| Simon_7286 a întrebat:

E cineva care poate sa ma ajute la nevoie?
Iata povestea prescurtata :ieri 20/05/2009 in orasul Oltenita am fost lovit usor pe trotuarul unei strazi, de o masina. Dupa ce am sunat la 112 am fost indreptat la ofit de serviciu. A iceput sa spuna ca daca n-am nimic sa merg la politie.Revenind pentru ca masina in cauza era in zona d-l ofiter de la 112 a spus ca sa termin ca nu vrea sa-mi bat joc de ei.La a treia interventie la 112 operatoaream-a atentionat ca poate mai are nevoie si altcineva de urgenta si sa ma duc la inspect de politie sa depun plangere. Lovitura usaora mi-a provocat reaparitia durerilor de hernie de disc.Deplasandu-ma anevoie pe jos la politia oltenita domnii ofiteri de serviciu m-au certat ca de ce am cazut pe strada (am cazut de durere in fata politiei)intre timp a aparut si masina de la circulatie cu agentul care m-a ajutat sa ma ridic de jos, intrebandu-ma daca vreau sa merg la spital. am spus ca nu si a hotarat sa mergem la locul incidentului. Dupa ce trecuse aproape o ora de la incident si vazand ca se tergiverseaza, nemaigasind pe nimeni la fata locului, am spus agentului ca plec acasa si renunt. Atunci agentul pe un ton autoritar mi-a spus ca sunt obligat sa merg la politie.refuzand a incercat sa ma intimideze spunand ca sunt si alte mijloace de a ma forta sa merg, anuntand prinradio forta de interventie rapida.in acel moment am tipat la el ca nu mai suntem in epoca comunista si securista si el este platit de mine prin impozite etc.(Fara a-l injura)m-a acuzat pe moment de ultraj.pentru a nu provoca o situatie jenanta pe strada am hotarat sa merg la politie, impreuna cu agentul.Pe drum incercand sa vorbesc cu familia la telefon, d-l agent m-a rugat sa dau membrul familie la telefon sa vorbeasca si el. I-a spus ca sunt sub influenta bauturilor alcoolice, si ca nu vorbesc frumos putand sa ma acuze de ultraj. ei se ocupau de mine ca si cum as fi fost delicvent nu parte vatamata. E drept ca bausem ceva dar eram in deplinatatea facultatilor mintale tot odata fiind foarte nervos.Am cerur sa merg la spital pentru probe de sange sa vada daca sunt un pericol public.Acolo a venit si comisarul sef care mi-a reprosat ca l-a chemat de acasa, e3u replicandu-i ca "d'aia va platim"in urma replicii a devenit agresiv verbal iar eu am tipat la el "sa nu mai aplice tactici securite"iar a zis ca il ultragiez.am suflat in alcolmetrul lor, mi-au spus ca este 0067, dupa care am insistat sa mi se ia proba de sange, lucru ce s-a intamplat.rvenind la politie agentul a vrut sa dau o declaratie dupa dictare, fiind sustinut si de comisarul care il coordona.am scris iar cand am vazut ca denatureaza am luat prima fila si am scris ca refuz sa mai dau orice declaratie politia incercand sa ma coordoneze.Initial la verificarea nr masini a fost o dacie, apoi un logan., in realtae fiind un matiz crem.Cu toate ca am dat nr masinii la 112, la ora ~21 (incidentul la ora ~19 30)Comisdarul si alte persoane fara mine ca victima au plecat sa faca masuratori la fata locului.am fost anuntat de domnii politisti ca voi fi acuzat de ultrajpentru ca am tipat la ei. Da am tipat ca eram victima si ma tratau ca pe un delicvent.Cu multumiri ca mi-ati citit randurile, va intreb - ce pot face in situatia asta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci iti dau dreptate si chiar imi pare rau pentru ce s-a intamplat si imi pare rau ca asemenea situatii se intampla nu numai la noi in tara. Imi pare rau ca exista astfel de oameni...stiu ca aceste cuvinte nu te ajuta dar tot ce poti face este sa apelezi, cum am mai spus, la un avocat si sa iti spuna ce poti face legal in aceasta situatie.

