Cum poti schimba discursul despre viol in Romania

Date fiind discutiile recente din comunitatea TPU.ro, iscate de evenimentele din Vaslui, vrem sa va aducem in atentie cateva informatii si maniere in care puteti schimba ceva. Pentru a sonda lucrurile mai in profunzime, v-am pregatit aici o serie de intrebari.

In primul rand, in cazul in care va confruntati cu problema violului, a asaltului sau a abuzului sexual, exista asociatii care va pot oferi ajutor specializat (consiliere psihologica si juridica) in mod gratuit si va pot indruma, indiferent daca sunteti fete sau baieti. Iata doar cateva dintre ele:

- Asociatia Telefonul Copilului - www.telefonulcopilului.ro
- Consiliere online de la ALEG - Asociatia pentru libertate si egalitate de gen
- Salvati Copiii - aici gasiti date de contact generale si pentru filialele din tara
- Aici puteti vedea si alte ONG-uri din tara care abordeaza aceasta tematica

Aici puteti vedea ce va recomanda Politia Romana pentru a evita sa deveniti victima unui viol sau abuz sexual, iar aici puteti vedea la ce lucreaza Reteaua informala ”Rupem Tacerea despre Violenta Sexuala”.

Daca vreti sa aflati ce parere au despre acest subiect senatorii si deputatii care va reprezinta sau ce isi propun sa faca in aceasta directie, aici si aici le gasiti informatiile de contact si puteti sa luati legatura cu ei.

Daca vreti schimbarea pedepselor acordate pentru viol, abuz sau asalt sexual sau sa propuneti un proiect de lege, o idee, aveti la dispozitie aceasta platforma.

Daca considerati ca este necesara introducerea de ore de educatie sexuala in scoli, puteti semna aceasta petitie sau altele similare.

Daca vreti sa sustineti introducerea castrarii chimice in Romania pentru violatori sau pedofili, puteti sa semnati aceasta petitie sau altele similare.

Daca nu sunteti de acord cu maniera in care media a abordat acest caz din Vaslui si vreti sa semnalati derapajele, aici puteti face plangere la CNA.

In cazul in care aveti si alte idei de maniere reale in care se poate face o schimbare, va rugam sa ne ajutati sa completam aceasta lista cu informatii si date de contact.

105 răspunsuri:
| Harry_Milea_1946 a răspuns:

Propun ca pentru violatori si pedofili sa fie promulgata legea castrarii chimice.