| king5151 a întrebat:

Daca Romania s-ar retrage din NATO, ar avea Rusia motiv sa ne atace? Adica sa fim Neutri.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ca sa atace alta tara Rusiei nu-i trebuie un motiv real si intemeiat. Se pot inventa destule motive, asa cum a procedat si cu Ucraina.

| Simpatic a răspuns:

Ar fi o prostie ca Romania sa se retraga din NATO in contextul acestui razboi.
Nu-s pro la nimic care mananca tarisoara noastra de bani, ma stiti ca sunt gigicontra! aduc si argumentul suprem, contrat opiniilor dezinformate de pe net: plata soldatilor NATO care stationeaza pe teritoriul Romaniei se face cu banii de la statul roman! Asa ca sa stie toata lumea.
Nu stiu cum unii isi permit sa minta poporul ca acei soldati sunt platiti printr-un sistem de tip delegatie de la tarile membre, vrajeala pentru fraieri
Un soldat NATO fara sa exagerez ne costa pe luna mai mult decat 10 militari romani! salariul este de circa +4000 de euro pe luna -mai mult sau mai putin de la caz la caz, nu sunt neaparat publice aceste salarii, cunosc persoane implicate in domeniu
Acum cate mii de soldati sunt prezenti in Romania eu numai stiu (m-am oprit din numarare la 4000 happy ) si nici nu ma intereseaza, cati soldati, cati ofiteri, cati tinem pe banii tarii noastre...

In schimb am o intrebare, de ce acei bani nu i-am investit in echipamente militare scumpe si in soldatii nostri?!
Cand esti la mana cuiva e una, cand esti pe propria forta e alta!
E misto sa fii in NATO, dar fereasca domnul de un razboi, eu nu am incredere in strainii care-mi vor mie binele! Sa stam pe baza altora este o mare prostie, dar e strict opinia mea.

| sabin89 a răspuns (pentru Simpatic):

Ai uitat de political correctness happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Odata ce am fost in nato nu mai putem fi neutri
si Rusia nu are niciun interes in Romania nu am facut parte din Urss.

| Drimmero a răspuns:

Noi, Polonia si tarile baltice ar fi victimele sigure, bine... Putin ar vrea multe dar n-are cum, ramane la stadiul de vise umede, atat timp cat nu vin handicapatii de sosoaca sau simion la putere si incep sa bage referendum de iesire din NATO abia atunci as avea emotii cu imbecilii de romani care se uita in gura lor, pana atunci n-am nicio emotie, suntem in cea mai mare alianta militara din istoria omenirii, celelalte state nici nu viseaza ce are NATO in dotare, n-are cum sa-ti fie frica in contextul asta, un atac asupra tarilor NATO e sf, doar in jocuri e posibil.

| Drimmero a răspuns:

"Moldovenii sunt niste nesimtiti, o natie naspa, sa ne mai bagam pentru ei anume de ce?" Astea-s generalizari si rautati gratuite pentru un neam care nu a stiut altceva decat Rusia, ei sunt educati prin propaganda ruseasca de mici copii sa fie fideli kremlinului, sunt spalati pe creier, eu ii compatimesc, fac parte dintr-o tara mica, Moldova a fost facuta ping-pong, ba la noi, ba la rusi, e foarte greu sa educi poporul ala in spirit european dar usor-usor se poate, drept dovada au votat-o pe Maia si l-au dat jos pe trompetistul de dodon. Istoric Moldova a apartinut Romaniei, a fost luata cu japca de rusi, moldovenii au sange romanesc, ei vorbesc romana in mare parte, o mai corcesc cu rusa dar geneza lor se invarte in jurul Romaniei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Asta nu scuza faptul ca moldovenii crapa de nesimtire.

| relian a răspuns:

