| lau20 a întrebat:

Daca am dovada ca niste oameni ma jignesc si ma insulta in spatele meu nefondat pot sa le denunt pentru calomnie?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent, in Codul penal, nu mai exista infractiunile de insulta si calomnie.
Tot ce poti face este sa-i actionezi in judecata pe cale civila, in baza raspunderii civile delictuale.

| lau20 explică (pentru Ioandelasal):

Si in acest caz oare ei primesc amenda, sau ceva penalizare?
Iar eu oare trebuie sa platesc la tribunal, sau este gratis?

| Ioandelasal a răspuns (pentru lau20):

Nu este vorba de nici o amenda.
Daca sunt gasiti vinovati si tu ai cerut instanta poate hotari obligarea lor la unele masuri nepatrimoniale (de ex.scuze intr-un ziar) si patrimoniale, respectiv sa-ti plateasca o anumita suma drept daune-interese morale, de asemenea si cheltuielile de judecata pe care le-ai facut (taxa judiciara de timbru si onorariul avocatului, daca ai avut avocat).
Taxa judiciara de timbru este de 100 de lei, o platesti la data depunerii cererii. Daca iti angajezi un avocat te intelegi cu el cat, cum si cand platesti.

| minrest a răspuns:

Nu. Dar de ce te intereseaza asa de mult? Ce conteaza ce barfesc toti looser-ii frustrati? DACA te raneste faptul asta pentru ca oamenii respectivi ar fi trebuit sa iti fie prieteni sau sa iti fie recunoscatori, atunci ar fi normal sa suferi. Si NUMAI in cazul asta, as recomanda sa il aduci pe unul din ei in situatia sa va bateti de comun acord, il bati bine si sa vezi ce confortabil o sa te simti, cand o sa mai auzi barfele lor o sa te amuze. Salut.

| Eastwood a răspuns:

Hartuire verbala, mai mult nu!