| LanguageMaster a întrebat:

De ce vârsta minimă legală este 24 de ani pentru a conduce motociclete?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Varsta de 24 de ani nu este pentru toate motocicletele, numai pentru cele mai mari. Se pot conduce motociclete si de la 16 ani (cele de la categoria AM si A1), de la 18 ani (categoria A2) si de la 24 de ani (categoria A). De altfel categoria A se poate conduce si de la 20 de ani, dar numai cu 2 ani experienta in categoria A2.
Conform Codului rutier la aceste categorii se incadreaza, citez:
"Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:
a) categoria AM: mopede;
b) categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;
2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;
c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;
d) categoria A: motociclete cu sau fără ataş şi tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW;"

4 răspunsuri:
| Andreysandu a răspuns:

Iti zic eu mai pe scurt, majoritatea accidentelor ce implica motocicletele sunt provocate de catre tineri, asa ca au marit varsta de la care poti da de permis pentru acestea, spera sa ne vina mintea la cap pana la minunata varsta de 24 big grin

| LanguageMaster explică (pentru Andreysandu):

Atunci dacă tinerii sub 24 de ani sunt considerați imaturi, atunci de ce te lasă să fi pilot de elicopter de la 18 ani?

| Andreysandu a răspuns (pentru LanguageMaster):

Cumetre,n.ai mașini și pietoni în aer

| Bayaslan_Hayriye_2001 a răspuns:

Oameni sunt prosti sa stii