| σανδθ_αλε_1998 a întrebat:

Dacă tatăl stă cu o femeie gen concubini și aceștia au făcut un copil împreună și nu are custodia copilului niciunul,iar tatăl pleacă cu copilul de la ea în alt loc, intră la răpire?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de situatie.
Daca pe certificatul de nastere al copilului este trecuta numai mama, atunci ea are copilul si este ilegal ca tatal sa-l rapeasca.
Daca este trecut si tatal atunci nu ar fi rapire, ci o cauza civila, de stabilire a domiciliului copilului la unul dintre parinti.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu are cum sa nu aiba niciunul custodia.La maternitate trebuie declarat tatal.Ca mama se stie.Dar de ce numai tatal? Cunosti cumva vreun caz de acest gen?

Răspuns utilizator avertizat
| σανδθ_αλε_1998 explică:

Pai nu il are cu nu l-a facut, si nu cred ca intra la rapire, atata timp cat custodia copilului nu e facuta, copilul poate sa stea si la mama si la tata.

| Fundee a răspuns:

Da, daca nu are acordul mamei. Trebuie sa meargă la procese si chestii din astea, si abia apoi tatal poate sa-l ia.