Întrebare recomandată | DanielCotabita a întrebat:

Deoarece observ ca unii admiratori ai premierului Victor Ponta cred cu adevarat in onestitatea acestuia, va invit sa facem o lista a minciunilor acestuia. Este Victor Ponta un campion al minciunilor, un Pinnochio?
Voi incepe eu:

1. Acum 5 ani, Mircea Geoana, recentul perdant al alegerilor afirma public ca a fost sfatuit de Victor Ponta sa minta atunci cand va fi intrebat daca a fost acasa la Sorin Ovidiu Vantu. A declarat insa ca a preferat sa spuna adevarul.

2. Premierul a declarat ca, in cazul in care o comisie formata prin lege va conchide ca a plagiat, isi va da demisia. Doua comisii au stabilit asta, Victor Ponta nu a demisionat. A impus o a treia comisie, numita special pentru a-l exonera.

3. Masterul din Catania, care a disparut din CV-ul premierului imediat ce s-a aflat ca nu a primit aceasta distinctie.

4. Victor Ponta a declarat ca nu va fi niciodata "premierul lui Basescu". A acceptat insa sa fie numit premier de acesta si a ajuns sa coabiteze cu el.

5. "Fa, Doino" a incercat sa convinga o tara intreaga, la fel ca si Basescu, in scandalul cu copilul lovit, ca a spus "Ma, Doino", ca si cum F si M sunt sunete asemanatoare, confundabile.

6. Intrebat in urma cu cateva saptamani ce parere are despre recesiunea tehnica, Victor Ponta a raspuns ca este o inventie propagandistica a presei opozitiei. Antena 3 titrase prima, in dimineata zilei, ca Romania este in recesiune tehnica. Premierul ratase probabil stirea.

7. Duminica seara, in jurul orei 10, Victor Ponta iese cu o prima declaratie dupa finalizarea primului tur de scrutin. Sustine in fata presei ca nu a vazut rezultatele, desi Liviu Dragnea afirmase ca stiau rezultatele de la ora 8 jumate, iar apoi, in studio la Antena 3, declara ca este permanent pus la curent cu rezultatele, prin telefon.

Va rog sa mai adaugati, daca va amintit, i si alte dovezi ale talentului de mitoman al domnului Victor Ponta.

Răspuns Câştigător
| Alcyon a răspuns:

In loc sa va exprimati nemultumirile pe facebook sau alte forumuri, veniti fratilor la vot! Nu pot sa cred ca mascariciul asta jalnic de Poanta, a luat 40%. E inadmisibil! Cand am fost la vot, am constatat cu stupoare ca sectiile erau pline de batranei pesedisti. Unde-s oamenii tineri? De ce stau acasa, in loc sa vina sa voteze? De ce-i lasa pe altii sa decida in locul lor? Lucrurile astea ma deranjeaza, mult mai tare decat minciunile premierului nostru de carton.

58 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Declaratie Ponta, in 5 nov. 2014 (la Digi24 ):
"Am multe defecte, dar să fiu imaginea comunismului... nu sunt. Asta e propaganda."--- sursa :http://www.digi24.ro/......gi24+5+nov

Declaratie Ponta in 2005 :
"Nu am deloc sentimente de mare iubire fata de Statele Unite ale Americii.Prefer China " --- sursa:http://www.cotidiantr.ro/......-73230.php

p.s. Primele vizite externe a lui Ponta in calitate de premier al Romaniei a fost catre estul Romaniei. Prima, in Azerbaidjan. Au urmat Kazahstanul, Uzbekistanul state membre ale Comunitatii Economice Eurasiatice(infiintata de catre Rusia la initiativa lui Putin!). A finalizat cu China(pe covorul rosu si laude la adresa Partidului Comunist chinez:http://www.gandul.info/......-13192313)

| mihai69 a răspuns (pentru alessia5158):

Ieri CIS tocmai a declarat că rupe orice relaţie de colaborare cu NATO.
Ca să vezi...

| THCC a răspuns (pentru mihai69):

O sursa te rog

| mihai69 a răspuns (pentru THCC):

Pfff... cred că era o știre la RRA. Am auzit-o la știri, aseară pe la ora 17. Din păcate, nimic concret pe canalele de știri sin internet. Habar n-am de unde au preluat ei știrea.
PS, nu era vorba de CSI propriu zis, ci de o alianță militară dintre fostele țări URSS (n-am reținut exact denumirea - posibil asta: en.wikipedia.org/wiki/Collective_Security_Treaty_Organization ).

NOname
| NOname a răspuns:

Ponta e şi mitoman, şi neruşinat, nesimţit de-a dreptul. Ca şi cum nici nu ar avea conştiinţă. Îl suspectez, sincer, şi de psihopatie/sociopatie, căci altfel nu prea-mi explic de unde e atâta lipsă de sentimente, atâta indiferenţă faţă de opinia publică, faţă de criticile oamenilor, faţă de furia şi indignarea lor.

Toată lumea acum îl huiduieşte pe facebook (şi peste tot), demascându-i toate minciunile, speculaţiile, toată ipocrizia, dezinformarea, iar el şi staff-ul lui bagă oamenilor pumnul în gură, ca pe vremea comunismului, ştergând comentariile negative şi blocând utilizatorii nelinguşitori cu sutele, încălcând astfel oamenilor dreptul la opinie şi la liberă exprimare. Nici nu vreau să mă gândesc cum ar fi dacă ar cumpăra suficiente voturi, cât să devină preşedinte. Şi aşa are deja mai toate televiziunile naţionale în buzunar, prin care minte lumea cu neruşinare, denaturând realitatea şi cenzurează tot ce nu-i convine. La fel face şi cu presa scrisă, şi cu oamenii de rând... Ar bloca şi internetul, dacă ar putea.
Comunismul ne paşte cu Ponta.

