| Cami33 a întrebat:

Daca lucrez part time si vreau sa imi dau demisia pentru ca am găsit in alta parte, dar ăștia ma pun sa vin in perioada de preaviz 21 de zile, ce se intampla daca nu ma mai duc?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se intampla ca iti poate fi desfacut disciplinar contractul individual de munca, pe motiv de absente nemotivate si ai putea avea probleme la angajarea la un nou loc de munca, mai ales daca iti va cere si referinte de la actualul loc de munca. De regula nici un angajator nu vrea sa aiba salariati cu probleme disciplinare.

| GigelCostelCovrigel a răspuns:

Preavizul a fost reglementat ca o formă de protecţie atât pentru angajatul concediat (căruia i se acordă timp pentru găsirea unui nou loc de muncă), cât şi pentru angajatorul de la care salariatul demisionează (căruia i se acordă timp pentru găsirea unui înlocuitor).
Potrivit art. 81, alin. (5) din Codul muncii, pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să își producă toate efectele. Mai exact, angajatul trebuie să se prezinte la locul de muncă și să își îndeplinească sarcinile în mod obișnuit.

Dacă acest lucru nu este respectat, angajatorul are dreptul de a sancționa angajatul în cauză, prin:

pontarea salariatului cu absențe nemotivate, ceea ce poate conduce la desfacerea disciplinară a contractului de muncă individual;
atragerea răspunderii angajatului prin deschiderea unui proces în cazul în care, prin nerespectarea preavizului, acesta a adus daune materiale sau a afectat activitatea angajatorului.