| PumpkinDoll a întrebat:

Daca un tip major lasa insarcinata o minora,ei fiind impreuna,cica se iubesc, lalala etc...si ei chiar au vrut sa faca copilul ala, daca tipul respectiv o paraseste dupa ce naste si face 18 ani,se mai poate considera o fapta penala? Adica mai pe intelesul tuturor, ala poate scapa basma curata?

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este considerata fapta penala doar daca minora a avut sub 15 ani la data intretinerii relatiilor sexuale, respectiv este infractiunea de act sexual cu un minor.
Dupa minora a fost mai mare de 15 ani de regula nu mai constituie infractiune, cu exceptia faptului ca a fost convinsa sa intretina relatiile sexuale prin promisiuni, autoritate sau alt gen de influenta.
Daca nu exista infractiune majorul poate fi obligat sa recunoasca copilul si sa plateasca pensie alimentara.

| sierra1 a răspuns:

Nu scapă sigur de pensia de întreţinere a minorului până cel puţin la vârsta de 18 ani a acestuia. Naşpa, nu?

| doctorandus a răspuns:

A lasa insarcinata o minora nu e in sine o fapta penala.

| PumpkinDoll explică (pentru doctorandus):

Pai nu intra la ''corupere de minori''? Zic si eu, nu prea ma pricep

| anonim_4396 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Dacă are peste 15 ani e ok.

| doctorandus a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Depinde de multe lucruri, parerea mea e ca daca vrei sa emiti pretentii in privinta asta, mai intai consulta un avocat.

| Freya1 a răspuns:

Daca fata are de la 16 ani in sus si a fost cu acordul ei nu cred ca pateste ceva el chiar daca o paraseste dar, plateste pensie alimentara 18 ani...

| PumpkinDoll explică (pentru Freya1):

Pai si daca se duce la politie si minte ca a fost violata?

| Freya1 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Asta se poate verifica prin analize, consult psihologic, poligraf etc

Răspuns utilizator avertizat
| BuLaNNNeL a răspuns:

Ce ai in cap cumetre? laughing Îi dai inel pe deget, in caz contrar primesti tu brățări. Glumeam, vei fi obligat sa platesti pensie alimentara, iar daca nu o platesti vei fi somat de nu stiu cate ori si dupa direct pușcărie.

| Raducons a răspuns:

Nu poate scapa, daca este reclamat o sa-l inchida o perioada, fapta nu este pescrisa.

| AlexSalling a răspuns:

Daca te intereseaza legea, si faptul ca respiri este o fapta penala. Nu, eu personal nu o consider.

| Deserth a răspuns:

Tipul major esti tu, cumva?

| PumpkinDoll explică (pentru Deserth):

Sunt major, dar nu eu sunt tipul despre care vorbesc mai sus... jneboon?rolling on the floor

| Kely2820 a răspuns (pentru Deserth):

happy

| SingeorzanDenisa a răspuns:

Da,poate!