Minciuni are câteva mii pe zi. Acestea sunt reprezentative pentru caracterul lui, pentru educaţia lui şi obiceiuri. Predecesorii săi l-au dresat bine. Cred că ar trece cu brio detectorul de minciuni (mecanic). Dar cum nu suntem retardaţi mintal, e suficient să aruncăm o privire pe campania lui electorală, pe paginile lui de facebook, pe declaraţiile lui televizate şi scrise...peste tot ipocrizia sare în ochi. Calomnii, speculaţii, minciuni, omiteri, dezinformări şi promisiuni fără acoperire. Acesta e "Doctor" Ponta.

Adaug la lista ta încă câteva exemple dintre cele mai reprezentative şi relevante:

http://youtu.be/AOTIRA3-r-A

https://www.facebook.com/......721780701/

https://www.facebook.com/......191619037/

http://justitieoarba.com/......tor-ponta/

https://www.facebook.com/....../video.php

https://www.facebook.com/victor.ponta?fref=photo
...şi îi taie pe comentatorii ne-pro-psd-işti, pe românii din diaspora, pe tineri şi neproşti, pe neîndoctrinaţi şi necumpăraţi, pe oricine nu e pro-ponta.

Plus, exploatarea/vânzarea Roşiei Montane. Înainte, chipurile, era contra, acum e pro.

Plus,
http://bit.ly/1EhZiBw
vs.
https://www.facebook.com/......665048923/

https://www.facebook.com/......365912253/

https://www.facebook.com/......179327705/

https://www.facebook.com/......292618027/

https://www.facebook.com/......466045642/
...şi alte mii de încercări de a induce lumii impresia că ne merge grozav de bine şi că e personajul cel mai merituos şi iubit din ţară - în timp ce şomajul creşte, preţurile cresc, odată cu găurile din buget, buzunarele mafioţilor psd-işti şi datoriile României.

| RB26DETT a răspuns (pentru NOname):

Daca toti boschetarii din carciume, toti pensionarii indoctrinati si toti incuiatii la minte il vor vota e clar! nu ai vazut? Transilvania a votat Iohannis in rest toti cu ponta, de ce? pentru ca ponta transporta oamenii la sectiile de vot, le preda lectia pe drum unde sa puna stampila, daca nu se descurca le mai explica o data, le arata unde, daca ai putea sa-i convingi pe astia enumerati de mine ar fi super!

| NOname a răspuns (pentru RB26DETT):

Cu ăştia care sunt duşi la vot ca vitele nu prea ai ce să faci.
Opţiunea "Iohannis" e pentru ăialalţi.

NOname
| NOname a răspuns:

