| anonim_4396 a întrebat:

Cum se poate instraina sau vinde ceva in mod oficial si legal 100%? Ma refer LA tranzactii intre persoane fizice, bineinteles.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde ce vinzi.
Pentru majoritatea bunurilor mobile este destul sa predai bunul si sa primesti pretul, cu exceptia unor bunuri de valoarea mai mare, care necesita inmatriculare si pentru care este nevoie de un contract sub semnatura privata, de ex. in cazul masinilor, motocicletelor, etc.
In cazul bunurilor imobile (terenuri si constructii) este necesara incheierea contractului de vanzare-cumparare sub forma autentica, la un notar public.

| parcalab32 a răspuns (pentru Ioandelasal):

E vorba despre un obiect destinat doar celor majori. Nu as vrea sa am probleme neputand sa dovedesc clientul.

| Ioandelasal a răspuns (pentru parcalab32):

Fii mai clar, nu inteleg despre ce este vorba si ce intelegi prin "neputand sa dovedesc clientul".
Daca nu vrei sa dai detalii aici poti sa-mi scrii pe privat si tot asa o sa-ti raspund.

| parcalab32 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ma gandeam ca exista o metoda asemanatoare vanzarii prin courier (aceea e dovedita de facturi).

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Legal pai e legal imi dai mie ceva, deci ai dat ca asa ai vrut, e bine sa fie si un martor si aia e.Acum daca este nevoie de acte aia n-o poti face intre doua persoane fizice.Ca imi dai mie de tot sa spunem un laptop sau stiu si eu ceva cumparat de la magazin se poate asa intre 2 persoane fizice. Daca este vorba de o casa, de o masina auto, aici nu mai merge asa, este nevoie de act, pentru ca asa impune situatia, aceste lucruri sa le spunem asa sunt inregistrate de stat pe un nume.Haine,bunuri genu TV si alte mobile tigai astea nu-i problema, le poti instraina fara acte.