| Anonimul151 a întrebat:

Dacă doresc să merg la Gară să filmez trenurile..., ( pe YouTube există foarte multe videoclipuri ). Dar eu aș face o doar pentru mine, nu să postez undeva... Gara e domeniu public nu? Am voie să filmez fără nici o "interzicție" nu?

Adică practic aș filma legal din moment ce e domeniu public.

Imi puteți spune vă rog ce lege, articol specifică ca pe domeniul public am voie să filmez? Asta ca să am și legea ca dovada în caz că angajații CFR se vor lua de mine. Sau chiar Poliția de acolo...

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Poti filma acolo mai ales ca ai mentionat ca nu le urci pe net

| Anonimul151 explică (pentru Simpatic):

Da, aici am menționat că nu le aș urca pe internet. Nu am intenția asta, doar sa filmezi pentru mine pur și simplu.

Doar că problema este că așa cum există și în altă parte oameni de genul, poate vor veni să îmi spună că nu am voie să le filmez trenurile, sa filmez acolo.

Acum ceva timp, am fost cu trenul iar sala de așteptare e oribilă. Plină de mizerie, mucegai. Deci cu risc epidemiologic ridicat. Pentru că aia nu se numește sală de așteptare. De miros nici nu mai zic.iar frigul a fost fix că afara ( luna noiembrie ). Am făcut poze în ciuda faptului că era noapte, dar tot s-au văzut petele de mucegai și am făcut reclamație ANPC. Prin februarie a mai făcut cineva tot așa și gara a fost închisă pe motivul asta. Dar tot nu au remediat. De asta am menționat chestia asta, pentru că există mai ales în CFR persoane care nu vor sa le filmezi gările, trenurile... În trenuri etc. Pentru că sunt condiții mizerabile.

Într un fel am știut că am voie având în vedere că e instituție publica, domeniu public. Doar că am vrut sa ma asigur...

| Simpatic a răspuns (pentru Anonimul151):

Ai voie, fii atent doar sa nu surprinzi chipuri de minori, copiii trebuie sa aiba fetele "cenzurate" atat in poze cat si in video...normele gdpr
fata de ci ai spus mai sus cu mucegaiul etc... faptul ca esti un cetatean cu spirit civic este de admirat, insa fii atent ca aici cand e vorba de cfr este vorba de un intreg sistem 'cangrenat', s-au facut multe manevre si totul a pornit de la Ministerul Transporturilor și Infrastructurii, deci aratand cumva ca uite ce mizerabile sunt trenurile ce conditii care ne imbolnavesc, nu vei face decat un "rau" celor mici, cei care au distrus acest sistem vor fi bine mersi ca si pana acum
Asta este Romania, cu bune si mai ales cu rele!

| dullcat a răspuns:

Buna, poti filma linistit/a.Mie nu mi-a spus nimeni nimic cand am filmat cu telefonul.

| PufuletiStarNesarati a răspuns:

Da, sunt avocat de 12 ani, nu ai ce sa patesti, mie imi place sa filmez autobusele din Jibou, au incercat cativa soferi sa ma dea la garda, dar eu cum stiu legea nu am ce sa patesc.

| darrio2007 a răspuns (pentru PufuletiStarNesarati):

Tu, avocat! Ha, ha!

| Simpatic a răspuns (pentru darrio2007):

Trolleaza si el pe aici, dovada ca stafful TPU lipseste cu desavarsirewinking

| darrio2007 a răspuns (pentru Simpatic):

Asa este. In ultimul timp Cristina are mult de treaba in privinta ăstora care trolează, mai ales cu ăla care la orice raspuns ti-ar da, jigneste ca un imatur. Acum am vazut trei mesaje de la el. Bineînteles, in stilul caracteristic.
Isi spune OPersoanaSecrete. Azi si-a facut cont.
Dar nici cu avocatul ăsta nu mi-e rușine.

| Simpatic a răspuns (pentru darrio2007):

Ai dreptate, acum am vazut ca m-a luat la jigniri iar ratatul ala @ OPersoanaSecrete care isi face cont doar sa trolleze dar agresiv si limitat, altii care troleaza o fac mai cu bun simt cel putin happy
nici nu-i mai raspund acolo ca m-as injosi, doar il raportez.

admina ar trebui sa mai recruteze membri pentru staff, ca sa numai reziste aici acesti limitati care intra doar ca sa-si expuna frustrarile si bolile lor mintale!

| Anonimul151 explică (pentru Simpatic):

Sunt de acord cu tine... Nu prea mai exista staff activ. Dar cred că nu prea există membrii care să "gestioneze" astfel de răspunsuri...

| Simpatic a răspuns (pentru Anonimul151):

Nu am nimic cu stafful TPU, dar pe un asemenea site cu un asemenea volum al userilor, ar fi trebuit sa fie mai multi membri in staff ...parerea mea!

| Anonimul151 explică (pentru Simpatic):

Da, exact. Nici eu nu am nimic nici cu staff ul acestui forum, dar da ar fi trebuit să fie mai mulți admini. Și eu am părerea asta...