"De ce nu voi vota Victor Viorel Ponta.
Pentru ca nu cred in realizarea programului si proiectului dvs de tara, deoarece:
- nu veti lupta impotriva saraciei fiindca sub guvernarea Ponta au fost introduse 36 de taxe noi;
- nu veti lupta impotriva coruptiei, dvs fiind prin excelenta, un sustinator fervent al coruptilor si al hotilor si nu v-ati dezis de niciunul dintre ei;
- ati declarat public ca scopul dvs suprem, este controlul asupra DNA-ului;
- depolitizarea administratiei publice nu o puteti face, fiindca aveti nevoie sa mentineti controlul la toate nivelurile in administratie, in felul acesta asigurandu-va voturi la orice tip de alegeri;
- nu veti depolitiza justitia, pentru ca ati numit ca ministru al justitiei o ruda a dvs, ati numit un avocat al poporului total aservit puterii pe care o reprezentati;
- nu veti putea asigura o crestere economica deoarece sub guvernarea dvs, Romania a intrat in recesiune, ati oprit investitiile, a crescut somajul si a scazut puterea de cumparare;
- nu cred in reducerea cu 5% a CAS-ului, deoarece este o masura strict electorala, fiind garantata doar pentru trimestrul IV din 2014;
- Romania nu poate redeveni "Granarul Europei", deoarece ati stopat investitiile in infrastructura si in dezvoltarea agriculturii;
- doar afirmati ca doriti ca Romania sa intre in zona euro, dar nu aveti interesul ca acest lucru sa se intample, deoarece regulile din zona euro nu sunt si nu vor fi in avantajul baronilor hoti si corupti care va sustin si carora le sunteti cu totul aservit;
- numai exista mari proiecte in infrastructura, pentru ca le-ati omorat din fasa! Ne-ati mintit ca acciza de 7% la carburanti are ca scop constructia de autostrazi si am constatat ca sumele colectate le folositi pentru buzunarele baronilor si pomeni electorale, iar autostrazile le-ati inlocuit cu ulite sau asa numitele sosele rapide;
- ati promis ca veti spune adevarul despre contractul Bechtel, dar l-ati facut pierdut cand ati constatat ca sunt incriminati toti capii PSD-isti (Ponta, Sova, Nastase, Hrebenciuc, etc)
- SUA, NATO si UE s-au convins in acesti 2 ani ca folositi in politica un dublu limbaj si de aceea nu sunteti si nu veti putea fi niciodata un partener corect si de incredere, ci doar un plagiator ipocrit, un fariseu, un mincinos capabil doar de destabilizarea politica si economica a tarii;
- orientarea dvs este catre Rusia si China, nicidecum catre statele democratice;
- ati promis un million de noi locuri de munca, dar in realitate peste 100 000 de oameni au ramas fara locuri de munca;
- doar un plagiator poate sustine si aproba ca la facultate sa se inscrie absolventi de liceu care nu au promovat examenul de bacalaureat, iar asta nu inseamna ca respectati principiile care stau la baza unui sistem de educatie si invatamant performant si de calitate;
- sub guvernarea dvs mor oameni de cancer si alte boli grave pentru ca nu v-ati respectat promisiunea de a le acorda medicamente specifice compensate sau gratuite, iar oamenii nu se insanatosesc cu promisiuni mincinoase;
- prin mareata reforma facuta de guvernul Ponta in sanatate, ne-ati redus accesul la serviciile medicale;
- in calitate de prim ministru aveati in fisa postului obligatia de a va asigura ca toti copiii din tara asta incep anul scolar cu manuale pe banca, ca nu mor inecati in latrina din curtea scolii, ca beneficiaza de conditii sigure si decente, asa, ca si cum ar fi copiii dvs! Dar v-au preocupat doar festivitatile de deschidere ale anului scolar, taieri de panglici si aparitiile la televiziunile prietene. Ne-ati demonstrat tuturor ca habar nu aveti despre viata copiilor care traiesc in tara al carei presedinte vreti sa fiti. Ar fi trebuit sa stiti ca foarte multi copii nu au acces la o tableta sau un smartphone, nu au curent electric, invata la lumanare, nu au apa curenta sau canalizare, uneori niciun acoperis deasupra capului, si mai ales, ca au ramas cu aceeasi alocatie de 42 de lei pe care nu ati marit-o asa cum le-ati promis dvs si parlamentarii dvs, atunci cand le-ati cerut votul parintilor lor;
- in scop electoral, ati dat amnistii fiscale, din buzunarul nostru;
- toate scutirile de datorii, amnistiile fiscale si imprumuturile pe care le-ati facut pentru a va acoperi gaurile din buget, le vom plati noi, copiii si nepotii nostri, cu varf si indesat;
- nu pot fi mandru ca sunt roman atunci cand vad semeni de-ai mei cautand mancare in gunoaie in Romania anului 2014, in timp ce ziua dvs de nastere ne-a costat 3 000 000 de euro;
- ati impartit Romania in doua categorii, noi, oamenii cinstiti si coruptii si hotii dvs;
- marile averi trebuiesc in primul rand justificate si doar dupa aceea impozitate;
- Aurelia Ion si Adrian Iovan au murit din cauza incompetentilor pe care i-ati numit in guvernul dvs si care in 7 ore n-au fost in stare sa gaseasca un avion cazut in munti;
- din banii nostri faceti pomeni bisericilor, iar copiii romanilor ingheata in salile de clasa sau mor in grajdurile pe care le numiti dvs spitale;
- nu m-ati convins prin actiunile dvs de pana acum, ca ati renuntat la legea gratierii si amnistiei care asteapta in parlament cel mai bun moment sa fie votata. In felul acesta ii veti scoate din puscarie pe toti cei care au furat Romania si in fruntea carora v-ati pus, cei care va sprijina de ani de zile iar odata ajuns presedinte, va trebui sa va achitati de obligatiile pe care le aveti fata de ei.
Pentru toate astea si multe altele, pentru ca justitia sa ramana independenta si DNA-ul sa continue sa faca curat in tara asta, pe care in 25 de ani ati murdarit-o si saracit-o nepermis de mult, eu, Român În Țara Mea, NU va voi vota!"

| mihai69 a răspuns (pentru NOname):

De ce aș vota pentru un președinte sub a cărui guvernare fiul meu a trebuit să plece să își caute de lucru în ALTĂ țară?!?

| NOname a răspuns (pentru mihai69):

Corect. Încă un motiv printre alte mii.

| THCC a răspuns (pentru mihai69):

Mihai, nu uita cine a condus Romania din 90 pana in 2004 si cine a vandut industria tarii, acum suportam consecintele. Suportam consecintele lui Iliescu, Nastase si toata banda de hoti.

| mihai69 a răspuns (pentru THCC):

Nu am cum să uit... Încă mai am blazonul meu de „Golan mare" și al băiatului - „golan mic"! prietenii știu de ce.winking

NOname
| NOname a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......-mai-mult/

NOname
| NOname a răspuns:

Https://www.facebook.com/....../photo.php :)))

NOname
| NOname a răspuns:

"Doctor în fizică la Princeton, scrisoare către Victor Ponta: "Mă consider prost prin comparaţie cu dumneavoastră"."

http://adevarul.ro/......index.html

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

NOname. Hai sa-ti zic eu un secret mic de ce vrea Ponta sa devina presedinte :

1. Nu poate sa intre la parnaie daca-i presedinte.
2. Nu poate sa fie condamnat daca e presedinte.

| Crossover1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact ca basescu inadaptatule.

NOname
| NOname a răspuns:

Se pare că mai fac şi alţii colecţii de minciuni marca "Ponta". :))

"Victor Ponta: inventar de minciuni. Lista scurtă
de Madalina Schiopu

Neadevărurile rostite de premierul Victor Ponta au intrat în folclorul urban, sunt subiecte de caricaturi, bancuri, editoriale, comentarii în presa autohtonă şi străină. Prezentăm mai jos câteva dintre cele mai cunoscute.

