| Archangells a întrebat:

Cum se poate obliga Parlamentul sa adopte o lege in cazul in care majoritatea cetatenilor o doresc? SI presedintele ce rol are in toata treaba? Degeaba presedintele este in interesul statului daca parlamentul este impotriva, nu?

33 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parlamentul nu poate fi obligat dar se pot face presiuni asupra lui, daca legea ar fi constitutionala si in interesul majoritatii cetatenilor.
Presedintele are rolul, atributiile si drepturile prevazute de Constitutia Romaniei, respectiv primeste spre promulgare legea votata de parlament. Daca nu este de acord cu ea poate refuza promulgarea si s-o trimita la Curtea Constitutionala. Daca CCR constata ca legea este constitutionala atunci Presedintele o poate retrimite Parlamentului, spre reanalizare. Daca Parlamentul o revoteaza atunci Presedintele este obligat sa o promulge si legea va intra in vigoare.
Exact asa s-a intamplat cu legea privind eliminarea unor taxe, printre care timbrul de mediu, taxa radio-tv, etc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Rahatul ala de lege e o prostie electorala pentru prosti. Ar fi trebuit sa dizolve adunatura aia de cretini inca de cand s-au apucat sa faca ping-pong cu legea fumatului. O adunatura de incompetenti nenorociti. Ca sa fiu on-topic, parca era posibil sa se propuna o lege de catre populatie cu adunarea unui anume numar de semnaturi. Corect sau nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Este posibil dar este o procedura mai greoaie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si cum sa se dizolve? Macar ai idee ce spui?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Presedintele sa il dizolve, pentru ca e o adunatura de tradatori care pune in pericol siguranta nationala si se face vinovata de genocid. Uite asa. De exemplu, a fost referendumul ala cu reducerea numarului de parlamentari. Legal, validat. Parlamentul nu l-a transpus in realitate. Deci lucreaza impotriva poporului, iar presedintele e de datoria lui sa il dizolve.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Esti tare prost informat.
1) După consultarea preşedinţilor celor două Camere şi a liderilor grupurilor parlamentare, Preşedintele României poate să dizolve Parlamentul, dacă acesta nu a acordat votul de încredere pentru formarea Guvernului în termen de 60 de zile de la prima solicitare şi numai după respingerea a cel puţin două solicitări de învestitură.
(2) În cursul unui an, Parlamentul poate fi dizolvat o singură dată.
(3) Parlamentul nu poate fi dizolvat în ultimele 6 luni ale mandatului Preşedintelui României şi nici în timpul stării de mobilizare, de război, de asediu sau de urgenţă.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am zis ca ar fi legal. Tie ti se pare ok sa se pise cu bolta de niste ani incoace pe voia poporului exprimata legal prin referendum validat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai si cine ar putea sa dizolve parlamentul?laughing) te contrazici singur, vorbesti multe prostii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

La fel cum parlamentul face numai timpenii complet ilegale, de ce ar fi asa mare buba daca ar da iama presedintele in ei si i-ar dizolva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Parlamentul nu poate face nimic ilegal pentru ca orice lege votata de parlament trece pe la presedinte si / sau CCR.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar presedintele nu poate respinge o lege la infinit, iar CCR de multe ori e degeaba. Vezi imbecilitatile lor de pensii si privilegii fara de numar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Presedintele NU poate respinge o lege deloc, dar daca considera ca o lege nu este legala o trimite la CCR. CCR nu e deloc degeaba, nu e ilegal deloc ce au facut ei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e ilegal sa terfelesti constitutia cu fiecare privilegiu pe care ti-l acorzi, timp in care alocatiile pentru copii si pensiile majoritatii sunt la misto, nu? Parca scrie pe undeva de dreptul la viata, educatie, si sanse, nu? Eh, constitutia, cui ii pasa de ea...

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Arata-mi tu, te rog, ce articol a fost incalcat. Vorbesti fara sa cunosti.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

(1) Dreptul la ocrotirea sănătăţii este garantat.
(2) Statul este obligat să ia măsuri pentru asigurarea igienei şi a sănătăţii publice.
(3) Organizarea asistenţei medicale şi a sistemului de asigurări sociale pentru boală, accidente, maternitate şi recuperare, controlul exercitării profesiilor medicale şi a activităţilor paramedicale, precum şi alte măsuri de protecţie a sănătăţii fizice şi mentale a persoanei se stabilesc potrivit legii.

Nemernicul ala de pesedist imputit al lui ponta care era ministru cand s-a intimplat beleaua de la Colectiv ar trebui judecat pentru crima. Asta ca sa nu mai intru in altele, legat de educatie, infrastructura, samd.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si care-i legatura dintre acest articol si salariile lor?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai votat psd, nu? Prea complicat sa iti explic despre cauza si efect.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Vorbesti numai prostii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

OK, deci ai votat psd. Ca sa stim si sa nu prelungim inutil discutia. Mai degraba dresez un mar sa latre decat sa port o conversatie de bun simt cu un pesedeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

N-am votat cu PSD, nici macar nu m-a interesat votul. Sunt total neutru, eu doar ti-am spus ca vorbesti aiurea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah, misto, tu esti printre aia care au stat acasa si dupa aia au pareri. Si mai rau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si totusi prefer de 1000 de ori PSD, cand vezi ce s-a ales de PNL.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine zice ca ar fi doar astea doua optiuni? USR ce are, Soros?

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca crezi minciunile de la RTV despre Soros, e clar.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Alea sunt prea evidente. Era o intrebare ironica. Plus ca psd vs altceva merita altceva, chiar si partidul nazist de ar fi ala.
P.S. Am ceva rude prin psd, unele chiar plasate destul de sus in ierarhie, daca m-as apuca de politica si m-as da cu ei, mi-ar fi caldut. Totusi... nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Fara politica nu poti schimba nimic. In plus, tu macar ai vazut ce campanie penibila a avut PNL? Ai tu o fixatie pe PSD, ca toti tinerii...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da, poti. Buba e ca 90% din astia care intra in politica o fac sa le fie lor bine. Fixatie? Ce fixatie? Ca sunt o adunatura de corupti genocidali? Ca din cauza lor au emigrat/murit MILIOANE de romani? Da, in cazul asta am o fixatie.
Am vazut ca pnl-ul e mincat de mai multa vreme. Ce e drept nici usr-ul nu a avut cine stie ce campanie per total, dar macar au oameni cu care nu mi-ar fi rusine sa ies la o bere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Usr-ul e un partid ce ii prosteste pe cei pe care nu ii mai prosteste PNL.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai avut macar curiozitatea sa vezi cam ce oameni au?

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Politica promovata nu are legatura cu pregatirea oamenilor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cind ai un partid plin de lichele, ce relevanta are politica?

suntserios
| suntserios a răspuns:

De obligat nu poti obliga parlamentul. Legea este propusa de unul dintre parlamentari si apoi votata de parlament ca in fine sa fie promulgata de presedinte.

Rolul presedintelui este de a promulga sau nu legea. Singura lui putere este sa intoarca o singura data legea in parlament pentru a fi revizuita si cam atat. A doua oara este obligat sa o promulge. Singurul lucru legal pe care il mai poate face este sa o conteste din punct de vedere constituional

| minrest a răspuns:

Tocmai au fost alegeri, majoritatea parlamentara reprezinta optiunea majoritatii cetatenilor. Sau crezi ca cetatenii si-au schimbat optiunea in doua saptamani?