| anonim_4396 a întrebat:

DE CE,daca un hot intra la mine in casa imi este interzis sa-l impusc cu arma de airsfot in scop de auto aparare?
DE CE primesc dosar penal,daca am de ales,el ma ataca cu un cutit eu ce dracu fac mai statule roman, las arma cu bile care l-ar putea goni si sa imi salvez viata si incep sa ma bat cu el stil rambo el cutit eu mainile goale? DE CE sa nu iau arma sa-i dau la cap?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De unde ai mai scos-o si pe asta?
Daca situatie este asa cum o prezinti atunci este legitima aparare si nu exista nici o urmare, in afara de faptul ca hotul poate fi condamnat pentru tentativa de furt sau chiar talharie, daca te ameninta cu cutitul.

| Andrei7520152 a răspuns:

Vezi aici - http://andreivocila.wordpress.com/......oapararii/

Si schimba-ti dracu profilul

| anonim_4396 explică (pentru Andrei7520152):

Profilul nu se schimba, intrebarea de baza, de ce nu o pot folosi ca arma de auto aparare daca e legala?

| Andrei7520152 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine zice ca nu poti? e doar o idee proasta ca sunt oricum inofensive.

| doctorandus a răspuns:

Daca nu aveai permis pentru arma respectiva, e clar ca te alegi cu cazierul patat. Daca te-a atacat cu cutitul erai in legitima aparare. Sigur, in legitima aparare, apararea trebuie sa fie proportionala cu pericolul prezentat de atacator. Prima chestie pe care ti-am spus-o s-ar putea sa nu aiba legatura cu a doua, adica te poti alege cu cazierul patat chiar daca reiese ca ai actionat in legitima aparare. Pur si simplu pentru posesie ilegala de arma sau ceva similar.

| Andrei7520152 a răspuns (pentru doctorandus):

Armele airsoft sunt acele replici folosite la evenimente sportive, ele se pot cumpara legal. nu se pot folosi ca arme neletale pentru ca lanseaza bile de plastic de 6mm la viteze mici ce nu au aproape nici un efect, motiv pentru care le poti cumpara legal.

mai vezi copii cretini la stiri care fura din case de schimb valutar cu replici, cu toate ca sunt 'arme' airsoft, deci practic inofensive

| Lorodana a răspuns:

Daca un hot intra la tine in casa poti sa ii faci orice cu orice obiect, arma, prastie, arc, sageti si alte instrumente, nu vei pati nimic!

| Wehrmacht a răspuns (pentru Lorodana):

Si uite asa ajungeti in inchisoare si va intrebati de ce. Legea in Romania este tampita si facuta pentru infractor. Daca il omori esti acuzat de omor.