Minciuna nr. 1.
14 iunie
Victor Ponta: "Eu voi merge la Consiliul European de pe 28 iunie, fiindcă am primit invitaţia de a participa".
Câteva ore mai târziu o dă la întors: "Amândoi suntem invitaţi, şi şeful statului, şi primul-ministru, după care cei doi sau, mă rog, fiecare ţară stabileşte cine este reprezentantul".
Presa relatează că aşa-zisa invitaţie era de fapt doar un program de lucru.

Minciuna nr. 2.
27 iunie
Interviu publicat în El Pais.
"Dacă o comisie va decide că este plagiat?", întreabă ziaristul. "Atunci, în mod sigur, mă retrag." "Veţi demisiona atunci?" "Sigur. Dacă comisia abilitată de lege va da o asemenea decizie, atunci, cu siguranţă, da."
16 iulie, Realitatea TV. Întrebare din partea moderatorului: "Până la urmă, ce aţi declarat în El Pais? Că vă daţi demisia sau nu?" "Nu, am declarat că îmi asum responsabilitatea pentru faptele mele."
În replică, El Pais publică pe site înregistrarea interviului.

Minciuna nr. 3.
11 iulie
Bruxelles, conferinţă de presă alături de liderul socialiştilor europeni, Martin Schulz. Premierul declară: "Guvernul va organiza referendumul conform legii şi deciziei Curţii Constituţionale. Conform procedurilor, referendumul trebuie validat de CCR. Dacă 9 milioane de români se vor prezenta la vot, atunci Curtea Constituţională va valida acest referendum, rezultatul votului va rezolva disputele dintre partidele politice".
13 iulie, la Antena 3: "Nu am angajat la Bruxelles promisiunea că va fi prag la referendum. Nici nu puteam să fac lucrul acesta, asta numai parlamentul poate să facă".

Minciuna nr. 4.
12 iulie
Întors în ţară de la Bruxelles, referitor la modificarea Legii referendumului prin OUG: "Guvernul nu poate schimba legea, doar parlamentul o poate face. Ordonanţe de urgenţă, explic pentru oamenii de bună-credinţă, nu pentru doamna Macovei, nu pot să dau în vacanţa parlamentară".
Constituţia României, la art. 115, aliniatul 5: "Ordonanţa de urgenţă intră în vigoare numai după depunerea sa spre dezbatere în procedură de urgenţă la Camera competentă să fie sesizată şi după publicarea ei în Monitorul Oficial. Camerele, dacă nu se află în sesiune, se convoacă în mod obligatoriu în cinci zile de la depunere sau, după caz, de la trimitere".

Minciuna nr. 5.
12 iulie
Ponta primeşte lista cu cele "11 porunci" ale lui Barroso, la care trebuie să răspundă în scris.
13 iulie, Ponta: "Am trimis un răspuns la cele 11 puncte ridicate de Barroso".
16 iulie, purtătorul de cuvânt al CE, Olivier Bailly: "Nu am primit până acum oficial o scrisoare finală din partea autorităţilor române. Aşteptăm confirmarea angajamentelor scrise ale guvernului. Nu este timp de pierdut şi această scrisoare trebuie să ajungă urgent".

Minciuna nr. 6.
16 iulie
Realitatea TV - despre interviul din El Pais. "Nu l-am spus eu, cuvântul acela. Dar m-am învăţat minte când mai vorbesc cu spanioli să vorbesc în spaniolă, nu în engleză." "Păi, atunci în ce limbă aţi vorbit?" "În engleză."
Interviul din El Pais a avut loc în limba română, fiind publicat pe site din 3 iulie, informaţia fiind, deci, publică de mult timp.

Minciuna nr. 7.
26 iulie
Un acord semnat de cei trei co-preşedinţi ai USL, Victor Ponta, Crin Antonescu şi Daniel Constantin cu Mircea Dogaru, liderul Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate, în care se prevede, printre obiectivele principale, desfiinţarea Curţii Constituţionale, Agenţiei Naţionale de Integritate, DNA şi CNSAS. Imediat, într-o conferinţă de presă, premierul susţine că a semnat "de principiu" doar prima pagină, iar celelalte, care cuprind obiectivele, "nu au nicio legătură cu USL. Prima pagină nu are legătură cu restul paginilor". Chiar în timp ce premierul susţinea conferinţa, Mircea Dogaru, preluat prin telefon de mai multe televiziuni, nu prididea să declare că liderii USL au cunoştinţă de document.

Minciuna nr. 8.
7 august
Victor Ponta declară că ac­tu­alizarea listelor electorale pentru referendum nu se mai face, fiindcă oricum susţinătorii PDL îl vor boicota. În aceeaşi zi, de la guvern pleacă un memorandum în teritoriu, în care prefecţilor şi primarilor li se cere să înceapă actualizarea listelor electorale.

Minciuna nr. 9.
14 august
În The Guardian – întrebat dacă va coabita cu preşedintele – "Dacă domnul Băsescu se va limita strict la prerogativele de care dispune prin Constituţie, totul va fi bine şi perfect". Gândul, 17 august: "Nu vom coabita cu un preşedinte ilegitim. Ce poţi să discuţi cu un preşedinte pe care poporul nu-l vrea în funcţie?".

