| Andreea12e a întrebat:

Daca plătesc pesnsie, și urmează să nasc un alt copil, mai sunt obligata sa plătesc pensia alimentara in continuare?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, esti obligata, doar ca obligatia de intretinere (pensia alimentara) va fi ceva mai mica pentru primul copil, avand in vedere prevederile Codului civil, citez:
"ART.529.Cuantumul întreţinerii
(1) Întreţinerea este datoratã potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmeazã a o plãti.
(2) Când întreţinerea este datoratã de pãrinte, ea se stabileşte pânã la o pãtrime din venitul sãu lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumãtate pentru 3 sau mai mulţi copii.
(3) Cuantumul întreţinerii datorate copiilor, împreunã cu întreţinerea datoratã altor persoane, potrivit legii, nu poate depãşi jumãtate din venitul net lunar al celui obligat."
Daca acum platesti o patrime (25%) din venitul net lunar dupa nastere va trebui sa platesti doar jumatate dintr-o treime, respectiv cca 16, 66% din venitul lunar.

| ReddY25 a răspuns:

Da

| nicolaefernando a răspuns:

Da