| enola11pink a întrebat:

De ce ţările Occidentale susţineau politica externă a lui Ceauşescu?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece Ceausescu nu era aservit URSS-ului cel putin incerca sa dea aceasta impresie, vezi declaratia lui privind interventia sovietica in Cehoslovacia din 1968 si in Afganistan in 1980. De asemenea refuzul de a face si Romania parte din Tratatul de la Warsowia.Si ar fi inca multe alte lucruri luate in considerare de conducerile tarilor occidentale de natura diplomatica.

| neutrino a răspuns:

De dragul nostru!

| enola11pink explică (pentru neutrino):

Am nevoie de argumente. dacă se poate care ştie!

| tudorvolcano a răspuns:

Ceaușescu furniza tehnologie sovietică și informații Occidentului. Alte motive sunt irealiste.