Romania a r face bine sa stea cit mai strins de NATO si sa stea cit mai departe de UE laughing UE nu asigura RO nimic bun, deci tine linga tine pe aia care te pot ajuta cu ceva la nevoie. Dar tinei cumva cu ceva, chiar si cu vorba buna, nu doar gata ai intrat in NATo deacu la revedere, ne mai vedem peste 100 de ani daca o fi laughing Cauta sa tii prietenii, partenerii linga tine.
Tinutu asta trebuie sa stii cum sa il faci. Poti sa o faci si daca nu ai bani, o faci asa cu borbe bune cu buna ziua.Ai un prieten da? Ce faci il cauti numa atunci cand ai nevoie de el? Atunci aia nu mai e prietenie.Treb sa il cauti si asa, sa il saluti mavcark, sa il intrebi ce mai face, cum sta etc.
Nu trebuie neaparatr sa ai bani, sa il scoti la un bar, o vorba buna, o intentie este apreciata.
Cam, asa trebuie sa faca si RO cu NATO mai exact cu americanii, pentru ca nato de fapt e SUA restul is umplutura, ardei umpluti cu orez laughing

Daca rusia are motiv sa atace pe careva? Aia ar ataca si pe masa daca ar avea ocazia laughing rusii is o natie de oameni in care nu poti avea incredere deloc. Asa au fost mereu si asa or sa fie pentru totdeauna.Ce prieteni are rusia zii macar unu laughing pai de aia nau prieteni cas neseriosi.
Neutri am fost si in ultimu razboi si neam ales cu ce? E bun sa fii neutru dar sa te poti apara singur la nevoie, adica sa nu-ti sufle nimeni in ciorba, ceea ce nu-i cazu RO. Rusia mai mereu a vrut sa ne ia teritorii, nau reusit niciodata, chair daca erau mari si tari, iar romanii e rau mici si slabi, pur si simplu nau avut curaj si poate nici nu au putut.
O venit idiotu de Hitler si le-a dat ceva teritorii, in rest n-au fost capabili sa le ia ei nici prin forta.
Sa ne atace Rusia, motiv nu ar avea, doara sa ne ia resursele pe care nu le avem laughing de atacat ar faceo de am fi neutri si am avea resurse usor de luat. Asa poate doara sa ne faca sclavi, sa muncim si ei sa ne ia ce muncim, mincare si ce mai producem.

Concluzia : RO trebuie sa stea cit mai departe de Rusia, mai departe de UE si sa stea pe linga nato mai exact pe linga americani.

| Wr3nch a răspuns:

Da, pentru ca NATO nu ar apara o tara care nu e membra, si Rusiei i se rupe de neutralitate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wr3nch):

Putin e nebun

| CostinAlamariu a răspuns:

Pe noi probabil că nu, dar pe Moldova da și eu personal consider Moldova ca fiind parte neoficiala din România

Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns:

In prima faza rusii s-ar amesteca in treburile interne ale Romaniei si ar incerca sa instaleze un guvern marioneta care sa le faca pe plac tot timpul.
In cazul in care Romania nu coopereaza rusii cred ca ar invada tara noastra si ar imparti-o in doua ca sa fie mai usor de controlat(Moldova si Muntenia).
Oricum ne-ar fi necajit si pe noi daca aveam granita cu ei, sunt multi etnici rusi in Delta Dunarii care pot deveni ostili Romaniei daca rusii ii hranesc cu propaganda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vrea sa ma gandesc la acest scenariu, dar cred ca ar fi periculos rau de tot. Ne ia si pe noi si pe Moldova

Răspuns utilizator avertizat
| Surubelnita568 a răspuns:

Cea mai plauzibila (si din pacate posibila) varianta ca noi sa intram in razboi este cea ca Rusia sa intervina in Republica Moldova (si mi se pare ca se fac eforturi de ambele parti ca acest lucru sa se intample), iar RO sa declare razboi Rusiei (ca sa-si apere milioanele de cetateni cu dubla cetatenie) care va implica NATO, care va implica adevarata deschidere a ostilitatilor.
Mi se pare ca, de fapt, sub diverse pretexte politice, este inceputul unui razboi pentru resursele unei planete care incepe sa se stinga. Restul e propaganda.

| mariusdenis12 a răspuns:

Nu sunt putin ca sa știu