| Nirvana_3893 a întrebat:

Vreau cat mai multe informatii referitoare la calomnie si insulta. (legi, definitii, diferente etc). Va rog! Dau fundita.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste art.205 si 206 din Codul penal republicat in 1997 si afli. Numai bine!

| Nirvana_3893 explică (pentru push2gl):

Nu, pentru ca lucrurile astea le vazusem deja si oricum nu e de actualitate ce e scris pe blogul ala. ma interesa un raspuns propriu, de la o persoana care detine cunostinte in domeniul asta. in fine, multumesc

| push2gl a răspuns (pentru Nirvana_3893):

Scuze atunci

| ByaNca26 a răspuns:

Calomnie

Afirmație mincinoasă și tendențioasă făcută cu scopul de a discredita onoarea sau reputația cuiva; defăimare,

sau

. a (se) bârfi, a (se) blama, a (se) cleveti, a (se) defăima, a (se) denigra, a (se) discredita, a (se) ponegri, (livr.) a (se) detracta, a (se) vitupera, (înv. și pop.) a (se) ocărî, (pop.) a (se) huli, a (se) năpăstui, a (se) povesti, (prin Olt.) a (se) publica, (înv.) a (se) balamuți, a (se) măscări, a (se) mozaviri, a (se) pohlibui, a (se) ponosi, a (se) ponoslui, a (se) prilesti, a (se) vrevi, (fam. fig.) a (se) încondeia, (pop. fig.) a (se) înnegri. (Îl ~ pe nedrept.)

insulta

Tranz. A aduce cuiva o insultă; a ofensa, a jigni

sau

Cuvânt sau faptă injurioasă la adresa cuiva; ofensă, jignire, injurie

sau

Vorbă sau faptă care lezează demnitatea sau reputația cuiva; jignire; ofensă; injurie.

cam asta poti gasi despre aceste cuvinte