Cum poti schimba discursul despre viol in Romania

Date fiind discutiile recente din comunitatea TPU.ro, iscate de evenimentele din Vaslui, vrem sa va aducem in atentie cateva informatii si maniere in care puteti schimba ceva. Pentru a sonda lucrurile mai in profunzime, v-am pregatit aici o serie de intrebari.

In primul rand, in cazul in care va confruntati cu problema violului, a asaltului sau a abuzului sexual, exista asociatii care va pot oferi ajutor specializat (consiliere psihologica si juridica) in mod gratuit si va pot indruma, indiferent daca sunteti fete sau baieti. Iata doar cateva dintre ele:

- Asociatia Telefonul Copilului - www.telefonulcopilului.ro
- Consiliere online de la ALEG - Asociatia pentru libertate si egalitate de gen
- Salvati Copiii - aici gasiti date de contact generale si pentru filialele din tara
- Aici puteti vedea si alte ONG-uri din tara care abordeaza aceasta tematica

Aici puteti vedea ce va recomanda Politia Romana pentru a evita sa deveniti victima unui viol sau abuz sexual, iar aici puteti vedea la ce lucreaza Reteaua informala ”Rupem Tacerea despre Violenta Sexuala”.

Daca vreti sa aflati ce parere au despre acest subiect senatorii si deputatii care va reprezinta sau ce isi propun sa faca in aceasta directie, aici si aici le gasiti informatiile de contact si puteti sa luati legatura cu ei.

Daca vreti schimbarea pedepselor acordate pentru viol, abuz sau asalt sexual sau sa propuneti un proiect de lege, o idee, aveti la dispozitie aceasta platforma.

Daca considerati ca este necesara introducerea de ore de educatie sexuala in scoli, puteti semna aceasta petitie sau altele similare.

Daca vreti sa sustineti introducerea castrarii chimice in Romania pentru violatori sau pedofili, puteti sa semnati aceasta petitie sau altele similare.

Daca nu sunteti de acord cu maniera in care media a abordat acest caz din Vaslui si vreti sa semnalati derapajele, aici puteti face plangere la CNA.

In cazul in care aveti si alte idei de maniere reale in care se poate face o schimbare, va rugam sa ne ajutati sa completam aceasta lista cu informatii si date de contact.

105 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu discursul despre viol e problema! Aici e vorba de mentalitati; alea ar trebui schimbate.
Atata timp cat inca mai exista persoane care considera ca violul s-a petrecut din vina victimei, degeaba ne dam de ceasul mortii.
Ce-ar trebui sa facem? Sa umblam infofolite, ca musulmanele, pentru ca barbatii nu sunt capabili sa-si tina panatalonii pe ei? Sa nu cumva sa-i provocam prin vreo suvita de par scapata de sub basma?
Aici e, cred eu, numai chestie de educatie. Exista un set de valori pe care fiecare dintre noi il capata sau il transmite prin educatie. Cand oamenii vor invata ca instinctele animalice nu au ce cauta intr-o societate civilizata, cand vor invata ca NU inseamna NU si in niciun caz HAI, atunci violul va deveni un accident si vom putea vorbi despre discurs.
Deocamdata, insa, din o gramada de motive, violul este ceva atat de frecvent incat nici nu mai e bagat in seama decat in cazuri foarte rare.
Lipsa de educatie, saracia, alcoolismul sunt subiecte de discurs.
Introducerea de ore de educatie sexuala in scoli ar fi benefica, dar, de ce nu si niste cursuri de educatie sexuala pentru adulti/parinti? Prea des familia paseaza motanul educatiei in bratele scolii. Educatia sexuala si cea religioasa ar trebui sa apartina familiei, nu scolii. Atata timp cat tinerii nu pot afla ceea ce vor sa stie din surse de incredere (si in cine sa ai mai multa incredere decat in parinti?), violurile vor continua sa prolifereze.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Eu sunt inginer, nu filosof asa ca gandesc inginereste orice situatie. Dupa umila mea parere, daca mergi pe trotuar ai sanse mai mici sa dea masina peste tine decat daca mergi pe strada. Doar stii bine ca pe strada circula neregulamentar masini, chiar daca legea le interzice treaba asta. Daca totusi alegi sa mergi pe strada in loc sa mergi pe trotuar inseamna ca ori esti idiot (iar prostia se plateste) ori iti asumi de buna voie un risc (si atunci ai partea ta de vina daca vine ceasul negru).
Ce-mi spui tu mie cum ar trebui sa fie lucreurile? Teorie stiu si eu. Practica difera de teorie iar cine nu stie sa se adapteze moare. Asa-i viata, asa a fost de cand lumea si pamantul. Ai varsta pe care o ai, n-ai cum sa nu-ti fi dat seama de treaba asta. Pe mine viata m-a invatat ca nimic nu se plateste mai scump decat prostia si neatentia.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Sa inteleg, deci, ca, in cazurile de viol, fata e de vina. Ca n-a mers pe trotuar. Cam ca iepurasul care n-are basca.
Ma intreb daca ai gandi la fel daca mama/sora/sotia/fiica ta ar fi violate de o turma de animale cu fermoarele stricate la pantaloni.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru ardnaxur1961):

''Sa inteleg, deci, ca, in cazurile de viol, fata e de vina''

Tu intelegi ce vrei, eu n-am zis asta. Nu ai cum sa dai vina pe victima, dar asta nu inseamna ca n-are si victima partea ei de vina si raspundere (in conditiile sus mentionate). Zic victima fiindca nu in 100% din cazuri este vorba despre o reprezentanta a sexului frumos.

| lizucalisuca a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Sau poate mergi pe strada pentru ca esti o femeie care prefera sa isi asume riscul de a fi lovita de masina decat trasa in tufisuri pe marginea trotuarului. ce zici de asta domnu' inginer?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru lizucalisuca):

Ca nu prea le ai cu metaforele, n-ai inteles ce vrea sa spuna poetul sau n-ai vrut sa intelegi si pe deasupra ai avut si o tentativa de ironie. Oricum, tipic feminin... O gandire bazata pe ratiuni strict sentimentale, subiectiva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Explicatii asta userului NoName care crede ca se poate plimba goala pe strada la 2 noaptea aparata de legea impotriva violului. Foloseste sau nu trotuarul?

