, dar asta nu inseamna ca trebuie sa-i dai suturi in cap, de ce trebuie sa-ti respecti parintii, de ce trebuie sa-i apreciezi pe oamenii importanti din viata ta. Totul s-a intamplat din lipsa respectului pentru cel de langa tine, calitate umana necultivata in copilarie. Aceia sunt oameni care nu dau doi bani pe nimeni, ei se considera cei mai tari, deasupra lor nu sunt decat banii si satisfacerea nevoilor carnale cu orice pret si cu oricine: copii, batrani, capra vecinului...

caramela
| caramela a răspuns:

Pana n u vor fi legi drastice in ceea ce priveste pedofilia/violul si incestul nu se va linisti masculii.
Ar fi bine de introdus in Institutiile scolare ore suplimentare in ceea ce priveste violul/sexul si mai ales consecincele acestora.
Ar fi bine sa se implice atat presedintele cat si intreg guvernul in pedepsirea celor care nu stie aplice legea cum trebuie, si introducerea unor legi foarte severe!
Dar se pare ca la noi legea o face banul.
Oare putem avea incredere in justitia noastra?
Cum sa avem incredere cand cei "7" care au speriat intreaga tara umbla bine mersi si o mama care a furat o jucarie a primit un an cu executare?
Unde mai pui ca fiul ei a murit si nu poate sa il conduca pe ultimul drum?
Ce fel de legi avem? unde este dreptatea?
A... legile sunt doar pentru cei care nu au bani?
Pana nu se vor lua masuri drastice si nu vom avea o justitie corecta, prostiile vor exista.
Trist, foarte trist!

| Miut_Adriana_1945 a răspuns:

Noi protejam mai mult pe cainii comunitari decat pe proprii nostri copii?

1 - Singurele fapte pentru care ar trebui introdusa pedeapsa cu moartea ar fi violul si crima. In legislatia actuala am impresia ca nu se pomeneste de violul in grup. Victima celor 7 criminali este ca si moarta in sinea ei, iar viitorul ei este compromis. Ea va fi marcata intrega viata, in timpul cand cele 7 brute vor trai in liniste si chiar vor putea repeta oribila fapta daca tot nu au patit nimic. Cer detentie pe viata ori pedeapsa cu moartea. Propun un sondaj de opinie a cetatenilor pe aceasta tema. D-na Burada nu are si fata? Ce ar face? Dar noi ce facem? Asteptam ca dupa ispasirea unei eventuale pedepse, eliberati fiind pentru buna purtare sa se razbune asupra victimei ori sa repete fapta?

2 - Avocat.net a pus in dezbatere publica, in urma cu ceva vreme, tema privind oportunitatea pedeapsei cu moartea. Veti fi mirati sa aflati cat de multa lume este de parere ca ar fi o pedeapsa potrivita strict in unele cazuri, cum ar fi violul de orice fel, abuzul infantil si omorul, delicte de natura a fi repetate de inculpatii eliberati ulterior din diverse motive.

3 - Nu poate exista o democratie reala atata timp cat actul de justitie este dependent de persoane individuale, ca un judecator ori un procuror. Cu atat mai mult intr-o tara ca Romania, macinata de coruptie la cel mai inalt nivel, unde Punctul 8 din Proclamatia de la Timisoara a fost nu numai ignorat ci respins cu hotarare de urmasii epocii de aur. Toti cei care nu si-au mai gasit locul in noile structuri "restructurate" s-au transformat la fata in judecatori, procurori, avocati, politisti dar si parlamentari, oameni de afaceri etc. In acest context actul de justitie este supus santajului efectuat asupra persoanelor care decid soarta inculpatilor.

4 - Ca urmare a celor de mai sus s-ar impune o democratizare reala in ceea ce priveste actul de justitie si multi cetateni sunt de acord ca acest lucru este de dorit. Restructurarea sistemului juridic din temelii in scopul democratizarii se poate face prin transformarea lui intr-un sistem juridic bazat pe Curtea cu Juri. Actul juridic nu va mai fi dependent de un singur individ santajabil ori corupt, opinia publica va avea o participare prin juratii alesi dupa criterii severe de moralitate din toate paturile sociale. Astfel actul de justitie devine un act democratic. In plus, nu vor putea fi date pedespe diferite pentru delicte similare, vor fi mai putine cazuri de erori si unii - nu putini - dintre judecatori vor fi eliberati de sabia trecutului lor.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Vedeti voi, violatorii au o problema, afectiune psihica. Pentru acest tip de manifestari, este nevoie de un timp indelungat de rele tratamente; Copilaria.

Daca observati cu atentie majoritatea, in procent foarte mare, delicventii au avut probleme din copilarie:

-familii destramate
-saracia
-parintii alcolici
-crescuti de rude(parinti plecati la munca in strainatate)
etc.

Violul in sine este o satisfacere a nevoilor. Avem cazuri de batrane, de 80 de ani violate de pustanii. Ce avea atragator batrana? Nimic. Cum va spuneam scopul este doar satisfacerea, nevoia de a incerca, experimenta un act sexual.

Spunea cineva de "filme xxx", are dreptate! Industria p*rno a luat amploare pe internet, un film fiind la distanta de un click. Po**ografia se vinde foarte bine. Siteurile pentru adulti ar trebui restrictionate foarte sever, deoarece pentru un tanar, adolescent poate provoca impulsuri, dorinte etc. Foarte adevarat. Nu degeaba exista 18+.

Educatia primita in frageda pruncie este solutia.
In puscarie, in sanatorii este deja prea tarziu, nu se mai pot schimba. Fierul trebuie batut cat este cald. Este mult, mult de lucrat la educatie, fiecare copil trebuie tinut in scoala, cu ajutor din partea statului. Dar se pare ca statul prefera sa ii cazeze maturii in puscarii si sa le plateasca mancarea si toate cele.

| adema a răspuns:

Imi pare rau ca mai sunt unii pe-aici care considera violul o problema de educatie...de parca poti sa educi un psihopat sa nu mai ucida in serie. Psihologii sunt de acord la unison, si pe baza de statistici printre altele, ca pedeapsa cu castrarea chimica e singura solutie viabila pentru majoritatea violatorilor...ca nu se poate aplica din cauza sistemului de justitie viciat e alta problema.
Descoperiri stiintifice recente arata ca violenta la individ nu e controlata prin educatie si vointa ci de chimia creierului, cu care ne nastem....bineinteles pe fondul unei predispozitii genetice.
Deci "discursurile" despre preventie si educatie in materia violentei sunt inepte.
Resortul interior al violatorului nu e sa aiba parte de o partida de free sex, ci e vorba despre placerea sexuala care deriva din subjugarea prin violenta a unei alte fiinte. Asta e boala psihica si n-o poti educa.
Cititi niste carti scrise pe tema asta de profesorul de renume mondial T. Butoi... poate va mai luminati.
Educatia ne ajuta sa ne constientizam pornirile... dupa aceea cautam ajutor specializat. Ca dovada ca nu toti taranii cu 2-4 clase sunt violatori si nici barbatii cu studii superioare, eduucatie aleasa si functii importante nu sunt straini de violuri, chiar si asupra nevestelor. Doar ca ei sunt suficient de inteligenti sa scape basma curata.