| Superior a întrebat:

De ce scoala interzice telefoanele? Daca vine si te violeaza cineva,sau te fura,te bate? Pe cine suni fara telefon? Am noroc ca domnul meu diriginte trece peste regula asta si ne lasa, dar alte scoli?

29 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Scoala nu este teritoriul nimanui, nu ramai niciodata singur in scoala, deci poti cere ajutor prin viu-grai. Oricum, pana vine cel pe care il suni, poate fi prea tarziu, este o prostie sa ceri ajutor prin telefon atunci cand sunt oameni in preajma.
Scoala interzice telefoanele pentru protectia elevilor. Stii si tu ca timpul maxim permis intr-o zi de utilizare a telefonului mobil este 20 de minute (pentru sanatate). dar multi copiui nu au inca discernamant si ar sta pe telefon toate pauzele, depasind mult timpul si expunandu-si creierul la degradare timpurie

| Superior explică (pentru Brigaela):

La scoala sunt fel de fel de batausi,te prind in baie, inchid usa, cine te aude de acolo daca nimeni nu trece in zona respectiva? Crede-ma, uneori, unele scoli pot deveni printre cele mai nesigure locuri.

Răspuns utilizator avertizat
| Brigaela a răspuns (pentru Superior):

In cazul asta, primul lucru pe care ti-l vor lua este telefonul mobil. Nu o sa apuci nici sa il atingi. Am ceva experienta cu scolile, cu cat sunt mai bune, cu atat sunt mai sigure. Cred ca e mai logic sa ai note mari si sa intri la o scoala buna si sigura, decat sa te multumesti cu una nesigura si sa porti dupa tine telefonul mobil.

| pufipo a răspuns (pentru Superior):

Până ai scos telefonul şi ai sunat, ai luat bătaia de pe lume, crede-mă că este un fapt.
aici în zona unde stau eu şi am făcut liceul, s-au şi omorât între ei şi deşi era zi de "clasă" nu a sărit nimeni (nu îşi pune nimeni viaţa în joc pentru altul) iar până a venit poliţia/jandarmeria/salvarea, nu s-a mai putut face nimic.

| Brigaela a răspuns (pentru ramon2473):

Numai cei foarte prosti fac asta, pentru acre nu exista nici o slvare. Oricum nu ar fi atenti la ore, ar sta cu mintea goala si s-ar uita pe pereti. cat de prost sa fii sa ai un profesor in fata care iti da cunoastere, cel mai pretios avut, si tu sa pierzi timpul pe telefon? Eu cred ca un copil cu putina minte are mai mult discernamant. Iar pentru cei care nu au, nu se poate fac enimic. Dar pana la urma, nu trebuie sa faca toti scoala, trebuie sa existe cineva care sa ne faca si bocancii, nu?

| AFR81 a răspuns:

De fapt regula spune ca e interzis sa folosesti telefoanele mobile in timpul orelor. Niciun profesor normal la cap nu te va sanctiona daca il tii, pe silentios sau inchis in buzunar sau daca il folosesti in timpul pauzelor.

| peperonies a răspuns:

Acum 20 de ani cand nu erau telefoane ce faceau oamenii? erau violati si batuti la scoala?

| Superior explică (pentru peperonies):

Acum exista telefoane, de ce sa nu folosim asta in avantajul nostru?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Pai nu auzi, ma, ca ai voie, stii sa citesti?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conform Statului elevului, ai voie sa ai telefon la tine, nu ai voie sa il folosesti in timpul orelor.

| Ara997 a răspuns:

Hai sa -ti explic o treaba :
scoala, institutie publica are portar/paza, cadre didactice si personal auxiliar didactic si nedidactic.
Pe timpul orelor acesti oameni raspund de buna organizare si funct. a proc. didactic inclusiv de siguranta si integritatea elevilor. Deci daca in ora de mate tu patesti ceva in incinta scolii, profesorul de matematica raspunde in fata legii in facut de gravitatea incidentului. booon.
Daca trebuie sa fi anuntat de vreun eveniment in familie atunci fam ia leg cu dirigintele sau prin secretariat cu tine. asa este legislatia. de asta la inceputul fiecarui an se completeaza in catalog, la ultima foaie : adresa / tel parinti(tutorilegali) / loc de munca parinti/tutori. si exista si o rubrica observatii (pentru cazuri speciale). bun
deci scoala este o institutie care garanteaza comunicarea elev familie prin mijloace proprii. secretariatul are nr de telefon public. care este comunicat parintilor la inceputul anului scolar prin atributia de servici a dirigintelui.
telefonul nu isi are rostul pe parcursul orelor de curs dar el este folosit in urmatoarele situatii:
- copiat, trimis mesaje, vizionat filme in timpul orelor, facut poze la profesori si incarcte pe grupul clasei, facut bascalie si poante intre elevi, pierdut timpul de plictiseala etc.
Nu se ramane " o ora in plus" pentru ca toate activitatile scolii sunt planificate, si dirig sau profesorul anunta cu doua 3 zile inainte ce actiuni urmeaza sa se faca. se poate ramane o ora in plus la o barfa in spatele scolii, la inghesuit vreo fata, la fumat o tigara, la baut o sticla de bere cu baietii etc...
oricum o dai nu se justifica telefonul in timpul orelor.
unele scoli au la intrare un soi de cutie in care elevii isi lasa telefonul la inceputul orelor si si-l recupereaza la sfarsit, si stii care-i poanta? TOT nemultumiti sunt. de unde rezulta ca telefonul e necesar pentru ce am zis eu mai devreme si nimic mai mult.
o zi buna!

