| catalinutssu a întrebat:

Daca ascult muzica cand nu mai este program de liniste pe scara, poate sa imi faca politia ceva daca reclama vecinii? Pana acum n-am avut probleme, dar au cam batut la usa mea...si mi-e ca data viitoare sa nu-mi bata politia!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde cat de tare o asculti, exista mai multe contraventii privind linistea publica, conform L.61/1991, republicata in 2014, citez:
"25) tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22, 00-8, 00 şi 13, 00-14, 00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora;
27) organizarea de petreceri cu caracter privat şi utilizarea de aparatură muzicală la intensitate de natură a tulbura liniştea locuitorilor, în corturi, alte amenajări sau în spaţiu neacoperit, situate în perimetrul apropiat imobilelor cu destinaţia de locuinţe sau cu caracter social, în mediul urban;"
La un moment dat politistii se vor satura sa tot primeasca reclamatii si vei fi amendat.
De ce nu folosesti castile, daca tot iti place muzica la nivel mare?

| catalinutssu explică (pentru Ioandelasal):

E petrecere! big grin

| catalinutssu explică (pentru Ioandelasal):

Si inca n-au sunat la politie, dar data viitoare cand ei mai baga masina de spalat la 1 noaptea ma duc si eu peste ei+ca mi-au inundat apartamentul, ei stau la 4, eu la 3 si a acoperit teava de scurgere dupa bloc...

| Ioandelasal a răspuns (pentru catalinutssu):

Si la petrecere se poate da muzica normal, nu este nevoie sa urle.

| Ioandelasal a răspuns (pentru catalinutssu):

Ar fi mai bine sa va intelegeti, nu este normal sa te afli in relatii rele cu vecinii.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca asculti muzica pe timp de zi de la 9 dimineata la 22:00 noaptea nu ar fi motiv de deranj public cu melodiile tale, daca fac gat cand te intalnesti afara da vina pe cel care a facut blocul cu ziduri de caramida si sa isi instaleze un sistem afonic in casele lor laughing

| Magnifico a răspuns:

Normal,iti dau amenda laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai da dracu muzica mai incet daca ai primit observatii... plus sa stii ca exista si casti

| xShaarawy a răspuns:

Iti dau amenda pentru deranjarea ordinii publice... happy