| AnonimFaraPereche a întrebat:

Daca plec din țara cu un singur parinte si nu am 18 ani impliniti, imi trebuie procura de la celalalt parinte? Daca da, cum se face, cat se plateste si cat dureaza?

6 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Da iti trebuie, asta daca nu cumva esti incredintat prin sentinta judecatoreasca doar unui parinte, astfel iti trebuie doar de la acesta.

| AlexSalling a răspuns:

Da. Se face la notar, dureaza o ora, costa de la 20 pana la 50 de lei. Puteti sa va prezentati toti trei sau doar celalalt parinte cu actele tale si ale parintelui cu care vrei sa pleci.

| AnonimFaraPereche explică (pentru AlexSalling):

Ce acte imi trebuie?

| AlexSalling a răspuns (pentru AnonimFaraPereche):

Ce varsta ai? Si daca vrei sa pleci intr-o tara care nu-i in Europa?

| ziftode a răspuns (pentru AnonimFaraPereche):

Buletine (al tau si ale parintilor) si certificatul de nastere al tau
astea sunt de minim bun simt, insa ca sa fi sigur da telefon la notar... ORICE notar (ia un nr de pe google), legea e aceeasi pentru toti

si ar fi bine sa faci procura asta chiar daca nu iti foloseste la nimic, niciodata, mai bine sa, suflii in iaurt decat sa dai peste vreun politist cu capsa pusa si sa gaseasca motiv

| AlexSalling a răspuns (pentru AnonimFaraPereche):

Daca pleci cu buletinul tau
- certificatele voastre de nastere (toate 3)
- buletinele (toate 3)
Daca pleci cu pasaportul
- cerfificatele de nastere (toate 3)
- buletinele (toate 3)
- pasaportul tau