| Anomim2025 a întrebat:

De ce pe vremea USL-ului lupta politică a fost atât de mare cu Traian Băsescu, iar cu Iohannis lupta nu mai este așa de mare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inca nu suntem asa de aproape de alegerile prezidentiale, mai sunt peste 2 ani pana la ele. O sa vezi ce se intampla anul viitor sau in 2019.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fii sigur ca este destul de mare lupta si cu actualul Presedinte si o sa se inteteasca pe masura ce se apropie alegerile prezidentiale.
Lupta cu Basescu a fost mare inaintea alegerilor pentru al doilea mandat si dupa aceea, vezi incercarea de demitere din 2012.
S-ar putea sa existe o asemenea incercare si cu actualul Presedinte, de altfel au fost unele amenintari voalate din partea PSD si ALDE.

| Anomim2025 explică (pentru Ioandelasal):

Da, dar mă refer de ce a fost Băsescu așa de atacat de USL pe vremea aia.
Zic că acum nu este atât de mare bătaia cum a fost în 2012.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anomim2025):

Inca nu suntem asa de aproape de alegerile prezidentiale, mai sunt peste 2 ani pana la ele. O sa vezi ce se intampla anul viitor sau in 2019.

| mudokins78 a răspuns:

Pe vremea USL-ului cineva incerca sa castige o lupta corect! dar basescu stia ca va fi ales/reales din cauza ca a fost comanda externa!
nu intamplator ajunsese sa comande chiar si sri-ul si status-ul.
cu iohanis a fost mai usor de pus la putere din comanda lui merkel,in plus contracandidatii lu'iohanis aveau deja scandaluri cu dosare fabricate sau pe bune!
suntem vanduti,lasi, suntem iobagii de ieri infometati incontinu dupa bani, nu ne intereseaza daca o vindem la securitate ve mama, sora, verisoara, ..cum a facut si varanu si alti netoti.
tara e condusa de straini.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru mudokins78):

E atat de plictisitor sa vad cum romanii ca natie prefera aceste teorii conspirationiste de 2 bani. Nu a fost si nu este nicio comanda externa. A, ca unul sau altul poate are mai mult sprijin international e o alta chestie, desi fiind Romania, nu prea isi bate nimeni capul. Esti liber sa alegi ce vrei, motiv pentru care avem un PSD si un Dragnea la putere. Ma indoiesc ca UE i-a dorit pe ei acolo, noi i-am pus. Iohannis nu a castigat pentru ca asa a dorit Merkel, ci pentru ca nimeni nu-l voia pe Ponta. A fost o mobilizare in masa, in special a tinerilor pentru a-l vota.

| suntserios a răspuns (pentru mudokins78):

Antena 3?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era ''mai jucator'' Basescu decat Iohannis.