* * *

Fenomenul Ponta: minciuna cu dovezile la vedere.
Psihologii afirmă că în­cepem să minţim pe la 4-5 ani, când devenim conştienţi că putem scă­pa, prin rostirea unui neadevăr, de consecinţele faptelor noastre. Aici, începe să intervină educaţia, de acasă sau de la şcoală, care ne cere să spunem adevărul, fi­indcă, dacă s-ar clădi numai pe minciuni, viaţa socială ar deveni imposibilă. E adevărat, minciuni nevinovate sau, cum le-ar spune anglo-saxonii, "albe", continuăm să spunem pentru tot restul vie­ţii: este reacţia instinctuală să ne salvăm pielea când suntem la ananghie sau să ne înfăţişăm cu o imagine mai bună decât cea reală în ochii celorlalţi oameni. În schimb, aceiaşi psihologi ne aver­tizează că, dacă ne clădim per­so­nalitatea numai pe minciună, ajungem din sfera normalităţii în cea patologică, denumită "mitoma­nie".
Politicienii sunt cunoscuţi, pre­tutindeni în lume, drept inamici ai adevărului, după cum atestă mulţimea de bancuri, maxime, anec­dote şi articole dedicate le­gă­turii dintre politică şi minciună. E de înţeles de ce: ca să câştigi voturi, sinceritatea nu e în­tot­deauna cea mai bună politică.
De câteva luni însă, România se confruntă cu un fenomen. Victor Ponta a ridicat obişnuita min­ciu­nă politicianistă la nişte stan­dar­de rar întâlnite până şi în această zonă a disimulării. Nu numai frec­venţa minciunilor guver­na­men­tale provoacă nedumerire: e vor­ba de un obicei de a minţi chiar cu documentele pe masă, cu do­vezile la vedere, ba, mai mult, de a trece la ofensivă împotriva ce­lui care îţi arată că nu spui ade­vărul. Scena de la conferinţa de presă din ziua dezvăluirii acor­dului cu Mircea Dogaru, în care premierul nu numai că neagă ceea ce poate vedea toată lu­mea, dar ia peste picior şi pune la punct cei câţiva ziarişti care îi arată documentul, cerându-le să citească cu voce tare din prima pagină, ca nişte şcolari, poate in­tra în analele nu numai ale minciunii gogonate, ci ale tu­pe­ului fără limite în momentul con­fruntării cu propriile neadevăruri.
Acest tip de comportament nu poa­te fi încadrat nici măcar în ca­tegoria "mitomanie". Este vor­ba, mai degrabă, de o dorinţă agre­sivă, dusă până în pânzele albe, de a avea ultimul cuvânt, fie şi pe moment, în pofida a orice. Iar asta trădează un lucru foarte grav: un tip de monomanie care exclude dialogul, opinia celuilalt sau faptele aşa cum le arată rea­litatea, acea minimă onestitate măcar în faţa dovezilor pe care le presupune o societate nor­ma­lă. Un aspect care explică şi de­rapajele antidemocratice din Ro­mânia ultimelor luni."

http://www.revista22.ro/......18052.html

NOname
| NOname a răspuns:

Candidatul PSD la preşedinţie cu ceva timp în urmă: "Guvernul Iohannis este programul anticriză".

http://stirileprotv.ro/......5-ani.html

...şi acum, când Ponta, Geoana şi restul ipocriţilor psd-işti s-au unit împotriva lui Iohannis, îi lipesc cu neruşinare eticheta de "băsist", din laşitate, disperare şi din lipsa de un real motiv de a se lega de om.

Mi-e silă de aceşti hoţi şi mincinoşi, care ar face orice, doar ca să nu-şi piardă sursa de venit şi puterea - bugetul şi guvernarea României. Ar merita închişi toţi!

NOname
| NOname a răspuns:

Klaus Iohannis: "Distribuiți acest VIDEO: Până astăzi, Victor Ponta m-a evitat cu succes. Nu a existat o dezbatere publică, nu există niciun semn că s-ar dori o discuție pe această temă. În concluzie, las orgoliile mele deoparte și ne vedem la ora 20:00 la Realitatea TV într-o dezbatere televizată!"

https://www.facebook.com/....../video.php

Emisiunea poate fi urmărită și online aici:
http://webtv.realitatea.net/......http?/live

...deci să fim pe fază. :)

NOname
| NOname a răspuns:

"55 de situatii in care Ponta a fost prins cu minciuna de cand este premier. Si doua bonusuri.

"La dvs, minciuna are personalitate. Mintiti numai pe cont propriu, nu inspirat de vreo mare minciuna colectiva. Mintiti dupa cum va bate vantul minciunii, dupa cum cad zarurile in ziua aceea, dupa ce potlogarie sau minciuna anterioara trebuie sa carpiti". Acesta este un fragment din scrisoarea lui Gabriel Liiceanu catre premier, un text ajuns viral pe internet sub titlul "Fie-va mila de noi, domnule Ponta!". In cei doi ani si jumatate de cand este premier, Victor Ponta a fost acuzat in nenumarate randuri ca minte, ca denatureaza, ca exagereaza, ca induce in eroare, ca se contrazice de la o zi la alta sau ca evita prin tot felul de tertipuri sa-si onoreze promisiunile.
HotNews.ro va prezinta o cronologie a principalelor momente in care Victor Ponta a facut declaratii care, mai devreme sau mai tarziu, au fost contrazise de realitate..."

http://www.hotnews.ro/......a-acum.htm

"Parlamentar german, despre afirmatiile lui Ponta: "O minciună cruntă". Un deputat din Bundestag afirmă că românii din Germania pot vota şi în afara consulatelor şi a ambasadelor.