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Parerea mea e ca mult prea multi "masculi" (ca sa raman in zona ta zoologica) nu inteleg semnificatia lui NU. De ce, adica, trebuie sa urlu din rasputeri (degeaba, la ce spirit civic exista in Romanica), daca am spus clar si cu dictie: NU! Poate pentru ca "masculul" nu are niciun fel de educatie si niciun fel de valori? Poate pentru ca "masculul" nu gandeste niciodata INAINTE de a trece la fapte?
Ma intreb ce parere ar avea "masculul" daca sora lui ar fi violata! Oohh! Probabil si-ar aduna haita de "masculi" utilizatori de bate preistorice si ar aplica impricinatului o corectie zdravana. Sau, poate i-ar aplica Legea Talionului! Ce-as mai rade!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daca inainte de Revolutie existau doar vreo 4-5 carti din care te puteai informa, acum tinerii nu mai au nici o scuza! E plin de carti in librarii, internetul e la indemana tuturor aproape, cabinete de planning familial sunt destule si gratuite pentru eleve si studente, psihologi in scoli - nu in toate, din pacate! - asa ca, daca se depune un minim efort, se poate invata aproape orice despre igiena, contraceptie si sex! Lenea, in aceste domeniu, acceptarea santajului emotional de catre fete, sa accepte sexul fara prezevativ, sau sunt parasite, este josnic, inuman si iresponsabil, iar cei care il practica ar merita aspru pedepsiti! Dar fetele trebuie sa inteleaga ca ele sunt primele si cele mai interesate si responsabile de sanatatea aparatului lor reproducator! O infectie in adolescenta risca sa le poata im[piedica mai tarziu sa devina mame! Nu merita sa isi asume acest risc! Daca partenerul nu accepta sa foloseasca PREZERVATIVUL, sau va vaneaza virginitatea, promitandu-va ca nu va va parasi "niciodata", NU il credeti! Daca va respecta si iubeste cu adevarat, va asteapta! Eventual, daca chiar nu rezista altfel, faceti dragoste cu finalizare manuala, ca sa nu caute altele!
Mare atentie la igiena manuala si genitala! Unghiile sa fie taiate scurt si bine pilite pentru a nu zgaria zonele intime! Spalatul pe maini imediat dupa intrarea in casa este elementar si obligatoriu!
Cat despre cazul dla Vaslui, e ceva mai complicat, dat fiind ca la sat sunt multe conceptii invechite si mai ales, din pacate, lipsa de respect, ceea ce duce la multe violente in cuplu. Orice fata/femeie trebuie sa isi apere integritatea fizica si chiar viata - ca nu stii ce vor bestiile dinainte! Alta, in locul acelei fete, se lupta, ii musca si se lupta cu primii doi violatori, si nu mai apucau aia sa ii cheme si pe ceilalti! Daca ea era ceva mai spirt si ii respingea, chiar si pentru cei doi era foarte greu, daca lua o piatra, ceva si ii spargea capul unuia, celalalt se speria si trebuia chemata Salvarea si Politia, si asa scapa mult mai usor, decat cum se stie. Sau, cand a vazut ca masina a trecut de satul ei, putea sa sara din masina, si sa ii astepte cu pietre in mana, si nu cred ca se mai apropiau aia, dornici de viol, daca o vedeau asa hotarata sa se apere! Sau sa fi sunat imediat la 112 si sa ceara sa fie localizata si ajutata, spunand macar un cuvant, doua, despre locul in care se afla! Panica si lipsa de orientare pot fi fatale! Dincolo de "sexul surpriza" cum se scuzau aniumalele alea, ganditi-va cat de nemernici au putut fi, daca fata a lesinat de doua ori, de durere, si aia au stropit-o cu alcool, ca sa o trezeasca, si au continuat, ba au au mai si filmat violul, iar descoperirea filmului in telefoanele lor a ajutat la descoperirea faptului ca au mintit si a grabit condamnarea lor! Pentru toate fetele si femeile, care vor sa se apere, sa isi cumpere legal, de la magazinele de vanatoare si pescuit, SPRAY cu piper pentru AUTOAPARARE, apoi se rupe sigiliul si trebuie tinut mereu la indemana! E doar 12 ron si e la fel de bun si pentru a te apara de cainii vagabonzi, dar trebuie avut grija sa nu se dea contra vantului, altfel poate afecta si utilizatoarea/ul!
Puneti mana si va informati corect, nu umblati aiurea cu indivizi dubiosi si nu uitati, cele cu cartele Pre Pay, ca sa suni la 112 nu e nevoie de credit, suna fara grija, doar semnal sa fie si baterie!
Protejati-va voi intai cel mai bine si atunci riscul e cel mai mic!

NOname
| NOname a răspuns:

Bună iniţiativă.

Problema e că unii nu înţeleg că şi dacă o femeie se plimbă goală pe stradă la 2 noaptea, tot nu au dreptul să o violeze.

| electron50 a răspuns (pentru NOname):

Nu contest punctul de vedere exprimat, dar intre teorie si realitate exista o diferenta enorma.Proverbul cu oaia care nu i-si pazeste blana va fi mancata de lup are o aplicare practica in speta de viol. Nu ca un comportament iresponsabil al victimei scade din vinovatia autorului. Dar favorizeaza comiterea faptei. Un vechi proverb romanesc spune ca paza buna trece primejdia rea. Nici fapta hotului care fura din locuinte nu este ceva placut si normal. Dar in acest caz de regula oameni sanatosi la cap au sisteme de siguranta la usile de acces- lacate,iale,sisteme de alarma. Sa nu mai facem pe infantili si sa recunoastem ca violul, furtul, talharia si prostitutia au aparut odata cu omenirea si vor dispare odata cu ea. Problema care se pune, ese cum reactioneaza societatea in ansamblu si in special organele abilitate sa tina in frau si sa sanctioneze astfel de manifestari care daca stam sa analizam nu exista in regnul animalelor salbatice sau domestice, in special violul care este specific oamenilor. Prin democratie, romani au inteles societate in care fiecare poate sa faca orice/ Ori democratia inseamna mai mult ca in orice alt sistem social respectarea legi si a demnitati umane.
Cel mai mult asi dori ca acel procuror si acei judecatori care au permis lasarea in libertate a unor javre turbate sa aiba cat mai curand in familiile lor o victima a unui viol. Si daca s-ar putea fica sau sotia avocatului care ii apara sa aiba aceiasi soarta cu a victimei. Sa vedem daca atunci ar mai fi asa de umani si intelegatori. Agarici din CSM ar trebui sa stie ca nici un politician sau ziarist nu va putea sa aduca un prejudiciu de imagine minunatei justitii din Romania mai mare decat propri membri ai clanului magistratilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Te faci de ras.Tu te uiti sa vezi ce ai scris? Goala la 2 noaptea pentru ca legea pedepseste violul dar curvasaria nu? Optez ca toate violurile sa fie cercetate de-a fir a par. Goala la 2 noaptea...Si zici in alt comentariu ca eu sunt pierdut?

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Aberezi, Ramon.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce e aşa de greu de înţeles? De ce ţii musai să-mi răstălmăceşti cuvintele şi să ţii cu agresorul? Ai în tine tendinţe de violator şi încerci cumva să ţi le justifici?

Iată, ca să nu mai explic o dată (poate din a zecea încercare se prinde ceva):
http://www.tpu.ro/......ina-2.html

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai bine incerc sa-mi vad ceafa laughing

| Fatamuntilor a răspuns (pentru NOname):

Ramon ma ignora de ceva timp asa ca sunt nevoita sa ma agat de raspunsul tau( nu te superi?)Spune -i ca indifert daca umblu goala la 3 dimineata sau am 3 cojoace daca cuiva i pune pata tot ma violeza..Atata doar ca are mai mult de lucru...

