| FaraNume1245 a întrebat:

Daca, in auto-aparare, lovesti pe cineva mortal, ai probleme cu Politia?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti in legitima aparare cand te ataca cineva si tu folosesti aceleasi mijloace ca si atacatorul si nu continui daca el se opreste.
Este depasirea legitimei aparari cand apararea depaseste atacal. De ex. el te impinge si tu-l lovesti cu pumnul sau el te loveste cu pumnul si tu-l lovesti cu un par, etc.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca ai probleme si nu numai cu politia.
Vei fi cercetat penal, cel putin pentru lovituri cauzatoare de moarte.
In functie de imprejurarile cauzei si de dovezi s-ar putea retine legitima aparare sau depasirea legitimei aparari, aceasta constituie doar circumstanta atenuanta si poti fi condamnat penal.

| FaraNume1245 explică (pentru Ioandelasal):

Zic gen, el vine, ma loveste, eu ma apar, oferindu-i un pumn in cap. Acesta e slab, cade mort. E depasirea legitimei aparari?

| Ioandelasal a răspuns (pentru FaraNume1245):

In acest caz nu este depasirea legitimei aparari.

| FaraNume1245 explică (pentru Ioandelasal):

Totusi, cand e depasita legitima aparare? Si cand sunt in legitima aparare? Nu prea inteleg chestiile astea.

| Radu284 a răspuns (pentru Ioandelasal):

"De ex. el te impinge si tu-l lovesti cu pumnul sau el te loveste cu pumnul si tu-l lovesti cu un par, etc."

Asta nu e legitima aparare, e bataie de joc. Adica statul iti dicteaza sa mori, sau sa faci puscarie.

| FaraNume1245 explică (pentru Radu284):

Am observat asta. De aceea am si pus intrebarea.

| Ioandelasal a răspuns (pentru FaraNume1245):

Esti in legitima aparare cand te ataca cineva si tu folosesti aceleasi mijloace ca si atacatorul si nu continui daca el se opreste.
Este depasirea legitimei aparari cand apararea depaseste atacal. De ex. el te impinge si tu-l lovesti cu pumnul sau el te loveste cu pumnul si tu-l lovesti cu un par, etc.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

E auto-aparare. ori te lovea el ori tu. deci nu cred. doar daca moare e probabil

| gamersamp12 a răspuns:

Sigur ca ai, mai normal in auto aparare se presupune sa dai 20% din ce primesti si sa il imobilizezi. Daca respectivul nu a depus plangere in potriva ta atunci nu ai, sau daca scandaulul nu s-a semnalat la politie. Si incan ceva, nu da la cap indiferent de cauza, daca lovesti pe cineva mortal in cap se considera tentativa de omor.

| Cliar a răspuns:

Trebuie sa dai o declaratie si sa relatezi intamplarea iar apoi ei vor considera daca a fost auto-aparare sau nu. Dar in principiu nu ai asa mari probleme