| oprescudorin11 a întrebat:

Daca esti cetatean atat roman cat si american(S.U.A) si divortezi in Romania, te poti recasatori in S.U.A., desi acolo nu figurezi ca 'divortat', ca sa uzezi de anumite drepturi, facilitati?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca te poti recasatori, dupa ce divortul a fost inregistrat la starea civila din Romania.

| doctorandus a răspuns:

Daca americanii intra la banuieli, vei fi cercetat penal pentru bigamie. Asa ca va trebui sa inregistrezi divortul in SUA.

| oprescudorin11 explică (pentru doctorandus):

Problema e nitel mai complicata. E vorba de sora mea, casatorita in Romania, cetatean american acum. Are probleme cu sanatatea mentala. Asa mi s-a zis.
Dar si eu am constatat din scrisori.
Cumnatul daca divorteaza in SUA pierde jumatate din avere, cca milioane $.
Daca o declara 'nebuna', nu mai poate divorta.
Asa ca a divortat in Romania, pastrandu-si averea dar o intretine minimal(fara telefon, internet, etc. -fara comunicatii, adica.)
Acolo aud ca s-a recasatorit.
Dar imi trimite sora-mea scrisoare ca sa-i trimit 'urgent 60.000$ ', avand datorii la spitalele psihiatrice la care a fost internata.
Ce sa cred?
Cumnatul are venit de peste 200.000$ si ea daca figureaza ca sotie nu are dreptul la intretinerea statului american.
Daca era si acolo divortata avea jumate din avere si sigur ca statul o proteja sau oricum, dupa legislatia americana, fara venituri te tine statul.
Ce ma sfatuiti sa fac? Cum sa procedez, sa aflu statutul exact si ce se intampla?

| doctorandus a răspuns (pentru oprescudorin11):

In primul rand nu reactionati la e-mailuri care pot fi escrocherii. Luati legatura cu sora dvs. si actionati doar dupa ce sunteti sigur care e situatia.

Iar protectia sociala in SUA e ca si cum n-ar fi. Ajuns la mila statului acolo dormi in parc (daca nu te scoate Politia de-acolo) si mananci o data pe zi.

| oprescudorin11 explică (pentru doctorandus):

Corect