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Eu mai am activitati de voluntariat unde vreau sa particip si nu pot pentru ca nu am cu ce sa imi anunt parintii ca o sa intarzii. Dupa cum ii cunosc s-ar duce direct la politie si m-ar da disparuta daca nu i-as anunta,

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Deaia, pentru ca exista copii fitosi cu telefoane de 50 de lei milioane care vin sa se dea mari, dupa care isi face aparitia un needucat si il fura. Copilul face plangere la politie si scoala in loc sa cumpere creta, manuale si chestii de care copii se plang ca nu le au, trebuie sa plateasca telefoanele. Si fara fite, acum 30 de ani se mergea la scoala doar cu carti si daca aveai o problema anuntai pe cineva normal, nu prin Sms.

| Superior explică (pentru IoanaPuppy31):

Si crezi ca e rau daca acum poti anunta prin SMS, fata de atunci?

| anonim_4396 a răspuns (pentru IoanaPuppy31):

Si daca il fura nu prea au ce face cu el pentru ca cele mai multe telefoane noi au o securitate destul de buna (in special iPhone-urile), poate doar sa il vanda pe piese. Cel putin la mine in clasa (unde aproape jumatate au Iphone, si numarul creste) nu s-a furat nimic.

| HarukoMariusDaniel a răspuns:

Scenariul pe care ti-l imaginezi tu e cel mai rau.
E normal sa se interzica telefoanele cand vezi toata ziua tinerii ca stau NON STOP chiar si in timpul orelor... Eu stiu ca e interzis sa stai cu el deschis, nu neaparat sa nu vii cu el.

| Vinsieu a răspuns:

Telefonul previne fapta? Ma indoiesc! Ba chiar e tinta hotilor. Prin telefon, poti anunta dupa comiterea faptei. Dar, in scoala ai profesorii, paznicii, colegii, care pot preveni fapta.

Răspuns utilizator avertizat
| Vişine1997 a răspuns:

Bună ziua, din punct de vedere sociologic scoala este o institutie sociala ce se caracterizeaza prin transmitera si asimilarea cunostiintelor si a valorilor pregatind si integrand individul in viata sociala.
Telefoanele sunt interzise in scoli deoarece conducerea scolii nu mai este ce a fost, chiar daca scoala nu le apartine, ei isi fac propriile reguli ceea ce nu e normal pentru ca oferi o imagine de ansamlu buna. Deci, in unele scoli sunt interzise telefoanele pentru ca profesorii si conducerea considera ca nu este necesar sa iti aduci telefonul la scoala, gandire traditionala invechita, au si ei argumente bune, in al doilea rand daca ti se face rau poti cere ajutorul celorlalti, la fel cum si daca vrei sa o suni pe mama ta poti sa folosesti telefonul unui profesor, insa nu e sanatos, la liceul meu puteam iesi afara pe poarta, cei majori doar si se puteau folosi telefoanele.

| SyraMadeily a răspuns:

Nu ar trebui sa interzica efectiv telefoanele, ci folosirea lor in timpul orelor. In liceul nostru,( considerat foarte strict de ceilalti) regula este sa ne punem telefoanele pe catedra la inceputul fiecarei ore. Incercati sa discutati cu totii impreuna cu dirigintii cu directorul. Daca i se face cuiva rau, cum isi anunta parintii? Daca efectiv trebuie sa ramana o ora in plus, cum le spune parintilor ca va intarzia? Daca faci naveta, si ajungand la microbuz constati ca ti-ai pierdut banii, ce faci fara telefon, singur, intr-un oras strain?
Regula cu "fara telefoane la scoala" e o prostie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SyraMadeily):

Foarte bine argumentat.
Nu trebuie interzis sa ai un telefon ci doar sa nu-l folosesti cand ai ore si ar trebui sa te concentrezi la ce zice profu/a

| fgdzsffdfzgvfz a răspuns (pentru SyraMadeily):

Pentru asta s-au inventat posta si scrisorile! (joke)winking

| minodora20elena a răspuns:

Pe mine nu ma lasa cu telefonul numai in ore in rest in pauze da dar nici in vestiar la sala de sport nu ne mai lasa