| ghyla a întrebat:

De ece membri armatei, politiei, judecatoiri si procurori nu pot candida pentru un loc in parlamentul romaniei?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiindca exista prevazuta incompatibilitate, cei enumerati fac parte din alte puteri ale statului, respectiv puterea executiva si judecatoreasca, pe cand parlamentarii fac parte din puterea legislativa. Numai bine!

| alexmircescu13 a răspuns:

Prin natura functiei pe care o ocupa ca functionari de stat nu au voie sa se implice in politica.