| pufy1996 a întrebat:

Cum se pedepsește neîncercarea de a evita un accident rutier? Intreb deoarece am fost victima unui accident rutier în timp ce circulam cu bicicleta și șoferul ce m-a lovit nu a avut nici o intenție de a evita accidentul!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se pedepseste ce spui tu se pedepseste accidentul, respectiv incalcarea dispozitiilor legale care au dus la accident. Aceste incalcari pot fi, ca ipoteza, nerespectarea normelor privind prioritatea, a celor privind depasirea, a depasirii vitezei legale, etc.
Nu spui care a fost situatia de fapt, asa ca este posibil ca tu sa fii vinovat de producerea accidentului sau sa fie culpa comuna.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Unul din voi a fost vinovat de accident. Ala va plăti. E simplu. Nu se pedepsește ce zici tu.

| AnnaV a răspuns:

Ai încercat sa obții despăgubiri pentru vătămarea? Dacă au nevoie de ajutor ma poți contacta 0770833169