| katalinu26 a întrebat:

daca port o rozeta [pumnal] la mine si cunva sunt oprit de politie si mil gaseste patesc ceva?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta constituie infractiune, prevazuta si pedepsita de L.61/1991, republicata in 2011, citez:
"ART.2.(1) Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau cu amendã, dacã fapta nu constituie o infracţiune mai gravã, urmãtoarele fapte:
1. portul, fãrã drept, în locurile şi împrejurãrile în care s-ar putea primejdui viaţa sau integritatea corporalã a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea şi liniştea publicã, a cuţitului, pumnalului, şişului, boxului, castetului ori a altor asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tãiere, împungere sau lovire, precum şi folosirea în asemenea locuri sau împrejurãri a armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a obiectelor confecţionate pe bazã de amestecuri pirotehnice ori a dispozitivelor pentru şocuri electrice;
(2) Portul sau folosirea, fãrã drept, de obiecte din cele prevãzute la alin. (1) pct. 2, în localul autoritãţilor publice, instituţiilor publice, instituţiilor sau altor persoane juridice de interes public, la întruniri publice ori în localuri de alegeri, se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 5 ani." Numai bine!

| DarQueen a răspuns:

Dumnezeule, câți ani ai?
Nu de alta, dar scrii într-un hal...

| Ecea a răspuns:

Da.
Dosar penal pentru port ilegal de arma alba.In final primesti o amenda.

| BrosAcab a răspuns:

DA! Bataie x2 amenda=350 lei Dosar Penal x1

| Ioandelasal a răspuns (pentru BrosAcab):

Amenda prevazuta ca pedeapsa pentru infractiune este de la 500 lei la 30.000 lei. Daca are noroc scapa cu o amenda administrativa, de la 100 lei la 1.000 lei.

| HELOOOO a răspuns:

Nu stai linistit ...atata timp cat ai acte pe el si il folosesti pentru autoaparare nu are ce sa iti faca.

| Cosmino a răspuns:

Dosar penal + amenda...

| New_Cent_Rawl_1996 a răspuns:

Sall.

era sa ma prinda si pe mine cu asa ceva asupra.mea...
(dar cea mai buna varianta ar fi sa fugi)
cum am facut.eu.
de atunci..am tinuto.numai.acasa

| rodos a răspuns:

Da primesti cel putin o amenda (si cred ca si dosar penal pentru port ilegal de arma alba ).