7 răspunsuri:
| masly_8217 a răspuns:

In primul rand, fapta pe care ai drescris-o tu nu este ultraj (nu se incadreaza in concret la niciuna din formele ultrajului)
in al doilea rand, ceea ce poti sa faci este sa il dai in judecata pentru purtare abuziva, esti perfect indreptatit

| kh1ss a răspuns:

Aaa ...mai nimic... eventual poti sa mergi la alta sectie de politie

| Simon_7286 explică:

Multumesc tuturor celor ce mi-au raspuns dar pana in prezent eu sunt cel vinovat urmand sa fiu acuzat de ultraj, si cu toate ca sunt pieton ca i-am pus pe drumuri incercand astazi sa cer informatii despre ancheta mi-a zis ca sa astept citatia de la procuror.doamna cu masina ce m-a lovit mi-a zis cand ma certam cu ea sa stau cuminte ca este nevasta de politist. Vorbind tot astazi cu un jurist fost coleg de liceu mi-a zis sa stau linistit sa merg la procuratura sa dau declaratiile cerute din nou dar nu la dictare ci cum stiu ca s-a intamplat, si abia apoi daca sunt acuzat de ceva sa angajez un avocat.pacat victima a unui incident de circulatie sa fiu acuzat de nu stiu ce pentru ca am sunat de 3 ori la112 fara ca ei sa vina la fata locului decat dupa ce u m-am dus la politie MULTUMESC

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt de acord cu afirmatia "de aia va platim" imi pare rau, puteti sa va suparati pe mine, nu lucrez la stat ca sa nu se inteleaga gresit... dar atitudinea pe care dvs. o urati - cea de comunism- si dvs. apelati la ea...trebuie sa va ganditi ca sunt si ei niste angajati care muncesc si sunt platiti...de stat (de noi de cine o fi...) nu conteaza.
Nu zic ca este drept ce a facut dansul, si stiu ca am vazut si trecut si stiu cum se comporta unii oameni, fie ei angajati la stat sau la particular, sunt oameni si oameni.
Nu am fost de fata sa va dau dvs. sau lor dreptate dar cel mai bine era sa va duceti la politie dadeati declaratie cum ca ati fost lovit de masina cu nr... daca aveati si un martor era perfect, ca doar erati pe strada, fara sa tipati sau enervati...si se rezolva totul zic eu.
Dansul in prima faza a intrebat daca vreti sa mergeti la spital si ati refuzat... apoi a cerut mobilul i l-ati dat...de ce?
Probabil adevarul este undeva la mijloc si trebuie sa va ganditi ca poate totusi si dvs ati gresit cu ceva.
Daca nu am inteles bine si totusi aveti dreptate 100 % imi pare rau, vedeti cum puteti repara situatia, apelati la un avocat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gabytzza-ai dreptate, ia omu salar si trebuie sa stea acasa nu sa faca teren, ca deh, nu este munca de el. da eu nu stiu de ce a mai venit la fata lucului, ca oricum salariul ii intra in contul de la banca.mergi dom. le la un medic legist sa iti faca un control si depui plangeri peste plangeri, pana te saturi.nu lasa lucrurile asa, or sa ti se urece in cap, fir-ar ei sa fie.ca de, aia ii platiti, sa isi faca meseria nu sa stea la birou si sa isi bea cafeluta.trebuie sa stea la dispozitia cetateanului, indiferent daca este vinovat sau nu.mergi la un avocat, altfel o sa te trezesti ca tu esti cel vinovat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am zis ca trebuie sa stea acasa...eu vorbeam in general...noi invocam : ca de aia va platim indiferent de situatie fie ea corecta sau nu...si atata timp cat vom avea atitudinea asta nu va exista respect nici din partea noastra nici catre noi.
Comisarul sef probabil era liber atunci (pentru ca se lucreaza in schimburi) totusi nu inteleg de ce era necesara prezenta lui, sunt multe chestii neclare si nu cunosc toate datele problemei, eu sunt o persoana foarte corecta, nici mamei nu i-as da dreptate (se poate spune ca este si un defect). happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma asteptam la ceva de genu dar. nici chiar as. Ultraj era numai daca il impingeai sau il vatamai corboral, verbal nu prea te incadrezi.
In primul rand nu trebuia sa ii dai telefonul, pentru ca u erai propietarul si atat timp cat nu erai arestat...
In rest fara ceva martori mari sanse de castig nu prea ai. asta e romania...