Întrebare recomandată | DanielCotabita a întrebat:

Deoarece observ ca unii admiratori ai premierului Victor Ponta cred cu adevarat in onestitatea acestuia, va invit sa facem o lista a minciunilor acestuia. Este Victor Ponta un campion al minciunilor, un Pinnochio?
Voi incepe eu:

1. Acum 5 ani, Mircea Geoana, recentul perdant al alegerilor afirma public ca a fost sfatuit de Victor Ponta sa minta atunci cand va fi intrebat daca a fost acasa la Sorin Ovidiu Vantu. A declarat insa ca a preferat sa spuna adevarul.

2. Premierul a declarat ca, in cazul in care o comisie formata prin lege va conchide ca a plagiat, isi va da demisia. Doua comisii au stabilit asta, Victor Ponta nu a demisionat. A impus o a treia comisie, numita special pentru a-l exonera.

3. Masterul din Catania, care a disparut din CV-ul premierului imediat ce s-a aflat ca nu a primit aceasta distinctie.

4. Victor Ponta a declarat ca nu va fi niciodata "premierul lui Basescu". A acceptat insa sa fie numit premier de acesta si a ajuns sa coabiteze cu el.

5. "Fa, Doino" a incercat sa convinga o tara intreaga, la fel ca si Basescu, in scandalul cu copilul lovit, ca a spus "Ma, Doino", ca si cum F si M sunt sunete asemanatoare, confundabile.

6. Intrebat in urma cu cateva saptamani ce parere are despre recesiunea tehnica, Victor Ponta a raspuns ca este o inventie propagandistica a presei opozitiei. Antena 3 titrase prima, in dimineata zilei, ca Romania este in recesiune tehnica. Premierul ratase probabil stirea.

7. Duminica seara, in jurul orei 10, Victor Ponta iese cu o prima declaratie dupa finalizarea primului tur de scrutin. Sustine in fata presei ca nu a vazut rezultatele, desi Liviu Dragnea afirmase ca stiau rezultatele de la ora 8 jumate, iar apoi, in studio la Antena 3, declara ca este permanent pus la curent cu rezultatele, prin telefon.

Va rog sa mai adaugati, daca va amintit, i si alte dovezi ale talentului de mitoman al domnului Victor Ponta.

Răspuns Câştigător
| Alcyon a răspuns:

In loc sa va exprimati nemultumirile pe facebook sau alte forumuri, veniti fratilor la vot! Nu pot sa cred ca mascariciul asta jalnic de Poanta, a luat 40%. E inadmisibil! Cand am fost la vot, am constatat cu stupoare ca sectiile erau pline de batranei pesedisti. Unde-s oamenii tineri? De ce stau acasa, in loc sa vina sa voteze? De ce-i lasa pe altii sa decida in locul lor? Lucrurile astea ma deranjeaza, mult mai tare decat minciunile premierului nostru de carton.

58 răspunsuri:
| eduard1 a răspuns:

Scrisoarea Victoriei, fata Revoluţiei, pentru bunici. „Ne-aţi spus: să nu minţi, mamaie, te ia Poliţia! Dar sunteţi primii care îl aplaudaţi pe mincinosul de Ponta"

http://adevarul.ro/......index.html

NOname
| NOname a răspuns:

"Doctor în fizică la Princeton, scrisoare către Victor Ponta: "Mă consider prost prin comparaţie cu dumneavoastră"."

http://adevarul.ro/......index.html

| CreatorulLabirintului a răspuns:

Oricine va iesi presedinte, sforile au fost trase cu mult inainte.Acum, depinde cine are mai influenta in Romania.America sau Rusia.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru DanielCotabita):

Daca eu as zice ca tu m-ai invitat sa mint userii de pe TPU in legatura cu ceva, toti ar trebui sa ma creada pe cuvant si sa te faca mincinos?

| DanielCotabita explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu. Dar daca dupa ce eu te dau de gol, tu vii singur si tragi 20 de minciuni, scenariul meu incepe sa para din ce in ce mai probabil.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