Victor Ponta a declarat, in dezbaterea cu Klaus Iohannis, ca legislatia germana nu permite organizarea de sectii de vot in alte locuri decat consulate si ambasade. "Este o minciuna crunta", a declarat in exclusivitate pentru "Adevarul" Bernd Fabritius, parlamentar german, care a transmis si ca Ministerul German de Externe a contactat recent Bucurestiul pentru a-l informa ca are dreptul sa ceara sectii in alte locuri.

Totodata, exista si un precedent extrem de mediatizat care arata ca, de fapt, legislatia germana permite amplasarea de sectii de vot in alte locuri: in vara, turcii din Germania au votat la Stadionul Olimpic din Berlin si in centre de conferinte din alte mari orase germane. De fapt, niciuna dintre sectiile de vot infiintate de turci nu s-a aflat in sediul unei misiuni diplomatice, ci numai in astfel de locatii alternative.

"Este o minciuna crunta. Este cunoscut ca exact contrariul este adevarat. Nu exista nicio lege care ar interzice amplasarea unor sectii de votare oriunde aceasta ar fi posibila din punct de vedere organizatoric", a explicat pentru "Adevarul" Bernd Fabritius, care sustine ca a fost informat de Ministerul German al Externelor ca institutia a transmis, in urma cu doua zile, o scrisoare autoritatilor romane, informandu-le inca o data cu privire la aceasta posibilitate, insa partea romana nu a transmis nici pana miercuri seara un raspuns."

http://revistapresei.hotnews.ro/......adelor.htm

http://adevarul.ro/......index.html

http://www.hotnews.ro/......iceanu.htm

NOname
| NOname a răspuns:

"Biroul Electoral Central a reconfirmat că se pot înființa secții de votare suplimentare în diaspora dacă se dorește acest lucru. Ca atare, domnule Ponta, chemați-l pe ministrul de Externe să rezolve aceste probleme!"

https://www.facebook.com/....../video.php

Ponta ordinară iar a minţit. Ce surpriză. :))

Mai sunt 2-3 zile până la vot, iar problema numărului secţiilor de votare din diaspora (mai ales) tot nu a fost rezolvată şi Ponta caută fel şi fel de scuze, ca să nici nu fie rezolvată - să se prezinte cât mai puţini români din diaspora, care majoritatea sunt anti-Ponta, la vot.
Această glumă de om chiar nu poate să joace corect, ştiind că fără ticăloşii nu are nicio şansă să câştige.

***

Klaus Iohannis: "Vă chem să-mi fiți alături, începând cu ora 20:00, la emisiunea "Jurnalul de Seară" de pe Digi24!"

https://www.facebook.com/......8624137058

Cu mare plăcere. :)

NOname
| NOname a răspuns:

"O altă minciună a domnului Ponta! Premierul ne spunea că legislaţia din Germania nu permite amplasarea de secţii de vot pentru expați în alte locuri decât sediile misiunilor diplomatice. Ministerul Afacerilor Externe din Germania a emis însă un document care prevede în mod explicit posibilitatea de a organiza secţii de votare în orice spaţiu disponibil dacă există o motivare, aceeași posibilitate fiind susținută și de parlamentarul Bernd Fabritius."

https://www.facebook.com/......3787456875

http://adevarul.ro/......index.html

http://m.adevarul.ro/......index.html

Ponta a minţit. Mare surpriză...

Oare unii chiar îşi doresc ca acest personaj, care minte în continuu şi cu zâmbetul pe buze, să le fie preşedinte, să le decidă timp de 5-10 ani de zile viaţa, viitorul?
Oameni buni, cei pro-Ponta, sunteţi masochişti?

NOname
| NOname a răspuns:

Https://www.facebook.com/......918415830/

În timp ce Ponta se tot laudă cu realizările şi calităţile sale imaginare, cu viaţa minunată pe care o duc românii, oamenii neproşti îl fac cu ou şi cu oţet în mai toate comentariile de la postarile lui, pe care acesta ori le cenzurează, ori le ignoră. Chiar nu are pic de obraz!
Este cât se poate de evident că lumea care gândeşte, în marea sa majoritatea, nu îl vrea.
Chiar are plăcerea să distrugă România şi orice speranţă rămasă în oameni?
Chiar e atât de miserupist şi sadic?
Are o atitudine de sociopat, fără pic de ruşine, fără conştiinţă.
Dacă va ieşi, va fi mâncat de viu, căci românii chiar s-au săturat de minciună, fanfaronadă, demagogie, tupeism ieftin, ipocrizie şi fărădelege.
Cred că este printre cele mai urâte personaje din România în momentul de faţă.
Dacă ar avea bunul simţ, şi-ar da demisia şi s-ar da la o parte, lăsând ţara pe mâna cuiva care chiar poate să o conducă.

NOname
| NOname a răspuns:

Savuroase comentarii. :))

http://www.simonatache.ro/......-iohannis/

M-am distrat la maxim. E placut sa citesti din oameni inteligenti.

Cică, lozinca (cuvântul preferat lui Ponta, imediat după "Băsescu"): "Dacă votaţi Ponta, o să iasă Ponta!"

