| Adelyn24 a întrebat:

De ce Romania este o tara asa nerespectabila? uneori regret ca sunt roman!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pentru ca ne fac de ras tiganii si romanii care fura in exterior, dar tot ma mandresc ca sunt roman iar cine ne critica pe toti e prost/a (nu toti furam si nu toti suntem rai la suflet).

| Dumnezău a răspuns:

Pentru ca poporul roman nu este unul demn de respect, mai ales daca arunci o privire la latura balcanico-semi-latina ce-o aveti si la pseudo-smecheria si vanitatea de care va acoperiti, atat individual, cat si colectiv.In caz ca va intrebati de ce vorbesc la a III-a; sunt apatrid, n-am patrie, n-am Dumnezeu, n-am stindard si cant.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru Dumnezău):

Si tu tot roman esti, fie ca-ti place sau nu.

| SaveTheNature a răspuns:

Eun sunt in Anglia. Din fericire cetatenii acestei tari nu prea tin cont de tara din care provii,ci mai degraba se uita direct la persoana. Daca esti ok. sunt si ei ok cu tine.
In celelate tari(in majoritatea tarilor europene) romanii sunt tratati diferentiat pentru ca se comporta diferit.
Si sa iti dau cateva detalii.
Romanii ies in evidenta pentru ca fura si cersesc.
Bineinteles ca altii fac lucruri mai grave de ex nigerienii,albanezii,marocanii,jamaicanii,somalezii (ucid des, se ocupa de trafic de droguri de mare risc, talharii) intr-un procent mult mai mare decat romanii.
Insa faptele astea micute (cersitul si furtul) ii caracterizeaza pe romani, si ies in evidenta pentrtu ca sunt peste tot. Daca cineva cerseste, sunt 99, 99% sanse sa fie roman(tigan bineinteles). Insa cand vine vorba de furat,aproape toti romanii fura(de la munca, de prin vecini etc.
Trebuiue sa recunoastem ca romanul pana nu fura ceva (macar un cui,sau o agrafa -nu se lasa) Avem ciorditul in sange-Eu sincer sa fiu (nu pot face asa ceva, nu pot nici daca as vrea) Nu imi sta in fire Insa am colegi de munca si chiar prieteni, cunoscuti, vecini care se lauda cu asa ceva.
Si in plus stilul nostru este enervat pentru toti straini(stilul nostru arogant, dar si de competitivi cand vine vorba de munca. Ne bagam peste altii, le luam locurile de munca, facem galagie prin trenuri si spatii publice, ne mancam intre noi. Si cate si mai cate.Ne bagam nasul unde ne fierbe oala. Suntem inapoiati in general..Asta ne face sa fim diferenti.
Si in plus atitudinea noastra a romanilor de rand se vede si la oameni mai mari(la politicieni, la oamenii de televiziune etc.)
SEara buna!happy

Răspuns utilizator avertizat
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Daca tiganii impreuna cu manelele lor ar pleca, sa fii sigur ca ceva pozitiv sigur se va schimba!

| Reek54 a răspuns:

Daca ar mai fi fost Ceausescu la putere acum am fi avut aceeasi dezvoltare ca si Franta, sa nu mai vorbesc de respect.

| Laurentiu_4547 a răspuns:

Nu suntem respectați din cauza unor țigani care se duc prin Franța și fura, ucid fac numai fapte rele si pe noi ne arata cu degetul, ei ne cred ca toți suntem asa. Alta problema este ca în Romania se fura ca în codru mai ales parlamentari și cei care ne conduc fura foarte mult și ii doare în cot de ceilalți. Asta e Romania pana nu se găsește unul sa facă ceva nu ajungem nicăieri. Si sa nu regreți ca ești roman eu unul sunt mândru : Avem o țară frumoasa cu o istorie frumoasa dar din cauza celor care fac rău deveni foarte urați în Europa și arătați cu degetu. Asta e realitate în care trăim. Mult succes.

| teosbeos a răspuns:

Tara noastra nu este respectata pentru ca cei ce ne inconjoara s-au lasat purtati de aparente si neau numit prosti si au imprastiat svonuri urate despre noi. daca ar fi vazut cum suntem cu adevarat sigur am fi vazuti mai bine! romani au multe calitati, inclusiv ca suntem darnici si de asemenea prietenosi si de incredere! daca tie frica sa spui ca esti roman atunci nu poti spune ca esti mai presus de ce spun alti despre noi. si asta sa stii ca este un motiv pentru. care cei din jur ne dispretuiesc. sunt unele tari care oricat de jalnice ar fi cetateni sunt mandri sa spuna ca apartin acelui loc. asa trebuie sa fie si pentru. tine, pentru. mine si pentru. orcer roman de oriunde. avem o tara foarte frumoasa si noi nu stim sa o pretuim! intodeauna sa fi mandru ca esti roman! uni se vor supara sa auda aceste cuvinte dar sunt adevarate. char daca multi vor rade intodeauna va fi cineva care va zambi si te va aprecia pentru. cea ceesti nu cea ce pari!
FI MANDRU SA FI ROMAN! SA NU TE ASCUNZI NICIODATA! S-O SPUI CU MANDRIE ORCINE TE-AR INTREBA!

| Laaaaaaaaaw a răspuns:

Din vina unor oameni. Care se duc si fura, in alte tari, si ne fac tara de rusine!

| dan82 a răspuns:

Uite un clip frumos despre Romania http://www.youtube.com/watch?v=PZTfqF6ujQU. Nu regreta ca esti roman, gandeste-te ce poti face tu pentru a avea o tara mai respectata.

| Adelyn24 explică (pentru dan82):

Dan82 multumesc de videoclip! ma simp bine sa fiu roman, dar filmuletul este doar o parte frumoasa ai uitat de cele ce ni se intampla noua