| catina a întrebat:

Daca o persoana a decedat, nu avea niciun venit, a lucrat cca 10 ani, a fost disponibilizata in 1990, nu a mai avut serviciu, a lasat un urma sa un copil de 22 ani student, care s-a imprumutat pentru o inmormantare decenta, beneficiaza de ajutor de inmormantare si daca da de unde. Are toate facturile facute cu acest prilej. Va multumesc. Catina

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un detaliu important, respectiv daca era ori nu pensionar la data decesului. Daca era pensionar atunci beneficiaza de ajutor de inmormantare, de la Casa de Pensii Publice din judetul de domiciliu.
Daca nu era pensionar si nici angajat atunci nu are de unde beneficia. Numai bine!

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Catina,
Sunt primarii care acorda ajutoare de urgenta in conformitate cu hotarari ale Consiliului local si al Legii nr.416/2001 cum este Primaria Cluj-Napoca( vezi"obiectivele programului" de aici : http://primariacj.ro/acte-necesare/acte60.aspx). Pentru acest motiv copilul decedatei ar trebui sa se informeze la primarie.
Numai bine!

| eandopuncttk a răspuns:

La primarie, la evidenta populatiei. mergi acolo si iti doate informatiile necesare