| Alissonn a întrebat:

Dupa implinirea varstei de un an al copilului, il mai pot da pe tatal lui in judecata pentru stabilirea paternitatii?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stabilirea paternitatii o poti solicita oricand indiferent de varsta copilului, chiar si cand este adult.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, il mai poti da.
Conform Codului civil, citez:
"ART.427. Termenul de prescripţie
(1) Dreptul la acţiunea în
stabilirea paternităţii nu se prescrie în timpul vieţii copilului.
(2) Dispoziţiile art. 423 alin. (5) se aplică în mod corespunzător."

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Poţi oricând să-l dai în judecată pe tată indiferent ce vârstă are copilul chiar dacă are peste 18 ani.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai asteptat pana acum sa vezi cu cine seamana?

| PedoBarbie a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect.

| Alissonn explică (pentru anonim_4396):

Nu, am asteptat. Sunt sigura cine e tatal. Doar ca el nu a venit sa-l recunoasca. Si pana acum situatia financiara nu mi-a prea permis. happy