Întrebare recomandată | Mario_CiupaNezu_1992 a întrebat:

Buna Seara! In aceasta seara venind de la bere cu un prieten.2 politisti au strigat dupa noi,am vazut masina, dar...mergand muzica de pe telefon eu nu am auzit nimic,colegul fiind pe bicicleta fara vesta, faruri sau ce era necesar a luat-o inainte.Eu fiind ca nu am auzit strigatul politistului am continuat sa merg, cand din spate m-am trezit cu o palma dupa cap si un picior.problema este ca nu mi s-a spus nici un nume, ca fiind agentul x sau y...insa mi s-a cerut sa ma prezint maine la politie.Mi s-a spus ca daca nu merg vor veni ei la servici.Eu oricum nu voi merge, dar ce pot face in privinta asta? Cum pot afla numele agentului?

Răspuns Câştigător
| raduro1985 a răspuns:

Teoretic e simplu. Tu, ca cetatean roman, ai dreptul sa afli cine a patrulat in ziua de ___ la ora ___ in zona __. Asta o poti face cand mergi la politie. Ulterior, daca aveai si un martor era mai bine, poti face o plangere impotriva lor pentru abuz. Dar cel mai indicat era ca in momentul in care te-a agresat, sa il fi intrebat atunci si poate isi dadea seama si el de ceea ce fac. ORICE AGENT DE POLITIE ARE OBLIGATIA CA INAINTE DE A-TI CERE SA TE LEGITIMEZI TU, SA SE PREZINTE. Si totusi, doar cei de la rutiera se mai tin de obiceiul asta.

5 răspunsuri:
| ANONIMom a răspuns:

NU te duce si cand vin dupa tine...le spui crudul adevar...

| raduro1985 a răspuns (pentru ANONIMom):

Nu merge asa. Pentru ca daca nu te prezinti fara vreun motiv, dai dovada de reticenta. In principiu, mai bine le spui din prima verde-n fata ce s-a intamplat.

| ANONIMom a răspuns (pentru raduro1985):

Pai eu ce am spus? sa le spuna ce s-a intamplat

| raduro1985 a răspuns (pentru ANONIMom):

Ai spus sa nu se duca si sa astepte pana vin ei. Nu merge asa. Pentru ca pot sa te dea in judecata pentru neprezentare si atunci e mai dificil. Iti spun pentru ca eu am patit ceva similar (la mine a fost vorba tot de o citatie la care nu m-am prezentat-si am primit si amenda de 1000 ron pentru neprezentare, dar pana la urma am rezolvat - am luat o adeverinta de la serviciu care spunea ca nu m-am putut prezenta ca nu am fost invoit). Deci, daca se poate duce mai bine se prezinta si atunci afta ce e de facut. Eventual poate vorbi cu un comisar care e mai sus in rang in sectia respectiva, si e obligat ca in situatia in care a fost agresat sa dea informatii respectiv la cine a fost cel vinovat. Oricum, cineva a intocmit un proces verbal daca tot ti-a cerut sa te prezinti, si atunci afli cine te-a abuzat.

| DEnis_Denis_1995 a răspuns:

Stii ce fa Da-i pace nu are dreptul sa-ti faca ceva. daca nu ai facut ceva rau!