| imihaistoian a întrebat:

Daca esti casatorit si este totul la comun, fara regim matrimonial, poti sa scoti o suma de bani castigata din salariul tau care sa nu fie luata in calcul la partaj? Cum ar veni sa scoti banii care i-ai strans? Daca da cum?

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate in mod legal si moral.
La partaj totul ce s-a dobandit pe perioada casatoriei se imparte in mod egal.

| Violleta2022 a răspuns:

Banii pe care i-ai strans se impart la doi, fiindca si sotia desii a stat acasa ti-a gatit, spalat, facut mancare, facut curatenie, sex si alte avantaje...

Daca vrei sa-ti pui bani la ciorap, discuta cu sotia ta, va deschideti 2 conturi bancare separate si fiecare isi tine banii in contul lui, dar tu trebuie sa-i versi din bani lunar, ca sa aiba de cumparat cele trebuincioase in casa, pentru copii, pentru gatit, spalat, facut curat, calcat rufele, sex samd.

Am intalnit un asmenea caz, unde dupa divort a fost obligat de judecator sa-i plateasca sotiei banii act a stat acasa sa-i creasca 3 copilasi, munca facuta in casa timp de xxx ani cat au fost impreuna, gatitul, spalatul rufelor samd.

Cum totul a fost facut prin banca, si el ii dadea ei doar $10 pe saptamana ca sa aiba de 3 cafele doar instanta a hotarat ca a fost sub limita bunului simt si -a impus o anumita suma compensatorie.

Banii pe care ti-i poti pune deoparte, fara sa se stie de ei, sunt cei castigati la negru, care nu apar pe statul de salarii si nici in contul bancar, fiindca restul totul se imparte cu sotia.

| imihaistoian explică (pentru Violleta2022):

Pai sunt doua conturi separate, amandoi lucreaza, amandoi castiga numai ca verbal au decis ca fiecare cu banii lui si cheltuielile se impart.

| Yuoia a răspuns (pentru imihaistoian):

Sunt doua conturi separate pentru ca asa se fac in Bancile romanesti. Violeta ca de obicei amesteca lucrurile. La ea exista conturi comune. La noi, nu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru imihaistoian):

"acum 4 minute | imihaistoian explică (pentru Violleta2022):
Pai sunt doua conturi separate, amandoi lucreaza, amandoi castiga numai ca verbal au decis ca fiecare cu banii lui si cheltuielile se impart."

Pai in topicul initial ai spus ca-i totul la comun cu un singur cont.
Acum de unde sunt deja 2 conturi?
Platiti jumate -jumate toate cheltuielile comune si adaca vrei sa-ti gateasca, spele, faca curt, mancare, calcat...o platesti separat, asa cum te intelegi cu partnera de apartament, ca aia nu mai este casatorie nici nu sotie.
Pentru sex de asemenea, cine solicita plateste!

| imihaistoian explică (pentru Violleta2022):

Ma refeream la regimul matrimonial ca este la comun, conturile sunt separate, banci separate, etc

| Violleta2022 a răspuns (pentru imihaistoian):

Despre ce regim matrimonial vorbesti acum, odata ce ai specificat ca au conturi comune si cheltuieli impartite? ce mai au comun?
Copii care trebuiesc hraniti, imbracati, educati, plimbati...asta daca sunt deja facuti, ca nu-i mentionat aici.

Am spus ca aia nu mai este casnicie, ci un parteneriat rece, in care fiecare isi vede de propriile cheltuili si intalniri, iesiri cu prietenii, sex afara cu altii/altele sau dupa intelegere, fiecare platind serviciile celuilalt, sau cu randul facand curatenie in casa, gatit, spalat si calcat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Adică ce înseamnă să o scoți? De unde să o scoți?

| relian a răspuns:

Nu conteaza ce ati stabilit voi,aia e doara intre voi doi,la partaj nu va baga nimeni in sama,ma refer sa veniti sa spuneti ca ati convenit nu stiu ce chestii.

Deci normal daca voi va intelegeti la divort,atunci judecatorul aproba cum vreti voi,asta daca va intelegeti.

Daca in schimb tu vrei mai mulot,sau fosta vrea mai mult,judecatorul imparte egal,indiferent ca tu sau eaq a facut mai multi bani.
Daca nevastata a fost casnica,sau daca tu nu ai muncit nici o zi in viata ta,tot jumate vei lua.

Nu se imparte ce ati adus,cu ce ati venit in acea casatorie. Exemplu daca ai avut bani la banca inainte de casatorie,trebuie sa aduci de atunci de la banca dovada,ori daca ai avut casa inainte dea te castori,alea ramin ale tale.
Ce nu se mai imparte? Cadouri,deci daca i-ai dat cadou nevestei tale o bijuterie scumpa de milioane de dolari laughing sa fii sanatos,aia nu se imparte.Ori i-ai dat o masina llamborghini noua, nici aia nuas e impartre, nici un cadou dat ca si cadou nu se baga la partaj.

Nu te mai agita ca nu rezolvi nimic, daca crezi ca vei rezolva ceva, platesti avocat, aia te maninca de bani si in final o sa iesi mai prost decat daca imparteai direct juma jumate laughing

| mi25 a răspuns:

Atata timp cat sotii nu sunt despartiti in fapt si intentatata actiunea de divorti, acea suma este considerata ca folosita in comun.

| Yuoia a răspuns:

Nu. Nu poti.
Si cum "i-ai strans"? Nu tot din economiile comune ale casei? Adica nevasta a cheltuit pentru casa si tu vrei sa pleci cu banii?

| imihaistoian explică (pentru Yuoia):

Nu, tu cu nevasta ati hotarat sa va tineti banii separat dar pe parcurs la partaj se schimba lucrurile şi vrea sa fie comuni. Şi dacă îi donezi pe toţi ai tăi unei terte persoane?

| Yuoia a răspuns (pentru imihaistoian):

Ati hotarat sa-i tineti separat. Dar ati hotarat sa si contribuiti egal la cheltuielile casei? Ai platit-o ca-ti gatea, spala hainele, facea curat in casa? Ai platit pentru toate produsele necesare traiului?

| imihaistoian explică (pentru Yuoia):

Da, ai platit iar restul vrei sa ii strangi tu pentru tine ca tu vrei casa, ea vrea masina de exemplu

| Yuoia a răspuns (pentru imihaistoian):

Nu merge asa. Daca nu va intelegeti de ce mai traiti impreuna? Daca esti casatorit nu-ti strangi "banii tai".

| LifeLust a răspuns:

Cu acordul ei posibil. Explica-i ce se intampla.

Sau vorbeste cu un avocat daca nu mai ai incredere in ea.

| imihaistoian explică:

laughing ca şi cum li se cuvine, şi sexul îl plăteşti laughing întreţinute şi la final totul pe jumate. Dacă vine unu cu 2000 ron imparte cu cel cu 10000 ron că de... greseala este ca de la inceput trebuia separate dar nu stiam ca nu se tine cont de nimic.