| anonim_4396 a întrebat:

Deci, vârsta majoratului este la 18 ani. Vi se pare corect?
Eu cred că ar trebui să fie la 16 ani.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, cred ca este corect, desi multi inca nu sunt cu adevarat majori la 18 ani.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate pe la 25 - 30 ani se mai maturizeaza tinerii. La 16 ani!
Cand un tanar incepe intrebarea cu "deci" desi stie ca "deci" este o concluzie, crezi ca este matur?

| darrio2007 a răspuns:

Pentru unii si la 18 ani este prea devreme si tu vrei sa fie la 16 ani?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ai dreptate foarte mare, asa ar trebui. Dar ai uitat sa spui ca ar trebui cand te faci major la 16 sa fii dat afara din casa si sa te descurci. Daca esti major...

| Radu284 a răspuns:

Eu cred ca ar fi ok, dar bineinteles sa nu mai primesti alocatie si alte prostii.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Pentru fete poate fi ok 16 dar pentru baieti ar trebui minim 22.

| UnBroken2016 a răspuns:

Am citit undeva ca barbatii se maturizeaza cu adevarat la 35 de ani. Ma mir ca majoritatea nu se joaca cu puta in nisip la 20.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, chiar te aprob cu asta si mai aprob si faptul ca nu multi se maturizeaza pana la 16 respectiv 18. Unii nici la 20 dar mi s-ar parea corect sa fie declarati majori cei cu varsta de 16.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În unele țări e pe la 15, în altele la 21.

Oamenii sunt diferiți, unii se maturizează foarte repede, alții niciodată. Vârsta de 18 ani e doar o convenție probabil bazată pe faptul că pe atunci lumea termină sau se apropie de terminarea liceului și ar trebui să facă o facultate, să-și caute loc de muncă etc.
Iar la 16 ani mai repede găsești pe unul care te întreabă cum să agațe fetele decât cineva care știe că viața nu-i roz.

| DryIce a răspuns:

Eu zic ca la 25 ar trebui sa fie. Abia la 25 esti matur 100%. Si tu vrei la 16. La 16 ani esti copil mic.

| SpeedPrimer a răspuns:

Legal devi major la 18 ani deci e corect acu depimde si daca esti maturizat complet la 18 ani da asta e problema fiecaruia

| justanotheralien a răspuns:

Pai eu cred ca ar trebui la 20 dar... Mi-e indiferent, si asa eu cand va fi sa-mi fac majoratul o sa stau in casa singura cu o punga de pufuleti.