=)) Grija mare!

| AndreiGabi a răspuns:

Simplul fapt ca a trimis batranilor prin posta un pliant cu titlul "Iohannis iti taie pensia!" spune totul... Asta este, cand tara e batuta in bec, isi merita soarta.

| BiuL a răspuns:

Foarte buna "intrebare".

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt admiratori din diverse motive

ori cred f mult in doctrinele de stanga ori sunt manipulati asa ca lista ta e irelevanta nu o sa iti schimbe nimeni parerea

| eduard1 a răspuns (pentru suntserios):

Am mai depistat o categorie: copiii (nepoţii) foştilor favorizaţi ai regimului ceauşescu. Discuţi cu ei, te contrazici, încerci să argumentezi (că n-ai cu cine, de fapt) şi în cele din urmă afli că tatăl respectivului, respectivei, a lucrat la miliţie, a lucrat la securitate sau a fost activist de partid şi împărţea ceva la ˝partid˝, la consiliu, la ˝judeţ˝...

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Eu il detest pe Ponta din toti ficatii dar imi explici si mie de unde reiese in fraza urmatoare ca a mintit?

''1. Acum 5 ani, Mircea Geoana, recentul perdant al alegerilor afirma public ca a fost sfatuit de Victor Ponta sa minta atunci cand va fi intrebat daca a fost acasa la Sorin Ovidiu Vantu. A declarat insa ca a preferat sa spuna adevarul.''

| DanielCotabita explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Era o invitatie la minciuna, venita din partea lui Victor Ponta. Am mentionat-o pentru a contura mai bine profilul de mitoman total al premierului: nu minte doar el, ci pretinde si altora sa o faca.

| Crossover1 a răspuns (pentru DanielCotabita):

Mah pina la urma cu ce gresise Geoana, era cu Udrea sau ce fura dale, isi dadea case, smanglea terenuri ce facea?
Da. Nu era smecher, dar asa sunt romanii le place sa fie fentati si calcati pe cap,
"Plostilor" cum scria un poet. Asta este sclavii si tiranii ajung intotdeauna sa aiba o relatie / Basescu si basistii lui ferventi / Hitler si evreii / Stalin si cei trimisi in lagare in Siberia. Ma abtin. Cineva trebuie sa si munceasca. Adorm cu prostii astia pe net.

| DanielCotabita explică (pentru Crossover1):

Si am zis eu ceva rau de Geoana?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru DanielCotabita):

Daca eu as zice ca tu m-ai invitat sa mint userii de pe TPU in legatura cu ceva, toti ar trebui sa ma creada pe cuvant si sa te faca mincinos?

| DanielCotabita explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu. Dar daca dupa ce eu te dau de gol, tu vii singur si tragi 20 de minciuni, scenariul meu incepe sa para din ce in ce mai probabil.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

PSD-ul nu este tocmai TPU, acolo (ca in orice partid dealtfel) faci ce ti se dicteaza de la centru, nu ce vrei tu. Nu poti iesi cu declaratii daca asta ar insemna sa starnesti un adevarat scandal care sa se imprime in mintile celorlalti.
Eu nu neg ca nu este cum spui tu, eu spun doar ca nu reiese nimic concret din fraza aia avand in vedere ca exista atati ''dar'' la mijloc. Este totusi declaratia lu' Geoana, nu a lu' Ponta. Nu poti fi incriminat in baza a ceva ceva ce a spus altu, ca nu este un proces pe rol.

| ALGator a răspuns:

De pe o pozitie neutra (nu il sustin pe Ponta in niciun caz, dar, mai ales, nu am drept de vot) parea mea este ca nu toate aceste minciuni si greseli ale unui politician au relevanta. Multe din ele sint de natura personala (cea cu fa si ma) si chiar daca îi urîtesc profilul celui in cauza, nu ar trebui sa conteze. Nu ar trebui sa se voteze "personalitati" ci candidati la o functie care vor lucra in echipa.
Personal il consider "expirat" pe Ponta dar nu neaparat din cauza gafelor sale. Succesele dumnealui academice nu sint nici ele interesante.
Numarul 6 din lista (negarea recesiunii) nu este numai o gafa, ci ceva mult mai periculos.
Sint insa ingrijorat de faptul ca Ponta este unul din cei care a aratat ca se angreneaza in jocul populismului luni in sir. Cind s-a instalat ca prim ministru, aparea seara de seara la televiziune pentru minim o ora pe zi. Nu obisnuiesc sa ma uit la antene, asa ca nu stiu exact numarul de ore.
Dar un ministru care sta seara de seara in studioul televiziunii intr-o tara care nu e asediata, nu are timp sa mai lucreze. Deci se dezvaluie singur ca fiind un pion de care nu e nevoie. Treaba merge luni in sir fara el.
Ponta mai trimite semnale dubioase prin faptul ca face curte Bisericii. Se stie ce necazuri sint pe plan international din cauza practicarii agresive a religiilor.
Un alt semnal nepotrivit pe care il trimite este incurajarea cultului personalitatii, o boala grea a societatii românesti (nu numai a conducatorilor, ci a celor multi care aplauda).
Tot Ponta e compromis international in fata unor lideri puternici si importanti ca Angela Merkel in urma atitudinii sale arogante si provocatoare.
Sper sa fie de ajuns, din punctul meu de vedere, ca sa il descalifice.

| AdrianaBacescu a răspuns:

Il urasc pe Ponta,dar nu am votat pe el,Macovei,Branza,Amaritei & co

Am votat pe Iohannis, singur care e mai serios decat Branza, Amaritei, Macovei, Ponta & co.

