| tonyc7 a întrebat:

Daca esti barbat tanar si saluti o femeie necunoscuta pe strada (doar salut, nici o alta vorba in plus), cum poate fi interpretat gestul respectiv de catre majoritatea femeilor care ar fi in locul acelei femei?
Un gest absolut firesc, un gest surprinzator, un gest dubios sau pur si simplu un gest care lasa se se inteleaga ca respectivul tip incearca sa agate?

26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Conteaza din nou aspectul fizic, daca o atragi fizic te va saluta, daca nu te va privi cu scarba

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Și cum ești ÎMBRĂCAT contează când te bagi în seamă cu una pe stradă.

Rămâne ȘOCATĂ și MUTĂ și cu ZÂMBETUL PE BUZE o femeie când e băgată în seamă de un bărbat și FRUMOS și ÎMBRĂCAT frumos.

Stă pe loc femeia și se UITĂ cum se îndepărtează bărbatul așa care a băgat-o în seamă.

Bărbatul după ce se îndepărtează se ÎNTOARCE spre ea și face un GEST FRUMOS și îi ZÂMBEȘTE frumos.

După aia pleacă mai departe și NU se mai întoarce să o vadă pe femeie cum a rămas pe loc și se UITĂ după el.

Cam asta e și varianta când bărbatul este și FRUMOS și ÎMBRĂCAT frumos când vrea să se bage în seamă cu o femeie FRUMOASĂ pe stradă.

| Lioana a răspuns:

Un gest ciudat si neinteles. Femeia poate crede ca ai confundat-o cu cineva in cel mai bun caz.

| tonyc7 explică (pentru Lioana):

Si daca salutul se repeta si cu alta ocazie, atunci cand cei doi se intalnesc pe strada?

| Lioana a răspuns (pentru tonyc7):

Daca se repeta si femeia il tine minte ca a mai salutat, se uita mai bine la el sa-i ghiceasca intențiile. Daca e superior sau egal cu ea la inteligenta si aspect fizic, poate va saluta, daca il vede inferior il va ignora si probabil il va ocoli data viitoare.

| Emma30555 a răspuns:

Probabil nu as avea timp de reactie, în mers pe strada mai ales când te grăbești, ai alte lucruri în minte, nu ți dai seama de amănunte, as crede ca probabil e alta fata pe care o saluta și nu am văzut o eu. Dacă s ar repeta l as întreba dacă ma cunoaște. Dacă as vedea ca doar ma agata i as spune politicos ca nu ma interesează, ca am prieten. As refuza politicos astfel încât sa nu se simtă prost dar în sinea mea m as întreba de ce nu încearcă sa cunoască fete pe situri de socializare sau în cercurile unde se invarte el. Dacă băiatul e adolescent și încearcă sa cunoască o adolescenta se schimba un pic datele problemei, la cei foarte tineri sunt permise chestiile astea, ei au timp liber, socializează și asa, dacă băiatul arata bine poate avea succes. Dar daca ai peste 25 de ani nu prea mai merge abordarea asta. Poți încerca chestia asta doar dacă observi ca și fata se uita la tine, dacă crezi ca te place, dar dacă rezultatul nu este cel așteptat ni trebuie sa fii dezamăgit, abordarea pe strada mie mi se pare cea mai fără rezultat dintre toate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Confuzie din partea femeii dacă nu îl cunoaște pe bărbat.

Sau dacă îl cunoaște din cartier ea interpretează ca salut între vecini dar nu răspunde că după aia trebuie să răspundă la salut și de 3 ori pe zi dacă se întâlnește cu bărbatul ăla.

Dacă bărbatul salută o femeie necunoscută și este DIFERENȚĂ mare de aspect între ei - ea frumoasă și el urât - atunci femeia consideră că bărbatul a salutat-o din glumă și NU răspunde la salut.

Dacă este invers - ea urâtă și bărbatul frumos - ea ZÂMBEȘTE dar nu răspunde la salut.

Deci - în nici o variantă nu agăți sau să cunoști o femeie pe stradă doar salutând-o.

Să NU faci așa ceva pe stradă că nu te bagă în seamă femeia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un gest romantic cred, ceva ce rar mai întâlnești în ziua de azi.

Dar cum cred că nu întâmplător au apus vremurile alea și gesturile de genul, ceva dubios clar în secolul acesta, mai ales dacă nici nu ești cea mai atractivă femeie, adică simți că totul are un scop ascuns sau că tipul în cauza doar vrea să facă mișto de tine.

Recitind am înțeles că e vorba doar despre un bună.

Dacă e doar un bună, e perfect normal. O tipă la fel de normală, probabil nici nu va interpreta nimic în bună al tău, de obicei când oamenii spun bună, clar s-a întâmplat ceva sau cineva vrea cineva de la tine (gen chestii basic și normale între doi străini : i-a căzut telefonul sau a scăpat ceva și tu vrei să o ajuți, cea mai comună chestie când te abordează un necunoscut.)

Deci dacă întrebarea se vrea a fi extrem de personală, sfătuiesc să încerci, nu pierzi nimic. Poate nici nu câștigi nimic, nu ai de unde știi că persoana în cauză chiar te place, dar tu știi măcar că ai încercat și ooo, ai încercat pe viu, în secolul online-ului, pentru tine și psihicul tău, pentru stima ta de sine va fi un mare atu. Te va ajuta și pe viitor și te va ajuta cu curajul.