PSD-ul nu este tocmai TPU, acolo (ca in orice partid dealtfel) faci ce ti se dicteaza de la centru, nu ce vrei tu. Nu poti iesi cu declaratii daca asta ar insemna sa starnesti un adevarat scandal care sa se imprime in mintile celorlalti.
Eu nu neg ca nu este cum spui tu, eu spun doar ca nu reiese nimic concret din fraza aia avand in vedere ca exista atati ''dar'' la mijloc. Este totusi declaratia lu' Geoana, nu a lu' Ponta. Nu poti fi incriminat in baza a ceva ceva ce a spus altu, ca nu este un proces pe rol.

| mihai69 a răspuns (pentru THCC):

Pfff... cred că era o știre la RRA. Am auzit-o la știri, aseară pe la ora 17. Din păcate, nimic concret pe canalele de știri sin internet. Habar n-am de unde au preluat ei știrea.
PS, nu era vorba de CSI propriu zis, ci de o alianță militară dintre fostele țări URSS (n-am reținut exact denumirea - posibil asta: en.wikipedia.org/wiki/Collective_Security_Treaty_Organization ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

NOname. Hai sa-ti zic eu un secret mic de ce vrea Ponta sa devina presedinte :

1. Nu poate sa intre la parnaie daca-i presedinte.
2. Nu poate sa fie condamnat daca e presedinte.

NOname
| NOname a răspuns:

Se pare că mai fac şi alţii colecţii de minciuni marca "Ponta". :))

"Victor Ponta: inventar de minciuni. Lista scurtă
de Madalina Schiopu

Neadevărurile rostite de premierul Victor Ponta au intrat în folclorul urban, sunt subiecte de caricaturi, bancuri, editoriale, comentarii în presa autohtonă şi străină. Prezentăm mai jos câteva dintre cele mai cunoscute.

Minciuna nr. 1.
14 iunie
Victor Ponta: "Eu voi merge la Consiliul European de pe 28 iunie, fiindcă am primit invitaţia de a participa".
Câteva ore mai târziu o dă la întors: "Amândoi suntem invitaţi, şi şeful statului, şi primul-ministru, după care cei doi sau, mă rog, fiecare ţară stabileşte cine este reprezentantul".
Presa relatează că aşa-zisa invitaţie era de fapt doar un program de lucru.

Minciuna nr. 2.
27 iunie
Interviu publicat în El Pais.
"Dacă o comisie va decide că este plagiat?", întreabă ziaristul. "Atunci, în mod sigur, mă retrag." "Veţi demisiona atunci?" "Sigur. Dacă comisia abilitată de lege va da o asemenea decizie, atunci, cu siguranţă, da."
16 iulie, Realitatea TV. Întrebare din partea moderatorului: "Până la urmă, ce aţi declarat în El Pais? Că vă daţi demisia sau nu?" "Nu, am declarat că îmi asum responsabilitatea pentru faptele mele."
În replică, El Pais publică pe site înregistrarea interviului.

Minciuna nr. 3.
11 iulie
Bruxelles, conferinţă de presă alături de liderul socialiştilor europeni, Martin Schulz. Premierul declară: "Guvernul va organiza referendumul conform legii şi deciziei Curţii Constituţionale. Conform procedurilor, referendumul trebuie validat de CCR. Dacă 9 milioane de români se vor prezenta la vot, atunci Curtea Constituţională va valida acest referendum, rezultatul votului va rezolva disputele dintre partidele politice".
13 iulie, la Antena 3: "Nu am angajat la Bruxelles promisiunea că va fi prag la referendum. Nici nu puteam să fac lucrul acesta, asta numai parlamentul poate să facă".