Ma intreb insa cum o fi pe plajele de nudisti big grin

| NOname a răspuns (pentru Fatamuntilor):

:)) ramon2473 m-a înjurat, m-a ameninţat că-mi rupe oasele şi tot el se simte jignit şi e victimă şi îngeraş. Acum m-a trecut şi la ignor, dar în paralel, cu noua sa gaşca de frustraţi, mă bârfeşte.
http://www.tpu.ro/......am-trimis/
Ce să mai, un mascul adevărat. :|

Oricum, dacă până acum nu a înţeles unde batem, nu o va face nici în o mie de ani. Lasă-l baltă!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru NOname):

Intr-un dialog e normal sa ai opinii diferite!
Dar nu e normal cand totul se trasforma in chat si se ajunge la amenintari
As mai scrie, dar ma bate Crstina si am nevoie sa-mi sterga un raspuns!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da, dar daca ai 3 cojoace, mai greu i se pune pata. Nu mai incercati sa sfidati logica spunand ca ''daca e, tot se intampla...''
Cand ai sanse mai mari sa faci accident cu masina? Cand mergi cu viteza sau cand mergi regulamentar? Acelasi lucru se aplica si in cazul violului, e matematica pura.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Daca masculul e in calduri te asigur ca nimic nu-l opreste!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Si in cazul fetitelor violate cum vine treaba? Tot din cauza imbramintei indecente?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Fatamuntilor):

In cazul copiilor violati este alta poveste, e ceva strict patologic si nu coincide mereu cu violul clasic.
Te asigur ca trupul dezgolit provoaca masculul sa fie in calduri, la fel ca si la animale. Nimeni nu intra ''in calduri'' uitandu-se pe pereti. Logica ta e defecta.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

VIOLUL E CONDANABIL! PUNCT!
Sa zicem ca in cazul unei crime i se mai gasesc circumstante, violul NU are nicio scuza!
Sa zicem ca cineva iti violeza fetita.Stiind ca nu ti se face dreptate, il omori pe nemernic! Ghici cine va fi pedepsit? Sau se ia de nevasta ta, va incaierati ii dai un pumn, cade si moare
Normal ca un trup dezgolot poate provoca un mascul dar trebuie sa-si stapaneasca madularul.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da unde am zis eu ca nu e condamnabil? Am spus doar ca paza buna trece primejdia rea. Cu ce te incalzeste pe tine daca mori cu dreptatea in mana?

| SuntFataInPlm a răspuns (pentru NOname):

Ai fuc*ing dreptate, dar o femeie care nu e usaratica nu s-ar plimba pe strada goala, e clar ca vrea sex, oricum, daca ea nu vrea, nu trebuie sa fie violata. Oameni dementi, trebuie castrati

| Drolja a răspuns (pentru NOname):

Un vechi citat din popor spune, cam frust, aşa-şi citez, pentru a nu se credea că e formulat de mine:"Nu te juca cu curul gol pe lângă *** sculată".
Aşa că, ai grijă NoName!

A nu se interpreta în cheie denotativă.

| Drolja a răspuns (pentru NOname):

Crede*

| Fatamuntilor a răspuns (pentru NOname):

Nu STIU daca sa rad sau sa plang cand citesc intreprerile pe care le-ai avut la postarea ta
Ma amuz de ca unii NU stiu sa citeasca printre randuri, dar plang de ignoranta lor
Citisem undeva o stire ca o femeie pentru se racori s-a dezbracat de la brau in jos si a inceput sa se splele la tasnitoare din aia cu apa.Asta ziua in amiaza mare (nu mai tin minte unde)Mi-am zis ca femeia o fi bolnava, asfel NU ar fi facut asa ceva.Ar fi trebui sa tabere violatori peste ea? Cu siguranta NU
PS.Sincer NU te vad defiland noaptea goala prin centrul Timisoarei laughing

NOname
| NOname a răspuns:

Http://www.facebook.com/......095506175/

NOname
| NOname a răspuns:

E amuzant că tocmai tu vorbeşti despre delir. laughing

NOname
| NOname a răspuns:

Http://www.facebook.com/......3373381175

| Shammal a răspuns:

In orice subiect de discutie concentrandu-ne pe cine sa punem vina e o distragere din start. Intr-un eveniment 2 sau mai multe elemente se intalnesc si au acelasi nivel de implicare fie el constient sau inconstient.

In cazul de fata, violul, luam in calcul violatorul si ne punem mai multe intrebari, de ce face acest lucru? ce il determina? ce ganduri ii trec prin cap? o face constient sau inconstient? condus de diverse neplaceri din viata lui?
acum victima, e vreun lucru pe care l-am putea face in moentul intalnirii care sa schimbe parcursul evenimentelor?

| Astaeparereamea a răspuns:

Ce discurs mai oameni buni, de discurs e vorba? Sa se schimbe legea privind violul si alte agresiuni ce dauneaza societatii, ai violat stai la puscarie 25 de ani fara drept de apel, iar cei care au gresit precum judecatorii de la Vaslui sa-si ia jumatate din pedeapsa vinovatului, dar asta n-ai sa vezi in tara asta condusa de un guvern corupt

| cristi767 a răspuns:

Trebuie mediatizate pedepsele. La noi se mediatizeaza doar cazurile in care se scapa, ca si cum doar ele ar exista!

Cand o sa vada oamenii care dintr-o "prostie de 5 minute" poti pierde 6-7 ani din viata ta, o sa se gandeasca de doua ori, unii.

caramela
| caramela a răspuns:

Pana n u vor fi legi drastice in ceea ce priveste pedofilia/violul si incestul nu se va linisti masculii.
Ar fi bine de introdus in Institutiile scolare ore suplimentare in ceea ce priveste violul/sexul si mai ales consecincele acestora.
Ar fi bine sa se implice atat presedintele cat si intreg guvernul in pedepsirea celor care nu stie aplice legea cum trebuie, si introducerea unor legi foarte severe!
Dar se pare ca la noi legea o face banul.
Oare putem avea incredere in justitia noastra?
Cum sa avem incredere cand cei "7" care au speriat intreaga tara umbla bine mersi si o mama care a furat o jucarie a primit un an cu executare?
Unde mai pui ca fiul ei a murit si nu poate sa il conduca pe ultimul drum?
Ce fel de legi avem? unde este dreptatea?
A... legile sunt doar pentru cei care nu au bani?
Pana nu se vor lua masuri drastice si nu vom avea o justitie corecta, prostiile vor exista.
Trist, foarte trist!

| anonim_4396 a răspuns (pentru caramela):

Hai sa asaltam guvernul asa cum au facut bulgarii cu ceva timp in urma dar noi eram ocupati cu „La Maruta".

| Fatamuntilor a răspuns:

Legi mai aspre in cea ce priveste violul si tentativele.Dar cine sa le aplice! Degeaga violul este dovedit si recunoscut daca nu este si pedepsit

S-a auzit de cazuri de viol in care faptasii au scapat nepedepsiti, oare cine e mai vinovat? Vina apartine in mare cauza si celor care ar trebui sa sa aplice legea pentru ca nepedepind asemenea fapte, ii incurejeaza.
Schimbarea mentaliati.In majolitatea cazurilor femeia este de vina. Daca un fata se imbraca provocator, barbatilor li se aprind imediat calcaiile...

Discutii sincere si libere atat in familie cat si scoala in cea priveste viata sexuala

Fetele ar trebuie sa faca cursuri de aparare.Se considera ca femeie sunt sexul slab,mai vulnerabile si lipsite de aparare,iar posibilul violator profita de asta.
Mamele ar trebui sa discute mai mult cu copiii lor pentru ca agresiunile sunt si in randul lor.
Am observat ca lumea nu prea se implica cand cineva este agresat / batut, de parca ar fi ceva normal.Mi s-a intampat sa fiu batuta in plina strada ziua in amiza mare in plin centru si nimeni nu s-a bagat.
Nu as fi de acord cu castrarea chimica, decat in cazurile dovedite (probe ADN) Au fost cazuri in care au oamenii au stat in inchisoare nevinovati( vezi cazul Tundrea)

In trecut violul era pedepsit mult mai aspru, de la munca zilnica, la taierea,, madularului''
http://adevarul.ro/......nicul-madu
Acuma violatorii se plimba liberi alaturi de victimile lor.

| Inferno a răspuns:

E adevarat ca orice fapta/femeie poate minimaliza riscul.

