| thunder11 a întrebat:

Daca vreau sa locuiesc in chirie la varsta de 16-17 ani este vreo problema? Cel mai probabil parintii mei o sa suporte costurile lunare pe chirie dar in rest o sa ma intretin singur, vreau doar sa stiu daca este legal

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nici o problema daca parintii sunt de acord.
Unul dintre ei trebuie sa participe si sa semneze, alaturi de tine, incheierea contractului de inchiriere.

| darrio2007 a răspuns:

Nici o problema. Dar tu din ce te intretii singur?

| Simpatic a răspuns:

Nu este nicio problema atata timp cat parintii isi dau acordul scris in acest sens

aceasta intrebare intra in sfera Capacitatii de exerciţiu din Codul Civil

https://lege5.ro/......odul-civil

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atâta timp cât părinții sunt de accord și se ocupă ei de închiriat nu e nicio problema

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti nebun, cum sa stai in chirie la varsta ta? Ai serviciu cu ce platesti intretinerea ca aia tu o vei platii nu proprietarul, cu ce vei platii facturile la lumină cablu internet? Crezi ca parintii tai au bani sa plateasca pentru două case? Nu vor avea, asa ca stai acasa cu parintii si daca muncesti si ai bani stringe i sau ajuta i pe parinti da bani in casa macar partea ta, daca pleci din casa lor iti va fi foarte greu sa te descurci, chiriile si intretinerile sau dublat nu vei avea bani pentru nimic.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

La o garsoniera intretinerea este 300 lei. Chiria este si aia 800-1000 de lei daca nu mai mult, lumina cablu internetul telefonul cel putin 300 lei, mincarea este foarte scumpă, iti mai trebuie sapun pasta de dinti hartie igienica sampon gel de dus sa mai dus 100 lei, după aceea mincarea fara 3-400 lei nu scapi, iar proprietarul iti va cere avans si garantie platesti pe un an chiria, stai nene acasa numai visa esti minor, pune mina pe carte lasă prostiile o sa stai pe banii tai in chirie cand vei avea serviciu.

| Furnicuta000 a răspuns:

Proprietarul semneaza contract cu parintii deci mai departe nu prea il intereseaza ca stai tu singur acolo. Din cate stiu e legal ca un minor de peste 14 ani sa stea singur in casa

| LisaJulie a răspuns:

Ești minor! Încearcă sa mai aștepți măcar un an sau doi! Dacă părinții tăi te susțin poți

| MihaiMB a răspuns:

Dacă ştii că eşti băiat descurcăreț, nu văd care ar fi problema, că tu ai spus că părinți tăi ar fi de acord, din ce am înțeles din întrebare.