Minciuna nr. 4.
12 iulie
Întors în ţară de la Bruxelles, referitor la modificarea Legii referendumului prin OUG: "Guvernul nu poate schimba legea, doar parlamentul o poate face. Ordonanţe de urgenţă, explic pentru oamenii de bună-credinţă, nu pentru doamna Macovei, nu pot să dau în vacanţa parlamentară".
Constituţia României, la art. 115, aliniatul 5: "Ordonanţa de urgenţă intră în vigoare numai după depunerea sa spre dezbatere în procedură de urgenţă la Camera competentă să fie sesizată şi după publicarea ei în Monitorul Oficial. Camerele, dacă nu se află în sesiune, se convoacă în mod obligatoriu în cinci zile de la depunere sau, după caz, de la trimitere".

Minciuna nr. 5.
12 iulie
Ponta primeşte lista cu cele "11 porunci" ale lui Barroso, la care trebuie să răspundă în scris.
13 iulie, Ponta: "Am trimis un răspuns la cele 11 puncte ridicate de Barroso".
16 iulie, purtătorul de cuvânt al CE, Olivier Bailly: "Nu am primit până acum oficial o scrisoare finală din partea autorităţilor române. Aşteptăm confirmarea angajamentelor scrise ale guvernului. Nu este timp de pierdut şi această scrisoare trebuie să ajungă urgent".

Minciuna nr. 6.
16 iulie
Realitatea TV - despre interviul din El Pais. "Nu l-am spus eu, cuvântul acela. Dar m-am învăţat minte când mai vorbesc cu spanioli să vorbesc în spaniolă, nu în engleză." "Păi, atunci în ce limbă aţi vorbit?" "În engleză."
Interviul din El Pais a avut loc în limba română, fiind publicat pe site din 3 iulie, informaţia fiind, deci, publică de mult timp.

Minciuna nr. 7.
26 iulie
Un acord semnat de cei trei co-preşedinţi ai USL, Victor Ponta, Crin Antonescu şi Daniel Constantin cu Mircea Dogaru, liderul Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate, în care se prevede, printre obiectivele principale, desfiinţarea Curţii Constituţionale, Agenţiei Naţionale de Integritate, DNA şi CNSAS. Imediat, într-o conferinţă de presă, premierul susţine că a semnat "de principiu" doar prima pagină, iar celelalte, care cuprind obiectivele, "nu au nicio legătură cu USL. Prima pagină nu are legătură cu restul paginilor". Chiar în timp ce premierul susţinea conferinţa, Mircea Dogaru, preluat prin telefon de mai multe televiziuni, nu prididea să declare că liderii USL au cunoştinţă de document.

Minciuna nr. 8.
7 august
Victor Ponta declară că ac­tu­alizarea listelor electorale pentru referendum nu se mai face, fiindcă oricum susţinătorii PDL îl vor boicota. În aceeaşi zi, de la guvern pleacă un memorandum în teritoriu, în care prefecţilor şi primarilor li se cere să înceapă actualizarea listelor electorale.

Minciuna nr. 9.
14 august
În The Guardian – întrebat dacă va coabita cu preşedintele – "Dacă domnul Băsescu se va limita strict la prerogativele de care dispune prin Constituţie, totul va fi bine şi perfect". Gândul, 17 august: "Nu vom coabita cu un preşedinte ilegitim. Ce poţi să discuţi cu un preşedinte pe care poporul nu-l vrea în funcţie?".