Isi poate da de exemplu cu rahat pe fata. Probabil orice violator ar evita-o.

Nu cred insa ca asta e solutia. Nu cred ca oamenii normali sunt cei ce trebuie sa se adapteze.

| Inferno a răspuns:

Sa nu ne suparam prea tare pe ramon2473 (IRONIE), in fod ceea ce face (EL, utilizatorul RAMON2473) nu este decat sa pledeze pentru legalizarea violului ca forma de pedepasa pentru preacurvie.

Mentalitate comuna pentru vechii evrei (intalnita si in Biblie), unde stim ca femeile necuviincioase erau batute si violate.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Rog moderatorii acestui site sa ia atitudine fata de astfel de comentarii nedemne, mai ales ca ele vin din partea unui user "cu state vechi" aici. A propune violul ca pedeapsa legitima pentru imoralitate si a sugera ca Sfanta Scriptura o sustine este in sine o forma de trolling mizerabil si o provocare la adresa crestinilor de aici. Daca site-ul sustine astfel de atitudini, propun retragerea in masa a userilor crestini, indiferent de denominatiune!

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

Singurul motiv pentru care raspunsul mi-ar fi sters ar fi acela ca sunt un fanatic religios lipsit de empatie care chiar crede in ce a scris.

Si da Martzian,sunt convins ca raspunsul meu a indignat pe multi. Pe toti cei ce credeau in infailibilitatea Bibliei dar erau impotriva violului.
I-a indignat pentru ca le-a aratat realitate,ca Biblia si moralitatea pe care o sustin nu au legatura. De fapt se contrazic.

Iar cand un om e pus sa aleaga intre doua lucruri importante pentru el, ce face? Fuge, neaga problema, il ataca pe cel ce a scos-o la lumina, face orice pentru a evita sa raspunda la ea.

Vezi tu, in raspunsul meu ceea ce te-a socat cu adevarat a fost Biblia.
Poate ai citit cartea, poate de multe ori, dar nu ai citit-o niciodata in contextul potrivit.

Imi reeditez raspunsurile pentru ca nu vreau sa schimb topicul inutil.

De fapt TU esti cel ce insulta aceasta comunitate. O insulti atunci cand ma faci pe mine troll.

Practic afimri ca exista aici useri care cred ca violul e un lucru bun. Iar eu as putea starni un conflict intre ei si cei ce condamna violul, asta facandu-ma un troll.

Iata domnule: sa afirmi indirect ca parerile sunt impartite cand vine vorba de viol, asta e o insulta.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Observ ca ti-ai editat raspunsul: DE CE? Ai lasat doar aparenta problema teologica si ti-ai sters elucubratiile cu privire la viol. Rusinica! De azi ar trebui sa facem print screen?!

„Singurul motiv pentru care raspunsul mi-ar fi sters ar fi acela ca sunt un fanatic religios lipsit de empatie care chiar crede in ce a scris." – Modul in care pui problema aici nu difera cu nimic de acela al unui fanatic religios. unul nesincer, daca ne uitam ca in loc sa raspunzi pentru aberatiile aruncate, le stergi si apoi te miri in cuvinte multe ca ma indignez degeaba!

„Si da Martzian, sunt convins ca raspunsul meu a indignat pe multi."- Sper din toata inima ca si pe atei. Pentru ca ceea ce indigneaza mai mult decat nepriceperea ta pe teme biblice este scuza pentru violator. Pe care, sa nu uitam, ai sters-o, ca sa para ca eu ma indignez degeaba...

„Pe toti cei ce credeau in infailibilitatea Bibliei dar erau impotriva violului." – Cu cat sunt mai educati si mai informati, crestinii continua sa creada in infailibilitatea Bibliei si sa fie impotriva violului. Si, dovada, se manifesta IMPOTRIVA violului si ofera sprijin victimei.

„I-a indignat pentru ca le-a aratat realitate, ca Biblia si moralitatea pe care o sustin nu au legatura." – NU ai aratat nimic, in afara faptului ca ai scuzat violatorul si apoi ai copiat ideile gresite ale altora. Am aratat asta clar.

„De fapt se contrazic." – De fapt te inseli. Amarnic. Si asta se intampla cand iti faci educatia din ce spun oamenii pe TPU sau de pe wiki.

„Iar cand un om e pus sa aleaga intre doua lucruri importante pentru el, ce face? Fuge, neaga problema, il ataca pe cel ce a scos-o la lumina, face orice pentru a evita sa raspunda la ea." – Am fost aici, nu am fugit nicaieri, de ani buni deja. Am fost gata sa iti raspund la orice nelamurire. Dar tu minti si stergi raspunsuri. Si NU sunt indignat decat pe marginea discursului despre viol! Si pe faptul ca duci o discutie atat de serioasa in derizoriu!

„Vezi tu, in raspunsul meu ceea ce te-a socat cu adevarat a fost Biblia." - Te rog sa nu imi pui cuvinte in gura. Cu atat mai mult cu cat AI STERS lucrurile care m-au indignat. Pe mine m-a indignat faptul ca dadeai vina pe victima si abia apoi ca foloseai ca exemplu, in mod eronat, Biblia.

"Poate ai citit cartea, poate de multe ori, dar nu ai citit-o niciodata in contextul potrivit." - Inferno, vreau sa iti confirm. Am citit-o si am studiat-o, de la introducere la cuprins. Si fac asta mai mult decat multi - zilnic.

„Imi reeditez raspunsurile pentru ca nu vreau sa schimb topicul inutil." – din pacate, cu aceeasi lasitate, ai sters doar „hater-speech"-ul despre viol, nu partea care NU isi avea locul aici. Ca sa nu se vada ce poti debita!

„De fapt TU esti cel ce insulta aceasta comunitate. O insulti atunci cand ma faci pe mine troll." – Inferno, noteaza ce spun aici: eu imi asum responsabilitatea cand spun ca esti un troll. Unul inteligent, deci periculos si responsabil, constient. Provoci, indignezi, starnesti o discutie si apoi stergi cu lasitate tot ceea ce te compromite. Cam cum procedeaza inamicul divinitatii. Daca ma insel, te rog sa-ti expui motivatile. Cand reluam discutia, iti voi lua la rand intrebarile / comentariile, sa vezi punctual din ce rezulta ca ai un discurs care poate fi asociat cu trolling-ul

Caracterul inseamna mult, dar ai o problema la capitolul asta, inferno. Omenia si bunul simt nu sunt arestate de catre crestini. Nu iti poti permite sa ma contrazici cand spun ca victima nu este de vina, sa afirmi contrariul si apoi, cand erup indignat, sa stergi totul si sa spui ca doar minciunile apropo de Biblie ma determina sa o fac. Am raspuns uneori zilnic la astfel de nelamuriri, de ce nu as mai face-o o data? Sunt indignat doar pentru ca, atunci cand propagam, fie si online, scuze pentru violator si indreptam degete catre victima, suntem cei care repeta violul si ajuta la perpetuarea acestui flagel.

