| Joker3134 a întrebat:

Daca dai in judecata pe cineva, chiar asa de mult ai de umblat? Banuiesc ca doar nu te duci pe fiecare zi la judecatorie.

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Poti sa nu mergi de loc. Eu am castigat doua procese in Bucuresti pentru cineva, fara sa ajung in fata instantei: judecatorie - fond si tribunal -apel.
Depinde de speta in cauza.
Timpul? de la cateva luni la cativa ani. Sedinte de judecata? De la 3-4 la 10-20, poate mai multe.

13 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Un proces cu apel/recurs dureaza vreo sase ani.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru Joker3134):

Asta depinde multe lucruri.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Joker3134):

Aici nu conteaza ca e Bucurestiul sau un sat. Judecatoriile sunt la fel. Poate una mai aglomerata ca alta.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru doctorandus):

Depinde de speta, complexitatea ei: poate sa dureze si sub un an, dar si 10 ani.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Joker3134):

E adevarat ca procesele castigate prin corespondenta erau simple: procese verbale de contraventie.
Dar acum am doua procese cu obiect fond funciar la care nu am fost niciodata.

| doctorandus a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Am vazut cum s-a judecat unul cu fostul angajator: a facut apel/recurs/contestatie in anulare ori de cate ori se putea face, chiar si cand n-avea deloc dreptate. Deci daca partea adversa e un procesoman d-asta, a nimerit-o.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru doctorandus):

Cunosc doua famiii care se judeca de 25 de ani.laughing

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Joker3134):

Cui?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Joker3134):

Poti sa nu mergi de loc. Eu am castigat doua procese in Bucuresti pentru cineva, fara sa ajung in fata instantei: judecatorie - fond si tribunal -apel.
Depinde de speta in cauza.
Timpul? de la cateva luni la cativa ani. Sedinte de judecata? De la 3-4 la 10-20, poate mai multe.

| RowseRj a răspuns:

Depinde cum o iei. Dar probabil de 2 sau 3 ori pe lună. Dar cheltuielile sunt mari

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru RowseRj):

Mai mult de 2 ori nu, deoarece amanarile sunt de 2 sau mai multe saptamani.