| UnAltAnonimCelebru a întrebat:

Daca ma agreseaza(ma loveste) un barbat fara sa il fi lovit, iar eu am la mine o rozeta de box (pumnal) il pot folosi?

Răspuns Câştigător
| Sn4k3 a răspuns:

Sigur ca poti, dar daca se baga si politia in joc, pe langa faptul ca o sa fie vina ta daca pateste ceva grav tipul care te-a agresat, o sa te acuze si ca ai un obiect care normal e interzis sa-l porti la tine.

7 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Mai bine iei sprey paralizant. Piper in gura, ochii, nas, il rezolvi apoi dupa ce a cazut il calci putin pe gamba sau pe laba piciorului pana le luxezi laughing apoi l-ai aranjat. Legitima aparare happy plus un mic bonus sa nu te uite.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu-l poti folosii, fiind considerat alba alba, mortala.
Daca te agreseaza fizic (nu verbal) suni la Politie si isi fac ei treaba, dar sub nici o forma nu folosesti rozeta, ca risti sa-l omori daca-i spargi fata sau capul pautand sa-i provoci comotie cerebrala sis a moara imediat.

| corbulalbrosu a răspuns:

1.) De ce ai avea la tine respectivul obiect (interzis de a fi folosit)?
2.) Cati indivizi crezi ca detin permanent asa ceva in buzunarul lor?
Daca vei analiza chiar si putin situatia ta, este posibil ca raspunsul corect sa-l gasesti chiar tu. Sanatate!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu

| Dismally a răspuns:

Nu, este o arma alba pe care nu ai voie sa o porti la tine si clar nici sa o folosesti.

| FaraNumePls a răspuns:

Cred ca se numeste legitima aparare. Deci e ok laughing

| MagicOneT a răspuns:

In cazul unei agresiuni directe, normal, cu toate ca este riscant.