Vreau sa ramana scris: trollingul si lipsa de bun simt sunt motivul pentru care, cel putin pentru o perioada, ai ignore de la mine. Poti spune ce vrei in urma, chiar ma lasa rece.

O zi frumoasa si o viata fericita!

| martzian a răspuns (pentru martzian):

Cateva clarificari pentru toti cei care, crestini sau nu, inca se mai intreaba:

1. Biblia si crestinul practicant NU promoveaza violul. Crestinii simpli si sinceri, atunci cand au ajuns la pasaje greu de inteles au pus intrebari si au aflat raspunsusile. Oamenii educati si cu acces la informatie nu au nici o scuza pentru faptul ca preiau orbeste informatii venite prin surse nedemne de incredere. De fapt oamenii preiau informatia in modul cel mai constient si o repeta chiar si dupa ce este clarificata, cu scopul unic de a provoca.

2. Utilizatorul inferno este un troll periculos care incalca libertatea religioasa si minte la fel de mult cum respira. Recomand un ignore in masa la adresa lui si a celor doi trei cu care este infratit. Omul arunca niste cuvinte, te atrage in discutie si apoi sterge cum ii pica mai bine, lasand sa se inteleaga ca "nici nu a mancat si nici gura nu ii miroase". De fapt ce s-a intamplat? Omul mi-a contrazis un comentariu in care spuneam ca NU sunt de acord cu generalizarea, cu prezumtia ca victimele violului au neaparat o parte de vina. Din punctul meu de vedere NU este normal, moral, legal, omeneste sa facem asta. Dupa ce am fost socat de aberatiile sale, omul le-a editat, lasand in urma doar niste aberatii pseudoteologice si un car de scuze si acuze.

3. Crestinii practicanti NU impartasesc „credintele arhaice cu privire la viol". Dupa cum s-a vazut, abordarea crestina este una cat se poate de sanatoasa. Prin urmare raspunsul distinsului user nu urmarea decat sa provoace si sa duca din nou discutia in zona in care se simte cel mai confortabil, cea a unei tiganeli suburbane.

4. Userul inferno are curajul sa mai scrie doar pentru ca a sters acele parti din mesajul lui in care se pozitiona fatis impotriva victimelor. Motivul principal pentru care am luat atitudine este acesta – pe fondul unei evidente dezinformari intentionate.

5. Subiectul de fata NU este despre opiniile religioase ale nimanui, ci despre un flagel de care tara noastra va trebui sa scape. A aduce in discutie Biblia si o anume religie in conditiile in care crestinii NU s-au pozitionat pro-viol, ci, din contra, au luat atitudine in masa impotriva lui, este o dovada de rea credinta si de discriminare. Asta in ciuda faptului ca, cel putin statistic, traim intr-o tara crestina.

6. „Cartea antica" la care face referire inferno, oricat s-ar teme de ea, m-a ajutat sa ma pozitionez intr-un mod sanatos fata problemele morale.

7. Scuza legata de faptul ca o carte, fie ea si antica, scrisa in alte limbi decat romana, este „inaccesibila" este cel putin penibila pentru un intelectual din anul 2015. Si in urma cu 100 de ani, comentariile biblice explicau la fel textul, dar astazi informatia nu mai este de mult mai departe de un click distanta. In plus exista traduceri suficient de bine facute ca orice dornic sa priceapa. Insultele gratuite si apelul la minciuna nu fac cinste nimanui. Repet, bunul simt si omenia NU sunt arestate de catre crestini.

8. Nu i-am numit nicaieri pe oamenii simpli "tarani". Asta micu iar minte cum respira. Eu am folosit ideea de "agramat de la tara" pentru a ilustra omul care a. nu le are cu cititul si b. nu are acces la informatie. Nu este nimic insultator, cu atat mai mult cu cat ma trag din familie de tarani, unii care, fara carte multa, au fost oameni cu cap si cu vaza. Faptul ca inferno s-a pus constient in postura unui agramat care nu are acces la informatie pentru a discuta problema asta spune multe despre caracterul si despre motivatiile sale. Pana la urma despre ce vorbim? Si cartea de matematica ii poate fi inaccesibila unui agramat de la tara, dar asta nu anuleaza faptul ca 2+2 va da mereu 4. Daca vrem sa facem pe prostii, este posibil, dar nu putem folosi asta ca un argument de bun simt.

Imi cer iertare ca m-am lasat dus in aceasta disputa, dar va promit ca, cel putin in ceea ce ma priveste, orice user care practica trollingul va vorbi singur, pana nu isi vine in fire. Pana la urma nu ne obliga nimeni sa raspundem unor atitudini obraznice, nedemne si, pe alocuri, chiar ilegale.

O seara frumoasa tututor!

| Inferno a răspuns:

Imi cer scuze in numele utilizatorului Martzian si asigur ca acesta este ultimul comentariu irelevant de la aceasta postare.

Am reeditat raspunsul deoarece putea fi interpretat de utilizatori precum martzian de asa natura incat sa ma scoata un sustinator al violului.(ceea ce evident nu sunt)
In realitate raspunsul nu dorea decat sa evidentieze absurditatea credintelor arhaice referitoare la viol.

Absurditati pe care stimabilul incearca sa le sustina cu argumente ce-i sunt inaccesibile, multumita convingerii fundamentaliste.

Apelul la provenienta termenilor nu e compatibil cu ideea, sustinuta de Martzian, ca Biblia ar fi pe intelesul tuturor.

Asa ca in zadar ne ia Martzian cu termeni precum "châzaq" si "tâphaś". In realitate nu face decat sa ne confirme ca Biblia nu e pe intelesul tuturor (contrazicandu-si propria convingere fundamentalista)

Eu am interpretat Biblia asemeni oricarui "taran" (asa ii numeste Martzian pe oamenii simpli), pentru ca Biblia se vrea a fi pe intelesul oricarui taran.

Drept urmare interpretarea mea este tot atat de solida ca o interpretare lingvistica.

O carte antica primeaza in fata violului si al simtului moral, iata ce este inacceptabil.
Ca binele si raul pot fi definite de o carte, asta e inacceptabil.