* * *

Fenomenul Ponta: minciuna cu dovezile la vedere.
Psihologii afirmă că în­cepem să minţim pe la 4-5 ani, când devenim conştienţi că putem scă­pa, prin rostirea unui neadevăr, de consecinţele faptelor noastre. Aici, începe să intervină educaţia, de acasă sau de la şcoală, care ne cere să spunem adevărul, fi­indcă, dacă s-ar clădi numai pe minciuni, viaţa socială ar deveni imposibilă. E adevărat, minciuni nevinovate sau, cum le-ar spune anglo-saxonii, "albe", continuăm să spunem pentru tot restul vie­ţii: este reacţia instinctuală să ne salvăm pielea când suntem la ananghie sau să ne înfăţişăm cu o imagine mai bună decât cea reală în ochii celorlalţi oameni. În schimb, aceiaşi psihologi ne aver­tizează că, dacă ne clădim per­so­nalitatea numai pe minciună, ajungem din sfera normalităţii în cea patologică, denumită "mitoma­nie".
Politicienii sunt cunoscuţi, pre­tutindeni în lume, drept inamici ai adevărului, după cum atestă mulţimea de bancuri, maxime, anec­dote şi articole dedicate le­gă­turii dintre politică şi minciună. E de înţeles de ce: ca să câştigi voturi, sinceritatea nu e în­tot­deauna cea mai bună politică.
De câteva luni însă, România se confruntă cu un fenomen. Victor Ponta a ridicat obişnuita min­ciu­nă politicianistă la nişte stan­dar­de rar întâlnite până şi în această zonă a disimulării. Nu numai frec­venţa minciunilor guver­na­men­tale provoacă nedumerire: e vor­ba de un obicei de a minţi chiar cu documentele pe masă, cu do­vezile la vedere, ba, mai mult, de a trece la ofensivă împotriva ce­lui care îţi arată că nu spui ade­vărul. Scena de la conferinţa de presă din ziua dezvăluirii acor­dului cu Mircea Dogaru, în care premierul nu numai că neagă ceea ce poate vedea toată lu­mea, dar ia peste picior şi pune la punct cei câţiva ziarişti care îi arată documentul, cerându-le să citească cu voce tare din prima pagină, ca nişte şcolari, poate in­tra în analele nu numai ale minciunii gogonate, ci ale tu­pe­ului fără limite în momentul con­fruntării cu propriile neadevăruri.
Acest tip de comportament nu poa­te fi încadrat nici măcar în ca­tegoria "mitomanie". Este vor­ba, mai degrabă, de o dorinţă agre­sivă, dusă până în pânzele albe, de a avea ultimul cuvânt, fie şi pe moment, în pofida a orice. Iar asta trădează un lucru foarte grav: un tip de monomanie care exclude dialogul, opinia celuilalt sau faptele aşa cum le arată rea­litatea, acea minimă onestitate măcar în faţa dovezilor pe care le presupune o societate nor­ma­lă. Un aspect care explică şi de­rapajele antidemocratice din Ro­mânia ultimelor luni."

http://www.revista22.ro/......18052.html

| RB26DETT a răspuns (pentru NOname):

Daca toti boschetarii din carciume, toti pensionarii indoctrinati si toti incuiatii la minte il vor vota e clar! nu ai vazut? Transilvania a votat Iohannis in rest toti cu ponta, de ce? pentru ca ponta transporta oamenii la sectiile de vot, le preda lectia pe drum unde sa puna stampila, daca nu se descurca le mai explica o data, le arata unde, daca ai putea sa-i convingi pe astia enumerati de mine ar fi super!

NOname
| NOname a răspuns (pentru RB26DETT):

Cu ăştia care sunt duşi la vot ca vitele nu prea ai ce să faci.
Opţiunea "Iohannis" e pentru ăialalţi.

| vladcata a răspuns:

Apropo uitati-va pe clipul -ei au avut un sistem mai bun-Victor Ponta

| DaianMarian a răspuns:

Si ce?

NOname
| NOname a răspuns:

Candidatul PSD la preşedinţie cu ceva timp în urmă: "Guvernul Iohannis este programul anticriză".

http://stirileprotv.ro/......5-ani.html

...şi acum, când Ponta, Geoana şi restul ipocriţilor psd-işti s-au unit împotriva lui Iohannis, îi lipesc cu neruşinare eticheta de "băsist", din laşitate, disperare şi din lipsa de un real motiv de a se lega de om.