Sper sa iese Iohannis presedinte decat Ponta.

| 1cristian1990 a răspuns:

Ori ce om cu putina constiinta si iubire fata de patrie nu voteaza un tiran ca si Ponta, e clar ca e manipulat din spate de batani care au facut lovitura de stat din 90, e doar o marioneta proasta a lor, daca iasa acest imbecil presedinte, s-a zis cu noi, Romania nu va mai fi ce a fost si acum consider ca ne tinem echilibrul pe lama cutitului, depinde in ce parte cadem in puf sau in zmoala!

Cei care voteaza Ponta sunt batranii in general pe care ii influenteaza miseleste fara pic de scrupule! Deci prostii si batranii saracii care nu au pic de gandire realista si pot fi influentati usor ne decid soarta!

Traiasca Romania, tara pe care o iubesc si cred ca ori ce roman nu ar pleca de aici daca ar fi o conducere normala! Toti, in adnacul nostru suntem mandrii ca suntem ROMANI! Atat de mult a involuat acest concept de in ziua de astazi ti rusine sa recunosti asta mai ales in tarile straine! Inainte de 90 era cea mai mare mandrie poate din lume la ce tara aveam, fara datorii si cu o economie care era printre primele 5 TARI DIN LUME! O tara mica ca si a noastra sa se egaleze cu China, Rusia si America? Va dati seama cat am involuat cu lovitura de stat din 90 pe care in general cei in partidul lui Ponta sunt tapii ispasitori mai ales Iliescu!

| Sxx a răspuns:

Nu prea ne interesează... vorba cuiva mare... Puie Monta laughing))

| THCC a răspuns:

Atunci cand mintesti, tot timpul te contrazici, pentru ca nu mai stii ce ai spus acuma o luna sau doua. Cine spune adevarul va avea aceeasi afirmatie si peste o luna si peste doi ani.

| eduard1 a răspuns:

Andrei Pleşu a declarat, joi, la Gândul Live, referindu-se la candidatura lui Victor Ponta, că nu s-ar lăsa pe mâna lui şi că există "un portret de personaj inconsistent şi imatur", iar Cristian Tudor Popescu a apreciat că cea mai gravă trăsătură de caracter a acestuia este "urechismul feroce".
"Nu îl cunosc personal şi nu am motive să fiu pornit într-un fel sau altul. Părerea mea este că, la vârsta lui, nu are niciuna din calificările necesare să meargă la funcţia supremă în stat. Nu are nicio prestaţie profesională notabilă în spate. Nu ştiu exact ce ştie şi ce nu ştie, nu ştiu ce succese sau măcar performanţe tehnice poate raporta", a afirmat Pleşu la Gândul Live, care a amintit şi episodul "plagiatului", calificat drept "lipsă de onestitate".

În acest context, Andrei Pleşu a remarcat: "Pentru mine, există o probă de neonestitate, există o lipsă de probă de profesionalitate şi există un portret, ăla cum îl văd eu, de personaj inconsistent şi imatur. Eu nu m-aş da pe mâna lui".

"Eu mă mir de altceva, că un partid de anvergura unui partid mare şi vechi ca PSD nu a găsit în toată pepiniera sa de cadre un personaj care să fie mai reprezentativ, mai copt, mai eficient, mai impozant, care să-l conducă şi pe care să îl plaseze în cursa asta. Eu, când îl văd, o să îmi permit să spun, văd un caraghios. E ceva caraghios, glumiţele lui, surâsul lui, o nonşalaţă
care nu ştiu de unde vine. Nonşalanţa, dacă nu este bazată pe o temelie solidă, e o formă de iresponsabilitate", a adăugat Pleşu.

La rândul său, Cristian Tudor Popescu a replicat: "Eu nu-l consider caraghios. Pe mine nu mă amuză deloc. Îmi dă fiori perspectiva coabitării cu el".

"Eu consider că cea mai gravă trăsătură de caracter a domnului Ponta este urechismul feroce. Habar nu are despre un anume subiect. Habar nu are despre nazism. El nu poate livra niciun argument. În ce priveşte plagiatul, acolo e o problemă la fel de gravă. Nu ştiu cât de bine merge economia, politicul, dar ştiu că există un sistem grav malformat, sistemul etic", a continuat editorialistul Gândul.

| eduard1 a răspuns:

Https://www.facebook.com/......850428513/ :))))))))))))))
E clar bolnav. Mitoman.
MITOMANÍE s. f. Boală mintală caracterizată prin nevoia patologică a unor persoane de a altera adevărul, de a fabula, de a inventa povești care le avantajează; p. gener. mania de a minți. – Din fr. mythomanie.

| NOname a răspuns (pentru eduard1):

Https://www.facebook.com/......850428513/ :))

Plus, legat de "voi lupta până la ultima mea picătură de sânge ca să ai dreptul să nu fii de acord cu mine", la care Ponta, chipurile, a subscris, totodată cenzurând totul pe sistem comunist.

| eduard1 a răspuns:

Scrisoarea Victoriei, fata Revoluţiei, pentru bunici. „Ne-aţi spus: să nu minţi, mamaie, te ia Poliţia! Dar sunteţi primii care îl aplaudaţi pe mincinosul de Ponta"

http://adevarul.ro/......index.html