Feriti-va de omul a carui moralitate e scrisa pe o foaie de hartie.

| Inferno a răspuns (pentru Inferno):

Nici demagogia nici insultele nu mai pot ascunde grotescul ideilor in care va balaciti.

| milan9 a răspuns:

Un front comun realizat doar aici pe net este insuficient. Eu propun un mars, o pichetare simbolica a unei institutii ce tine de justitie, o scandare publica pentru ca vocea sa ne fie auzita...

| IonutCG90 a răspuns (pentru milan9):

Pe rând prietene, intai sa ne ocupam de moschee. Daca se va face acea moschee, islamu va veni la putere si pedofilia si violurile vor fi chiar legale. Asculta la mine ce spun happy. Legea SHARIA este peste tot in islam

| J0B0MAT a răspuns:

Propun sa li se taie capetele la violatori pe care i-as injura da' mi-ar lua prea mult sa scriu.

| corolav a răspuns:

De ce se păstrează această întrebare de vreo două - trei luni în urmă, pe frontispiciul listei de întrebări la domeniul „Educație și Cultură generală "?
Ce legătură are coada vacii cu ștampila primăriei?
Ce este atît de ultra - extra- mirobolant în acest fenomen numit „viol"?
Fetișoarele astea atît de violentate, ar trebui să nu-și mai expună „nurii"(sîni, picioare ascunse de 20 de centimetri de fuste, cel mai adesea și fără chiloți, sau doar cu un șnuruleț între picioare) cu atîta ostentație, precum niște profesioniste ale genului din rue Saint Denis.
De cele mai multe ori după niște orgii bahice, prin localuri de fițe și pipițe, și droguri pînă la limita anatomo - morfologică aproape paroxistică, la niște ore trecute cu mult de miezul nopții.
Cele mai multe dintre subiecte cam caută cu lumînarea astfel de momente, ca să aibă motive de a se ridica în ochii lumii și ai presei drept niște îngeri cînd de fapt ele sunt niște emanații ale Infernului. Niște parașute cu iz de fecioare.
S-avem pardon! Curat - murdar! Curat constituțional!
Muzica!
P.S.
Cuvîntul „C---e" nu este admis la acest domeniu( cum mi s- reproșat), dar „viol" face parte din arealul „Educație și Cultură Generală".

| oprescudorin11 a răspuns:

Violul ca ACT este resimtit, presupun, mai rau decat moartea.
Este aproape imposibil de a depista toate cazurile.
Violul este bine incadrat in codul penal, greu de demonstrat din cauza procedurii codului penal.
Violul este greu de declarat, in cazul Victimei, doar daca crede ca nu mai are ce pierde.
Violul este cel mai perfid mod in a-ti manifesta Puterea. Cel mai Condamnabil.
Violul incepe in famile, chiar intrwe soti, si le e rusine sa declare.
DAR V-AS RUGA SA FACETI UN SONDAJ (ANONIM DESIGUR) SA VEDETI IN CATE FAMILII SOTIILE SI-AU VIOLAT SOTII SI SOTII SI-AU VIOLAT SOTIILE!?
Consecinta apare pe strada!

| oprescudorin11 a răspuns:

Dupa atata vreme, as dori sa va spun ca, indiferent de orice fel de crime se petrec, cat de abominabile ar putea sa fie, si le condamn si eu la fel, cea mai GRAVA CRIMA este telejustitia. Justitia trebuie facuta in TRIBUNAL. Nu pe strada, nici la coltul strazii.
Sunt de acord ca poate gresi si profesionistii, trebuie corectat, dar nu in strada si de neprofesionisti.
America a trecut demult(de 100de ani )de epoca in care interesele, lacrimile babelor fac justitie si cand oameni nevinovati au fost devorati pe strada, ca apoi sa se constate(daca) ca au fost sau nu vinovati.
Gestul de telejustitie, etc. mi se pare cel putin la fel de condamnabil si periculos.

Răspuns utilizator avertizat
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Omul incearca prin legi si educatie sa modifice cursul naturii. Uneori, treaba asta nu se poate. Alteori, educatia lipseste cu desavarsire.
Au fost de cand lumea, sunt si vor mai fi cazuri de viol la fel cum exista pe pamantul asta si alte nenorociri: boli incurabile, catastrofe naturale, etc. Nu poti sa te pui contra naturii, te lupti cu morile de vant.

| martzian a răspuns:

Ramon2473, imi permit, cu respect, sa imi manifest dezacordul fata de ceea ce spui. Fapta fetei care umbla goala la 2 noaptea pe strada este diferita de cea a celui care o violeaza. Este o cu totul alta discutie, care nu poate fi folosita ca argument pentru nici o alta fapta reprobabila, pentru un abuz. Da, ea incalca legea, dar asta nu ii da nimanui nici un drept asupra corpului ei. Ceea ce face (daca este ilegal) se pedepseste separat si diferit.

Daca te simti lezat de ceea ce vezi, trebuie sa faci apel la caile legale, in nici un caz nu „ii dai o mama de bataie". Daca nu iti pasa de drepturile omului sau de dreptate, gandeste-te macar ca poate suferă o lovitura cauzatoare de moarte, in urma bataii. Cade si se loveste cu capul de ceva… Cu ce vei fi tu mai bun in postura de criminal decat ea in postura de curva?

Eu cred ca noname a folosit un exemplu extrem, ipotetic, doar ca sa ilustreze corect si complet un adevar.

Repet, nici imbracamintea provocatoare si nici macar nuditatea NU pot fi folosite, in nici un fel, ca scuza pentru abuzul de orice fel.

Este parerea mea si sper sa nu fie luata ca atac la persoana sau parti-pris, pentru ca nu este cazul.

| NOname a răspuns (pentru martzian):

Ai înţeles perfect, martzian.

Mulţumesc.

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

Uite ce spune Biblia:
"Deuteronom 22:23-24~
23Daca o fata fecioara este logodita, si o întîlneste un om în cetate si se culca cu ea,
24sa -i aduceti pe amîndoi la poarta cetatii, sa -i ucideti cu pietre, si sa moara amîndoi: fata, pentru ca n-a tipat în cetate, si omul, pentru ca a necinstit pe nevasta aproapelui sau. Sa curati astfel raul din mijlocul tau."

Imi cer scuze in numele utilizatorului Martzian si asigur ca acesta este ultimul comentariu irelevant de la aceasta postare.

Am reeditat raspunsul deoarece putea fi interpretat de utilizatori precum martzian de asa natura incat sa ma scoata un sustinator al violului.(ceea ce evident nu sunt)
In realitate raspunsul nu dorea decat sa evidentieze absurditatea credintelor arhaice referitoare la viol.

Absurditati pe care stimabilul incearca sa le sustina cu argumente ce-i sunt inaccesibile, multumita convingerii fundamentaliste.

Apelul la provenienta termenilor nu e compatibila cu ideea,sustinuta de Martzian, ca Biblia ar fi pe intelesul tuturor.

Asa ca in zadar ne ia Martzian cu termeni precum "châzaq" si "tâphaś". In realitate nu face decat sa ne confirme ca Biblia nu e pe intelesul tuturor (contrazicandu-si propria convingere fundamentalista)

Eu am interpretat Biblia asemeni oricarui "taran" (asa ii numeste Martzian pe oamenii simpli), pentru ca Biblia se vrea a fi pe intelesul oricarui taran.

Drept urmare interpretarea mea este tot atat de solida ca o interpretare lingvistica.

O carte antica primeaza in fata violului si al simtului moral, iata ce este inacceptabil.
Ca binele si raul pot fi definite de o carte, asta e inacceptabil.

Feriti-va de omul a carui moralitate e scrisa pe o foaie de hartie.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Ma socheaza comentariul tau si faptul ca ai tupeul sa il lansezi in mijlocul atator oameni civilizati si omenosi – indiferent de religia lor sau de faptul ca nu au o religie. Nu te credeam capabil sa te cobori pana aici. sad

„Ma tem ca gresesti martzian." – Iar eu ma tem ca, din obsesia asta tot mai periculoasa de a combate lucrurile bune, dintr-o ura nejustificata si parca deja patologica fata de crestinism, te transformi pe zi ce trece intr-un nemernic. Imi asum asta, cu riscul de a pleca pentru totdeauna de pe TPU si iau cat se poate de in serios totul.

