| Anonim8293749 a întrebat:

Cum trebuie sa procedez daca mi-a dat un băiat mai mare de 19-21 ani un pumn in gură și eu am 15 ani (plizz help) dau funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Impreuna cu un parinte poti sa-i faci plangere penala, bineinteles daca poti proba fapta.
Conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Plangerea trebuie facuta in maximum 3 luni de la data cand te-a lovit.

| Anonim8293749 explică (pentru Ioandelasal):

Mă doare destul de tare maxilarul dar eu nu vreau sa scape nepedepsit... Nici nu îl cunosc nu știu cum să dau de el știu că a fost în liceu la noi. Mulțumesc

3 răspunsuri:
| TheBaconSoldierROBLOX a răspuns:

Eu zic sa nu recurgi la violenta si incearca sa rezolvi cu directoarea /directorul sau diriginta/dirigintele, dar daca nu merge incearca sa contactezi parintii baiatului respectiv.

| Anonim8293749 explică (pentru TheBaconSoldierROBLOX):

A fost înafara școlii. mulțumesc