| LanguageMaster a întrebat:

Dacă legea muncii pentru minori interzice minorului munca pentru turnarea/prelucrarea metalelor, atunci de ce la școlile profesionale de lăcătușerie se acceptă minori?
Lăcătușeria presupune turnarea/prelucrarea metalelor.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gresesti foarte mult, munca de lacatus nu presupune turnarea sau prelucrarea metalelor. Am facut si eu scoala profesionala, in meseria de lacatus, am si lucrat aproape 6 ani si stiu foarte bine despre ce este vorba.

| LanguageMaster explică (pentru Ioandelasal):

Este o muncă periculoasă lăcătușeria?

| Ioandelasal a răspuns (pentru LanguageMaster):

Mie nu mi s-a parut prea periculoasa, depinde cat de bine o stapanesti.

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai copt mult intrebarea asta? Sa stii ca e cruda. La scoala profesionala nu stai 8 ore in foc continuu, eventual cu o pauza la mijloc. Compari mere cu pere.

| relian a răspuns:

Tu confunzi munca cu scoala, deci despre ce anume vorbesti?

| Sandor12921 a răspuns:

Pentru ca se face ca si activitate de practica nu ca munca ce aduce un venit in bani, practica se alege in functie de specializarea aleasa, de exemplu un elev pa profilul de lacatuserie nu poate face practica ca unul de la turism intr-un hotel, este logic si normal

Răspuns utilizator avertizat