Eu nu pot glumi pe o asemenea tema, nici nu pot permite sa fie dusa in derizoriu de oameni ca tine, ca unul care fost martor si consilier in MULTE drame de gen. Habar nu ai prin ce trece o astfel de persoana! Simplul fapt ca duci si discutia asta in derizoriu arata (cu tot respectul) cam pana unde merge moralitatea ta...

Pentru informatia ta generala (iar cu asta discutiile dintre mine si tine ca trol se incheie) si pentru clarificarea problemei ridicate:

1. Deuteronom 22:23-34 NU vorbeste despre viol, ci despre curvie, despre sex consimtit intre o fata LOGODITA (si apropo, la evrei, tinerii logoditi erau considerati deja o familie, desi inca nu se mutasera impreuna) si un alt om din cetate.

2. Fata din aceste versete NU este victima unui viol care sa fie acuzata pe nedrept si pedepsita. Ea isi manifesta consimtamantul si, ca urmare, este la randu-i vinovata de adulter. Pentru ca este logodita nici nu se poate casatori cu omul cu care s-a culcat, motiv pentru care Legea stipula pedeapsa pentru amandoi. Din nou, este vorba de Legea lui Moise, data pentru si aplicabila doar la poporul Israel de pe timpul Vechiului Legamant.

3. Intr-un mod absolut marsav, conventabil pentru a justifica o mizerie, omiti versetele urmatoare, care clarifica faptul ca victima unui viol NU era pedepsita, ci doar faptasul!

„Si victima este vinovata, deoarece "n-a tipat in cetate", ca sa citez insasi Sfanta Scriptura." – Victima NU este niciodata vinovata! Poate ca ai vrut doar sa fii ironic (situatie in care e clara confuzia in care te afli) dar este grotesc sa te folosesti de tragedia unor oameni pentru a te urca din nou pe platforma. Repet, „si victima este vinovata" este o scuza penibila, lipsita de omenie si neadevarata. Poate ca sunt lucruri pe care (victima) le putea face pentru a evita, dar nu pot pune naivitatea sau ignoranta pe acelasi nivel cu vinovatia celui care i-a distrus viata.

Sa-ti fie rusine, inferno! Nickname-ul tau ti se potriveste, si iti exprima destul de clar pozitia si omenia de care esti capabil. Poate se va intelege acum de ce prefer sa fiu un crestin „prost", decat un ateu plin de ura si total lipsit de omenie. In nici un caz nu vreau sa iti seman vreodata, si de ai avea dreptate in ceea ce spui (desi nu prea este cazul).

Imi cer scuze de la utilizatorii TPU pentru mania care m-a cuprins. Nu imi este rusine cu ea, insa. Isi are radacina doar in propria experienta personala si in neputinta pe care am simtit-o (cu toata literatura citita si cu toti anii de experienta) deseori atunci cand am incercat sa ajut victimele violului. Am intalnit persoane care nu au facut fata presiunii si au incheiat-o cu viata, ca urmare a unui viol. Am avut in brate copii violati, care au respins cu sila imbratisarea mea, doar pentru ca eram barbat! Despre ce vorbim aici?

Te rog sa nu te obosesti sa imi raspunzi, m-am lamurit cu privire la tine... sad

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

=)) =)) Hai lasa martzian, ca ce spun eu acum au spus-o useri mult mai rezonabili decat mine:
http://www.tpu.ro/blog/?p=1379

https://sites.google.com/......-in-biblie

In fond, de la afirmatiile acestui expert TPU m-am si inspirat.

Pentru violatori pedeapsa este sa se casatoreasca cu victima:

"Deuteronom 22:28-29~
28Daca un om întîlneste o fata fecioara nelogodita, o apuca cu sila si se culca cu ea, si se întîmpla sa fie prinsi,
29omul care s-a culcat cu ea sa dea tatalui fetei cincizeci de sicli de argint; si, pentru ca a necinstit -o, s'o ia de nevasta, si nu va putea s'o goneasca, toata viata lui."
=)) =))
De fpat pedeapsa asta e mai mult pentru victima decat pentru violator.

Se pare ca in ciuda raspunsurilor inteligente pe care le-ai dat aici tot nu poti observa absurditatile din Biblie.

"Mania" ta este justificata Martzian. Este indreptata impotriva cui nu trebuie.

Ceea ce patesti este evident lupta intre moralitate si indoctrinare. Esti contrariat, nu stii de ce, si te gandesti ca eu sunt pricina.

Gresit. Eu nu am dat decat un citat din Biblie. Cum as putea sa gresesc?
Limbajul Biblic e cel care te nemultumeste: "pentru ca n-a tipat"," sa -i ucideti cu pietre", "sa moara amîndoi".

Asta e ura despre care vorbesti.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

„Hai lasa martzian, ca ce spun eu acum au spus-o useri mult mai rezonabili decat mine:" – Faptul ca unul spune o prostie nu inseamna ca trebuie sa o preluam ca papagalii.

Nu poti veni cu scuze din astea penible...

„Pentru violatori pedeapsa este sa se casatoreasca cu victima:" – Asta este doar impresia unui novice ca tine, prea mandru ca sa intrebe si prea nesincer ca sa invete. Nimic nu era prea greu daca aveai curiozitatea. Iti confirm: te inseli. Iar daca pentru un agramat de la tara e scuzabil, pentru un intelectual cu aplecare spre lectura nu mai e.

Observ ca ai lasat-o moarta cu Deuteronom 22:23-24. Puteai macar sa recunosti ca te-ai inselat, nu sa continui pe aceeasi linie jenanta...

Hai sa vedem si ce e cu Deuteronom 22:28-29, versetele la care dau din coada toti cei care nu au pus mana in viata lor pe un comentariu biblic, fie el si cel mai bazal. Pasajul, din nou, NU vorbeste despre viol. Din nou, desi informatia circula de multi ani de zile si este publica, pacalicii si pacalitii lor inca o mai folosesc drept exemplu de „absurditate".

Hai sa vedem de ce spun eu asta:
1. Iti spuneam ca in Deut.22:25 se vorbeste despre viol. Acolo cuvantul folosit este châzaq si se traduce prin „a forta, a profita, a fi puternic, a retine, a captura, etc."
2. In textul ales de tine, cuvantul folosit este total diferit. Este vorba de tâphaś, avand ca sens principal „a manipula", „a te folosi de ceva". Este cuvantul care se foloseste pentru a spune ca cineva foloseste un flaut, spre exemplu si nu are nici o conotatie violenta.
3. Avem si un alt indiciu cu privire la inexactitatea prezumtiei tale: in versetul 28 se foloseste pluralul – „se intampla sa fie prinsi". Nu doar el este prins, ci ei sunt prinsi, fiind vorba de o culpa comuna. In acest caz fata NU era logodita, prin urmare consecinta este casatoria.
4. Un indiciu bonus este si faptul ca barbatului i se interzice divortul ulterior. La prima vedere pare o bagatela, dar nu este. Divortul era permis in caz de curvie, iar acest drept i se ia ca urmare a faptei sale. De ce se alege totusi solutia asta? Pai este simplu: pentru protectia fetei care, desi s-a lasat inselata, cu greu s-ar mai fi putut marita fara sa fie virgina. Desi manipulata, ea avea asigurat viitorul, lucru deloc de neglijat in societatea vremii.
5. Mai sunt indicii. Avem, spre exemplu, acelasi principiu reluat si in Exod 22:16, de unde reiese acelasi sens.