Mi-e silă de aceşti hoţi şi mincinoşi, care ar face orice, doar ca să nu-şi piardă sursa de venit şi puterea - bugetul şi guvernarea României. Ar merita închişi toţi!

| Sarah20136 a răspuns:

Lasa-l naiba pe Ponta...nu e demn sa conduca tara

| eduard1 a răspuns:

Ponta: ˝alegerile din diaspora au fost ireproșabil organizate.˝ liar laughing))))

| Crossover1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact ca basescu inadaptatule.

| Cosmin_Bundache_1997 a răspuns:

Haideti fratilor la vot nu mai tot spuneti ca de ce x si y voteaza Ponta? Daca toti oameni care au toate tiglele pe casa ar iesi la vot, si saraci batrani care au fost amenintati ca,, Iohannis va taie pensiile"ar fi lamuriti ce s-ar intampla daca Ponta iese presedinte, atunci desigur un om care merita sa fie presedinte acela va iesi.Parerea mea este ca Iohannis merita sa fie presedinte.Nu un hot si mincinos.

NOname
| NOname a răspuns:

Klaus Iohannis: "Distribuiți acest VIDEO: Până astăzi, Victor Ponta m-a evitat cu succes. Nu a existat o dezbatere publică, nu există niciun semn că s-ar dori o discuție pe această temă. În concluzie, las orgoliile mele deoparte și ne vedem la ora 20:00 la Realitatea TV într-o dezbatere televizată!"

https://www.facebook.com/....../video.php

Emisiunea poate fi urmărită și online aici:
http://webtv.realitatea.net/......http?/live

...deci să fim pe fază. :)

| BiuL a răspuns:

Foarte buna "intrebare".

| eduard1 a răspuns:

Cele 55 de situatii in care Ponta a fost prins cu minciuna de cand este premier

http://www.hotnews.ro/......a-acum.htm

NOname
| NOname a răspuns:

"55 de situatii in care Ponta a fost prins cu minciuna de cand este premier. Si doua bonusuri.

"La dvs, minciuna are personalitate. Mintiti numai pe cont propriu, nu inspirat de vreo mare minciuna colectiva. Mintiti dupa cum va bate vantul minciunii, dupa cum cad zarurile in ziua aceea, dupa ce potlogarie sau minciuna anterioara trebuie sa carpiti". Acesta este un fragment din scrisoarea lui Gabriel Liiceanu catre premier, un text ajuns viral pe internet sub titlul "Fie-va mila de noi, domnule Ponta!". In cei doi ani si jumatate de cand este premier, Victor Ponta a fost acuzat in nenumarate randuri ca minte, ca denatureaza, ca exagereaza, ca induce in eroare, ca se contrazice de la o zi la alta sau ca evita prin tot felul de tertipuri sa-si onoreze promisiunile.
HotNews.ro va prezinta o cronologie a principalelor momente in care Victor Ponta a facut declaratii care, mai devreme sau mai tarziu, au fost contrazise de realitate..."

http://www.hotnews.ro/......a-acum.htm

"Parlamentar german, despre afirmatiile lui Ponta: "O minciună cruntă". Un deputat din Bundestag afirmă că românii din Germania pot vota şi în afara consulatelor şi a ambasadelor.

Victor Ponta a declarat, in dezbaterea cu Klaus Iohannis, ca legislatia germana nu permite organizarea de sectii de vot in alte locuri decat consulate si ambasade. "Este o minciuna crunta", a declarat in exclusivitate pentru "Adevarul" Bernd Fabritius, parlamentar german, care a transmis si ca Ministerul German de Externe a contactat recent Bucurestiul pentru a-l informa ca are dreptul sa ceara sectii in alte locuri.

Totodata, exista si un precedent extrem de mediatizat care arata ca, de fapt, legislatia germana permite amplasarea de sectii de vot in alte locuri: in vara, turcii din Germania au votat la Stadionul Olimpic din Berlin si in centre de conferinte din alte mari orase germane. De fapt, niciuna dintre sectiile de vot infiintate de turci nu s-a aflat in sediul unei misiuni diplomatice, ci numai in astfel de locatii alternative.

