| Kornuletz540 a întrebat:

Dacă în România s-ar introduce pedeapsa capitală și castrarea chimică fără anestezie, numărul crimelor și violurilor s-ar reduce?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Nu, pentru ca majoritatea criminalilor si violatorilor au N probleme psihice, sunt psihopati cu acte in regula, nu au empatie fata de victime si o fac cu sange rece, nu i-ar sperie nimic suficient de mult pentru a-i determina sa dea inapoi, insa sunt de acord cu pedespe brutale asupra lor, torturati incet dar sigur, puscaria e o gluma, la ce am vazut la unii cum se laudau acolo cu ce tratament sunt tratati am ajuns la concluzia ca aia o duc mai bine decat multi oameni obisnuiti. Eu as fi pro pedepsei capitale daca e vorba de un criminal sau violator, astia nu merita sa mai aiba vreodata sansa de a se integra candva in societate, merita aruncati la gunoi. Nici nu vreau sa ma gandesc daca un d-asta mi-ar ucide sau viola pe cineva drag, adica eu n-as putea trece peste asta si nu as ierta o persoana d-asta, nu m-ar incalzi deloc despagubirile materiale pe care le-as putea primi sau faptul ca ar face puscarie ani de zile, pentru mine ar fi egale cu 0, timpul nu-l poti da inapoi si nici pe victima n-o mai intorci din mormant sau sa-i vindeci traumele din urma unui viol, sunt constient ca nu e cel mai rational lucru pe care il poti face dar orice om normal ar reactiona la fel in fata unei situatii de genul, la cum e justitia in Romania....sa-ti faci dreptate singur nu suna asa de rau, mi-am adus aminte de cazurile Eugen Grigore si Drasius Kedys, pentru mine oamenii aia sunt niste eroi, niste povesti de viata desprinse din filme, nu i-as putea judeca cu absolut nimic, au facut de trebuia atunci cand sistemul a protejat mizeriile.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca s-ar reduce.
In urma cu cativa ani am citit un articol pe aceasta tema si concluzia era ca pedeapsa cu moartea nu a redus infractiunile foarte grave, la care era prevazuta.

| goguPatent a răspuns:

Cine violează și omoară nu cred că are in vedere că există niște urmări ale acțiunilor sale. Așa că e mai puțin relevanta pedeapsa pentru el.

| NisipLaMare a răspuns:

Mergi la Politie si intreaba un violator acolo iti gasesti raspunsul.

| BabaOarba a răspuns:

Pedeapsa capitala, acolo unde exista, nu a aratat o reducere a infractiunilor.

Pe de alta parte, castrarea chimica ar reduce numarul violurilor chiar si prin simplul fapt ca, in ceea ce priveste violul si pedofilia, rata de recidiva este de peste 90%. Deci macar cazurile de recidiva tot ar disparea, mai ales ca pedepsele primite nu sunt mari si infractorii sunt liberi dupa doar cativa ani.