| anonim_4396 a întrebat:

Daca cineva omoara alta persoana (un membru al familei care il ataca), sa zicem, cu un cutit, se apara, ajunge la inchisoare? Ce dovezi ar fi ca ar fi atacat? Este crezuta victima, este supusa detectorului de minciuni?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti foarte neclar. In cazul expus victima este cel mort si nu cel ramas in viata.
Legitima aparare se poate dovedi prin orice mijloc de proba permis de lege, dar numai sustinerea celui ramas in viata nu constituie proba.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Nu poate fi sustinut cel ramas in viata cu detectorul de minciuni, sau cu inregistrari din momentul atacului?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Detectorul de minciuni nu constituie proba, nici a vinovatiei, nici a nevinovatiei. Inregistrari ar fi ok, cel putin pentru a directiona cercetarea penala.

De ex. in Olanda unul a dat telefon ca a prins un talhar care a intrat peste el acasa si l-a omorat pe spargator, pe urma Politia a aflat ca cei doi se cunosteau de mai demult, asa ca a picat apararea cu spargatorul.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu inregistrari se poate dovedi dar cu detectorul de minciuni nu se poate dovedi.

| Gizăz a răspuns:

E greoaie procedura pentru aşa ceva. În principal e bazată pe martori.

| Bybanu a răspuns:

Daca nu sunt martori..si tu ai omorat pe unul atunci cand te-ai aparat, s-ar putea [sigur] ca tu sa pici!

Oricum, se vor face investigati, se vor cauta probe etc.
Politia nu are cum sa te creada pe tine, atata timp cat tu esti viu si ala mort!