Te sfătuiesc totuși să o faci ziua în zone cât mai ok și publice, nici aglomerate că poate nici nu te va auzi, dar nici la periferie. Cred că chiar am mai dat sfatul ăsta cuiva de pe TPU care avea cam aceeași dilemă sau problemă ca a ta și exact asta i-am spus și lui cum îți spun și ție să fie în zone decente. Dar tot persoana în cauză aminti de poliție, spunea că i-ar plăcea să facă gestul ăsta dar îi este teamă să nu-l reclame fata în cauză la poliție, la asta recunosc că nici eu nu m-am gândit vreodată deoarece recunosc că nici nu am avut dileme și probleme de genul, dar e bine de avut în vedere și problema asta. Acum în secolul telefonului nu mai știi ce se poate întâmpla, așa că ți-am dat și sfatul ăsta ca orice mică precauție pentru tine. Ziua în amiaza mare în locuri decente, cu curaj saluți pe cine vrei și poate obții conversația mult visată și fata mult visată.

Noi cei care ajutăm omuleți pe aici pe TPU îți ținem pumnii și îți urăm mult succes și curaj! happy

| Smolbean a răspuns:

De ce ai saluta o femeie necunoscuta?
Mie personal mi-ar fi frica, m-aș simți dezgustată
Gest dubios, Băiatul vrea sa agate.

| tonyc7 explică (pentru Smolbean):

De ce ti-ar fi frica daca te saluta un om pasnic si absolut normal?
Iar omul pasnic si normal se vede dupa cum arata si dupa cum vorbeste
Frica sa iti fie atunci cand in calea ta iti iese vreun nenorocit care nu judeca ce face si ce vorbeste

| Smolbean a răspuns (pentru tonyc7):

Pentru ca aparentele înșală! Repet, DE CE AI SALUTA UN OM NECUNOSCUT? Cu ce scop? Ca sa te afli în treaba? În primul rand e foarte ciudat. Ca femeie îți faci tot felul de scenarii în cap. Nu e ok. Frica e câmd un necunoscut are treaba cu tine. Nu am de unde sa știu ca respectivul nu cu intenții rele.
Copilul își da seama ca străinul care i oferă bomboane ii vrea raul? Nu prea cred. Aparentele înșală, din nou. Poate omul ala bun are alte planuri, nu ai de unde sa știi. Nu risc. Eu zic sa îți vezi de treaba ta și sa lași femeile de pe strada în pace. Poate te trezești cu o geanta peste cap într-o zi laughing

| tonyc7 explică (pentru Smolbean):

Vorbeam ipotetic. Nu ma refer strict la mine.
Dar, daca nu stiai, totusi multi oameni asa s-au cunoscut, din simpli straini pe strada, unul din ei a facut primul pas, apoi totul a venit de la sine. happy

| Smolbean a răspuns (pentru tonyc7):

Oameni curajoși atunci, bravo lor happy

| tonyc7 explică (pentru Smolbean):

Era inainte o emisiune Din Dragoste, cu Mircea Radu... Acolo auzeai multe povesti de acest gen

| Allhambra a răspuns:

Cu siguranță, eu aș interpreta la modul "probabil mă confundă cu cineva" și n-aș da nici o importanță.

| tonyc7 explică (pentru Allhambra):

Si daca te saluta din nou si cu alta ocazie cand te intalneste?
Si apoi iar cand te intalneste... Si tot asa,,,,
Cum ai mai reactiona in situatia asta? L-ai saluta si tu pe el? happy

| Allhambra a răspuns (pentru tonyc7):

Mi-aș menține convingerea că mă confundă cu cineva.
Probabil i-aș răspunde la salut.
E doar un salut, nu o tentativă de viol. Un salut n-a omorât pe nimeni... laughing

| tonyc7 explică (pentru Allhambra):

Si daca tipul vede ca ii raspunzi la salut, iar el atunci continua abordarea cu o intrebare de genul Ce faci? sau pur si simplu se prezinta: Eu sunt cutarica... Cum reactionezi mai departe? happy

| Allhambra a răspuns (pentru tonyc7):

Încerc să lămuresc situația.
Îl întreb "De unde mă cunoști?" "Ce dorești?"
Nu sunt o tipă agățabilă pe stradă. laughing

| tonyc7 explică (pentru Allhambra):

Da, si ti se va raspunde: Te cunosc de pe strada. Te-am vazut, imi placi si incerc sa te cunosc. Vreo problema?

| Allhambra a răspuns (pentru tonyc7):

Îmi pare rău... eu nu sunt interesată să te cunosc.
Poate altădată... în altă viață.
laughing

| Allhambra a răspuns (pentru tonyc7):

Nu merg textele astea ieftine.
Ar trebui să vi cu ceva care să-mi incite interesul, să-mi dea de înțeles că ești mai inteligent ca mine...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Allhambra):

"Salut fata, ti-a cazut vata, de n-o vei ridica ti-o va lua altcineva" laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru tonyc7):

Daca ai bemveu trebuie doar sa te afisezi si se fac ele ca te cunosc de undeva happy

| tonyc7 explică (pentru anonim_4396):

Lol ha haha ha laughing)))))))))))))))))) nu mai pot de ras! happy )))))))))

| tonyc7 explică (pentru Allhambra):

Da tu atunci exemple de texte care crezi ca sunt mai indicate, care crezi ca functioneaza... Macar un exemplu sa vad