| neanicu a întrebat:

Totusi ce se intampla cu politica externa a Romaniei, deoarece se pare ca Basescu nu mai reuseste sa mai fie primit de mai nici un important lider de stat strain, sau nu numai important, da chiar nici de aia mai orbeti! pai nu se compara nici la degetul mic cu Ceausescu care era primit de toti marii sefi de state, si la randul sau primea o multitudine de vizite in Romania, de la africani la cei mai puternici oameni ai lumii?

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Îţi admir inteligenţa... ştii câţi bani a costat Statul Român acele vizite? Ştii în marea lui generozitate la câte sute de milioane de dolari a renunţat Ceauşescu în favoarea unor ţări din Africa şi din America de sud? Ştii câte contracte au rămas neplătite de către beneficiarii africani? Dupa mintea ta crezi că e mare lucru să te fâţâi prin lumea asta mare?
Vizitele preşedinţilor sunt în general de faţadă, cu impact politic şi media. Afacerile se derulează la cu totul alte nivele. Cu ce crezi că ne-ar ajuta (în afara costurilor enorme ) faptul că presedintele ar face excursii în toate ţările lumii?
E normal că nu se compară cu Ceausescu : Ceauşescu era cizmar - Basescu comandant de navă. Ceauşescu dictator- Basescu muşcat de fund de toţi cei care au stat în jurul lui Ceauşescu; iar acum sunt liberali, capitalişti etc. A incercat să le spargă gaşca iar românii în buna tradiţie se lasă manipulaţi de trucurile KGB-iste.
Pe mine m-ar fi îngrijorat dacă Basescu ar fi dat mâna cu aceste relicve comuniste, care bineînteles l-ar fi lăudat. Furtuna stârnită de aceştia a fost un răspuns la faptul că a început îngrădirea ' afacerilor ' acestora. Urmaşii lui Ceauşescu au pus mâna pe cele mai mari afaceri din ţară, ce nu au putut folosi au distrus şi au vîndut, chiar şi la fier vechi.
Dacă eşti atât de îndrăgostit de comunism, mai sunt câteva locuri in Venezuela, Cuba şi putin prin China. Mult succes!

| Hombre a răspuns:

Daca Ceausescu a umblat pe la toate curtile mari a costat multi bani din contributiile romanilor.Si daca a umblat asa de mult nimic nu a invatat, pentru ca eu tot paine la cartela am avut. Putem discuta pe tema asta zile intregi, dar este de prisos sa ne pierdem vremea sa discutam despre individ care a pus o pata neagra pe constiinta romanilor.

| costymaximus a răspuns:

Vad ca esti un "nostalgic"al vremurilor dinainte de revolutie.Ai trait acele vremuri sau sti doar din povestiri "la gura sobei"?