| Antisistem11 a întrebat:

Dacă o lege nu este promulgată de președinte se intoarce in parlament?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Presedintele nu are drept de veto. Poate retrimite o lege in Parlament pentru reexaminare, indicand motivele pentru care o retrimite dar, daca este votata iarasi de Parlament, chiar fara sa faca modificarile indicate, Presedintele este obligat s-o promulge.
Singura CCR poate declara neconstitutionala o lege in intregime, daca este sesizata de Presedinte si de membrii Parlamentului, inainte ca legea sa fie promulgata de Presedinte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, presedintele in Romania nu are niciun drept de veto asupra nimic. Decat la numirea premierului si a unor alti sefi administrativi la diverse institutii

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| Hyperion7 a răspuns:

Da.
Poate fi sau nu modificata, însă, din câte știu, a doua oară când se întoarce la președinte trebuie musai promulgată.

| Antisistem11 explică (pentru Hyperion7):

Nu are drept de veto? Adică pur si simplu sa respingă respectiva lege?

| Hyperion7 a răspuns (pentru Antisistem11):

Citez "Promulgarea legilor
Legea se trimite, spre promulgare, Preşedintelui României. Promulgarea se face în termen de cel mult 20 de zile de la primire. Înainte de promulgare, Preşedintele poate cere Parlamentului, o singură dată, reexaminarea legii. Dacă Preşedintele a cerut reexaminarea legii ori dacă s-a cerut verificarea constituţionalităţii ei, promulgarea se face în cel mult 10 zile de la primirea legii adoptate după reexaminare sau de la primirea deciziei Curţii Constituţionale, prin care i s-a confirmat constituţionalitatea. (Articolul 77 - Constituţia României)"

| Antisistem11 explică (pentru Hyperion7):

Multumesc.

| ReddY25 a răspuns:

Da

| MrGeo1975 a răspuns:

Salut. Da, se menționează clar în mass media. Revine la Parlament si Senat. Se reface legea, se supune iar la vot si trimis iar președintelui României. Apoi s publica În Monitorul oficial si pe urma se se aplica legea.