„Se pare ca in ciuda raspunsurilor inteligente pe care le-ai dat aici tot nu poti observa absurditatile din Biblie." – Nu as comenta prostia asta. sunt sigur ca si eu sunt limitat in a raspunde. Oameni suntem cu totii. Diferenta dintre noi sta insa in sinceritate si in motivatii.

„ "Mania" ta este justificata Martzian. Este indreptata impotriva cui nu trebuie." – Daca m-ai cunoaste ai sti ca mania nu este impotriva „cuiva". Nu iti port pica si, daca sunt dezamagit, asta se datoreaza actiunilor si naivitatii tale disctructive.

„Ceea ce patesti este evident lupta intre moralitate si indoctrinare. Esti contrariat, nu stii de ce, si te gandesti ca eu sunt pricina." – Te inseli amarnic. Ti-ai ales gresit exemplul. Lupta impotriva indoctrinarii religioase am dus-o inca de pe vremea in care tu nici nu ii cunosteai semnificatia. Imi pare rau, dar esti unul dintre putinii de aici care are caderea sa vorbeasca despre moralitate, chiar si despre a altora. Stii bine de ce.

„Gresit. Eu nu am dat decat un citat din Biblie." – Pe care ti-am demonstrat ca l-ai inteles in punga. Si apoi ai renuntat la el si ai incercat un altul, la fel de prost inteles si de scos din context. Macar acum puteai intreba, mai ales ca m-ai vazut disponibil sa va explic.

„Cum as putea sa gresesc?" – Exact cum ai facut-o.

„Limbajul Biblic e cel care te nemultumeste: "pentru ca n-a tipat"," sa -i ucideti cu pietre", "sa moara amîndoi"." – NU ma nemultumeste nimic. Este Legea lui Dumnezeu, aplicabila atunci, impotriva curviei. Daca este familiar cu cazarea la evrei, vei sti si de ce se spune asta. Femeia putea aduce ca argument violul, dar acesta era imposibil de facut in locuintele / familiile vremii.

„Asta e ura despre care vorbesti." –Nu, inferno. Ma refer la acea obsesie patologica ce te face sa urasti un Dumnezeu in care, in teorie cel putin, chipurile nici nu crezi. Uita-te la anii petrecuti aici. numara zilele dedicate acestei obsesii. Gandeste-te unde erai daca iti investeai intreaga energia asta in altceva. Nu te poti rupe, esti sclavul propriei uri dar si al propriilor temeri.

Imi pare rau sa o spun, dar continui sa consider, observand modul de a face polemica si motivatiile evidente, ca nu este normal ceea ce faci.

Si pentru ca aici discutia NU era despre ceea ce spune Biblia (dar ai deturnat inutil si iresponsabil), gandeste-te cat de penibil este ateul care il scuza pe violator dar, in acelasi raspuns, il acuza pe crestinul care se declara 100% impotriva lui ca urmeaza o Biblie care promoveaza violul - in conditiile in care acesta din urma afirma contrariul si o poate dovedi pe text.

| martzian a răspuns:

Reactia justitiei si a unei parti a societatii, in acest caz, se alatura lungului sir de precedente periculoase, care deturneaza societatea de la normalitate. Mai mult decat decizia magistratilor, ar fi important sa constientizam modul in care se simte victima atunci cand cei vinovati sunt in continuare liberi si persifleaza, ameninteaza, glumesc sinistru, isi creaza armate de fani, iar cei care ar trebui sa aplice legea nu iau nici un fel de atitudine pentru a o proteja cum se cuvine in fata oprobiului public si linsajului din partea unei parti a societatii (e drept, needucate, desensibilizate si imbecilizate in timp pe tema asta – pe fondul unui lung istoric de toleranta fata de violator si de condamnare a victimei).

Din experienta mea cu persoanele abuzate (am cunoscut, fara exagerare, cateva zeci) si fara sa o cunosc pe fata, cele mai multe victime aflate intr-o astfel de situatie se vor exprima in felul acesta, care prezinta cel mai bine modul in care simt: "ma simt violata DIN NOU".

Reactia societatii trebuie sa fie ferma si sa il protejeze pe cel slab, pe cel nedreptatit, oferindu-i si mijloacele de a limita raul care i s-a facut. Pentru ca, din pacate, niciodata nu va mai fi la fel…

| martzian a răspuns:

Alexandrupopescu, lucrez cu oamenii de multi ani. Am intalnit "femele deosebite" care au trecut prin tragedia asta. Fete cuminti, "cu chip deosebit si vesminte deosebite". Am intalnit copii, ingerasi fara pic de vina, care au trecut pe acolo. Sa nu facem greseala de a generaliza, de a acuza orbeste, fara sa cunoastem... sad

| DenisIonut01 a răspuns:

Viol= sex supriza sau dragoste cu peripetii!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru DenisIonut01):

Daca cineva iti violeza fetita de 10 ani tot sex surpriza se numeste?
E CLAR ca fetita de 10 ani nu se imbraca provocator. Singura ei vina este ca este vulnerabila si ca NU se poate apara

| DenisIonut01 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Usor,sa nu te agiti prea tare. Eram ironic, da mi se mare inadmisibil violul dar raspunsul meu e dat ironic pentru ca prea se exagereaza cu pe tema violului si cine a popularizat? media.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru DenisIonut01):

Eu cred ca NU se exalgereza deloc, media a luat altidudiene, alfel nu se stia.
Sunt zeci poate sute de violuri de care nu se stie.
Nu mi se potrivit sa fii ironic pe seama violului

| Dorugar a răspuns:

Da eu cred ca pot ajuta prin propunera unor noi modele de scoala si integrare in viata, care sa inlocuiasca actualul modelul ortodox de tipul "sa faci ce spune popa si nu sa faci ce face popa."
Pina cand modelul ortodox este unul al minciunii si al duplicitatii, acesta ar trebui sa fie total interzis in scoli si inlocuit cu etica care iti arata un alt model de a fi decat minciuna si santajul cu o divinitate care vede tot, si legat de educatie, ar trebui sa se faca in scoli educatia in cultul muncii si al valorilor sociale in locul orelor multe de materii care nu-ti folosesc in viata.
Asa ca marea schimbare trebuie sa inceapa cu schimbarea modelului scolar care este vechi deci total anacronic cu cerintele vremurilor pe care le traim, si cu interzicerea modelului ortodox de tip sa faci ce spune popa ca el poate face ce vrea.
Preoti care primesc salarii de la stat, ar trebui inlocuiti cu dascali care sa fie adevarate exemple si repere pentru societate si care sa-i educe pe tineri in spiritul Cunoasterii Rationale in locul credintei a proasta.
Numai cu tineri bine pregatiti si bine ancorati in realitate vom avea o societate fara violuri si fara golanie, asa cum avem acum!

| Dorugar a răspuns:

In loc de discursuri despre viol ar trebui sa schimbam conceptia ortodoxa despre bordeluri si liberatate sexuala. In tari normale ca Germania borselurile sunt permise iar meseria de pros tituata este libera sa o practice oricine doreste cu conditia sa nu fie exploatarea sexuala.
In aceste conditii eu nu am auzit ca in Germania sa existe violuri, desi traiesc de foarte multi ani aici.