"Este o minciuna crunta. Este cunoscut ca exact contrariul este adevarat. Nu exista nicio lege care ar interzice amplasarea unor sectii de votare oriunde aceasta ar fi posibila din punct de vedere organizatoric", a explicat pentru "Adevarul" Bernd Fabritius, care sustine ca a fost informat de Ministerul German al Externelor ca institutia a transmis, in urma cu doua zile, o scrisoare autoritatilor romane, informandu-le inca o data cu privire la aceasta posibilitate, insa partea romana nu a transmis nici pana miercuri seara un raspuns."

http://revistapresei.hotnews.ro/......adelor.htm

http://adevarul.ro/......index.html

http://www.hotnews.ro/......iceanu.htm

NOname
| NOname a răspuns:

"Biroul Electoral Central a reconfirmat că se pot înființa secții de votare suplimentare în diaspora dacă se dorește acest lucru. Ca atare, domnule Ponta, chemați-l pe ministrul de Externe să rezolve aceste probleme!"

https://www.facebook.com/....../video.php

Ponta ordinară iar a minţit. Ce surpriză. :))

Mai sunt 2-3 zile până la vot, iar problema numărului secţiilor de votare din diaspora (mai ales) tot nu a fost rezolvată şi Ponta caută fel şi fel de scuze, ca să nici nu fie rezolvată - să se prezinte cât mai puţini români din diaspora, care majoritatea sunt anti-Ponta, la vot.
Această glumă de om chiar nu poate să joace corect, ştiind că fără ticăloşii nu are nicio şansă să câştige.

***

Klaus Iohannis: "Vă chem să-mi fiți alături, începând cu ora 20:00, la emisiunea "Jurnalul de Seară" de pe Digi24!"

https://www.facebook.com/......8624137058

Cu mare plăcere. :)

NOname
| NOname a răspuns:

"O altă minciună a domnului Ponta! Premierul ne spunea că legislaţia din Germania nu permite amplasarea de secţii de vot pentru expați în alte locuri decât sediile misiunilor diplomatice. Ministerul Afacerilor Externe din Germania a emis însă un document care prevede în mod explicit posibilitatea de a organiza secţii de votare în orice spaţiu disponibil dacă există o motivare, aceeași posibilitate fiind susținută și de parlamentarul Bernd Fabritius."

https://www.facebook.com/......3787456875

http://adevarul.ro/......index.html

http://m.adevarul.ro/......index.html

Ponta a minţit. Mare surpriză...

Oare unii chiar îşi doresc ca acest personaj, care minte în continuu şi cu zâmbetul pe buze, să le fie preşedinte, să le decidă timp de 5-10 ani de zile viaţa, viitorul?
Oameni buni, cei pro-Ponta, sunteţi masochişti?

NOname
| NOname a răspuns:

Https://www.facebook.com/......918415830/

În timp ce Ponta se tot laudă cu realizările şi calităţile sale imaginare, cu viaţa minunată pe care o duc românii, oamenii neproşti îl fac cu ou şi cu oţet în mai toate comentariile de la postarile lui, pe care acesta ori le cenzurează, ori le ignoră. Chiar nu are pic de obraz!
Este cât se poate de evident că lumea care gândeşte, în marea sa majoritatea, nu îl vrea.
Chiar are plăcerea să distrugă România şi orice speranţă rămasă în oameni?
Chiar e atât de miserupist şi sadic?
Are o atitudine de sociopat, fără pic de ruşine, fără conştiinţă.
Dacă va ieşi, va fi mâncat de viu, căci românii chiar s-au săturat de minciună, fanfaronadă, demagogie, tupeism ieftin, ipocrizie şi fărădelege.
Cred că este printre cele mai urâte personaje din România în momentul de faţă.
Dacă ar avea bunul simţ, şi-ar da demisia şi s-ar da la o parte, lăsând ţara pe mâna cuiva care chiar poate să o conducă.

NOname
| NOname a răspuns:

Savuroase comentarii. :))

http://www.simonatache.ro/......-iohannis/

M-am distrat la maxim. E placut sa citesti din oameni inteligenti.

Cică, lozinca (cuvântul preferat lui Ponta, imediat după "Băsescu"): "Dacă votaţi Ponta, o să iasă Ponta!"

=)) Grija mare!