Întrebare recomandată | SmokeyEye a întrebat:

Daca minti in CV, incalci vreo lege?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de rezultatul obtinut prin folosirea acelui CV.
-Daca el nu este luat in considerare(nu esti angajat in baza acelui CV) atunci nu exista nici o incalcare a legii.
-Daca esti angajat, numai in considerarea acelui CV, mai ales a minciunii din el, atunci fapta ar putea fi incadrata intr-o infractiune de fals sau uz de fals, citez:
"Falsul în înscrisuri sub semnãturã privatã
ART. 290
Falsificarea unui înscris sub semnãturã privatã prin vreunul din modurile arãtate în art. 288, dacã fãptuitorul foloseşte înscrisul falsificat ori îl încredinţeazã altei persoane spre folosire, în vederea producerii unei consecinţe juridice, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendã.
Tentativa se pedepseşte.

Uzul de fals
ART. 291
Folosirea unui înscris oficial ori sub semnãtura privatã, cunoscând cã este fals, în vederea producerii unei consecinţe juridice, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani când înscrisul este oficial, şi cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendã când înscrisul este sub semnaturã privatã.". Sigur ca cercetarea penala s-ar face doar daca firma/institutia la care ai fost angajat ar depune o plangere penala.

25 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Nu se încalcă nicio lege.

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Daca respectivul CV nu este luat in considerare de catre cineva atunci nu incalci nici o lege. Dar daca da, atunci cred ca nu va fi bine.
*-*

Răspuns utilizator avertizat
| Predator30 a răspuns:

Nu nu incalci nici o lege insa risti. Daca te prinde, si de multe ori reusesc, ai incurcat-o mai rau.

| HeliosMetal a răspuns:

Nu nu incalci nici o lege insa risti. Daca te prinde, si de multe ori reusesc, ai incurcat-o mai rau. Chestiile astea se pun la dosar si se raporteaza din cate imi mai aduc eu aminte.

| Bubbles12345 a răspuns:

?

| Dany3103 a răspuns:

Nu incalci frate nici o lege, dar nu te ajuta cu nimic daca minti

| mitsufball a răspuns:

Sa zicem ca minti ii zici ca stii limba franceza la perfectie, agentia iti da un loc de munca in care trebuie sa faci traducere, atunci ce faci? In concluzie nu te ajuta cu nimic. Si sa-ti raspund la intrebare, nu, nu incalci nici o lege.

| Dany3103 a răspuns (pentru mitsufball):

Nu stiu daca e chiar asa laughing in situatia cum ai zis tu iti cere si alte dovezi ca stii franceza nu cred ca se ia numa dupa cv poate chiar si un test, poti baga doar niste minciuni de astea asa mai mici dar tot nu te ajuta la nimic

| shinelikeastar a răspuns:

Nu, dar ce scrii acolo este inspre folosul tau, daca tu scrii ceva care sa nu fie inspre folosul tau, atunci cand o sa lucrezi...te las pe tine sa gandesti ce o sa fie.

| mafiacristi a răspuns:

Depinde cui spui un cuvint rau de exemplu ....la un politist sau la parinti tai

| SmokeyEye explică (pentru mafiacristi):

Parintii mei nu au nevoie de CV ca sa ma hraneascalaughing ( si oricum nu mai locuiesc cu ei, de cativa ani).
Politistii nici asa, ei ar avea nevoie doar de un ID in caz de ceva, si afla ei tot.

| mafiacristi a răspuns (pentru SmokeyEye):

Mai desteapta lui PESTE DACA ERAI MAI FRAERA DE ATIT NU IT MAI SCRIAM! PA PA FRAERO!

| mafiacristi a răspuns:

Ma cam iriti fraero!

| Vasii_Flory_1979 a răspuns:

Comentezi cam mult domnifas

| SmokeyEye explică (pentru Vasii_Flory_1979):

? Pentru cine e acest comentariu? Banuiesc ca mie imi este adresat. Crezi ca folosesc prea multe cuvinte sau am raspuns la prea multa lume? Nu ar strica sa mai comentezi si tu, dar ontopic.