| AlexMaftei2001 a întrebat:

Cum se procedează sa faci RAR-ul la o mașină, cum scoți numerele roșii?
Implica mai multe drumuri?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te duci cu masina la o unitate RAR.
Inmatricularea provizorie (numere rosii) se face conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii şi eliberarea autorizaţiei de circulaţie provizorie sau pentru probe a vehiculelor, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 16
  (1) Autorizaţia de circulaţie provizorie se eliberează în baza depunerii următoarelor documente:
  a) cererea solicitantului, al cărei model este prevăzut în anexă;
  b) copia documentului de asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de circulaţie, în termenul de valabilitate a acesteia;
  b^1) documentele de înmatriculare eliberate de autorităţile străine, în cazul vehiculului de provenienţă străină care a mai fost înmatriculat în alt stat, în original şi în copie;
  c) abrogată; 12.06. 2017
  d) documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra vehiculului, în original şi în copie;
e) actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie, sau, în cazul persoanei juridice, documentele care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie;
  f) dovada plăţii contravalorii plăcuţelor cu număr provizoriu;
g) dovada plăţii contravalorii autorizaţiei de circulaţie provizorie;
  h) copia declaraţiei vamale, după caz, pentru vehiculele de provenienţă străină pentru care se solicită autorizarea de circulaţie provizorie pentru o perioadă mai mare de 30 de zile sau pentru perioade care, cumulate, depăşesc 30 de zile
  i) procura specială în formă autentică, după caz.
  (2) Documentele originale prevăzute la alin. (1) lit. b^1), d) şi e) se restituie pe loc, după confruntarea copiilor cu acestea.
  (3) Prin excepţie de la prevederile alin. (1) şi ale art. 15 alin. (2), în cazul absenţei documentelor prevăzute la alin. (1) lit. b^1), serviciul public comunitar regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor competent va autoriza provizoriu circulaţia unui vehicul înmatriculat anterior în alt stat, pentru o perioadă de maximum 5 zile, dar care nu poate depăşi data la care expiră asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de autovehicule."